Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KN

Jsou dvě různá rozhodnutí, které může soud vynést ? Ale jděte. Ten svět není tak jednoduchý, jak ho vidíte vy. Když se budete např. soudit o 10 tisíc Kč, může soud, pokud se budeme pohybovat jen v celých číslech, vynést 10 tisíc různých rozhodnutí. Od úplného zamítnutí žaloby po přiznání plné výše žalované částky. Soud může dospět k tomu, že žaloba je částečně důvodná a žalovaný má zaplatit částku od 1,-Kč do 9999 Kč a co do zbytku žalobu zamítnout.

A podle toho se také budou dělit náklady řízení. Nakonec žalobce, i když mu soud něco přisoudí, může klidně platit žalovanému náklady řízení.

A už v době toho vašeho mocnářství mohly odvolací soudy vracet kauzy soudům prvostupňovým.- § 497 civilního řádu soudního 113/1895 ř.z. :

Místo aby rozhodl ve věci samé, může odvolací soud vrátit věc procesnímu soudu první stolice k projednání a k vynesení rozsudku, když, aniž by tím byla vznikla zmatečnost,

1. napadený rozsudek nevyřídil úplné návrhy ve věci samé,

2. řízení první stolice trpí podstatnými vadami, které zabránily zevrubnému vysvětlení a důkladnému posouzení sporné věci,

3. skutečnosti, které se podle obsahu procesních spisů zdají odvolacímu soudu rozhodnými, nebyly v první stolici ani vzaty na přetřes.

A tentýž zákon, § 499 nám říká :

Vrácení rozepře procesnímu soudu první stolice se stane v případech §§ 494 a 497 usnesením.

Soud, k němuž spor následkem usnesení odvolacího soudu dojde za účelem úplného nebo částečného nového projednání nebo rozhodnutí nebo ku provedení odvolacího řízení (§ 487), jest při tom vázán právním názorem, z něhož odvolací soud při svém usnesení vycházel.

0 0
možnosti
Foto

Se špatnou prací soudců se musí právní předpisy vyrovnat. I tenkrát byli soudci lemplové. " důkazy nebyly v první stolici ani vzaty na přetřes" to je přesně to co navrhuji, aby se do právních předpisů vrátilo: Soud nesmí měnit žalobní návrh a musí se vypořádat se všemi důkazy.

Konečně jsme se snad sešli.

0 0
možnosti
RC

Priznani nakladu rizeni nema primou souvislost s vynesenym rozsudkem.

Dale: ukazte mi v Ustave, na zaklade ceho nesmi odvolaci soud vratit pripad prvostupnovemu soudu, pokud shleda, ze rozsudek byl vynesen v rozporu se zakonem.

1 0
možnosti
Foto

Ústava, článek 82: Soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí. Jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat

0 0
možnosti
RC

;-D;-D;-D

V obcansko-pravnim rizeni NEMUZE soud rici, ze zalovany je vinen. On totiz NENI obvinen. V tomto rizeni se jen rozhoduje nejaky spor. O vine rozhoduje trestne pravni soud.

1 0
možnosti
Foto

Úvaha se týká všech rozhodnutí soudů. Jak trestních, tak občanských, případně zrušených vojenských.v

0 0
možnosti
  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 662x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.