Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Justice a základní občanská práva.

Občanská práva jsou vymezena v Ústavě i Listině práv identicky (shodou okolností v článcích 2. takto:  Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá).

Právo na soudní a jinou právní ochranu řeší Listina práv v článku 36: Kdo tvrdí, že byl na svých právech zkrácen rozhodnutím orgánu veřejné správy, může se obrátit na soud, aby přezkoumal zákonnost takového rozhodnutí, nestanoví-li zákon jinak. Z pravomoci soudu však nesmí být vyloučeno přezkoumávání rozhodnutí týkajících se základních práv a svobod podle Listiny.
            Znění Ústavy a Listiny práv je nesporné i pro laika. Každý občan může činit vše, co neodporuje zákonu. Důležitý termín „zákon“ není ani v Ústavě ani v Listině definován. Platí přirozený výklad práva. Není povinností občana znát podrobně zákonné předpisy, které jsou určené k tomu, aby jednotlivé spory (občan – občan, občan – stát, občan – instituce, instituce – instituce, stát – zákon) probíhaly bezproblémově. Zákonné předpisy by měly přesně určit, který soud se má sporem zabývat.  Občan by se neměl starat o to, který soud bude jeho problém řešit. To by měly zařídit zákonné předpisy. Mělo by být lhostejné, na který soud v republice se občan obrací. Povahu sporu by měl určit úředník a ten předat spor patřičnému soudu.

Soud, který je příslušný k řešení konkrétního sporu, by měl podle zákonných předpisů určit „zákonného soudce“. Dříve než spor doputuje k soudci, měli by úředníci soudu oznámit účastníkům sporu jméno zákonného soudce a požádat strany o vyjádření k jeho osobě, aby bylo možné oprávněně namítat jeho podjatost. V případě podjatosti je třeba zákonnými postupy vybrat jiného zákonného soudce.

Pro soudce, který spor řeší a tím se stal „zákonným soudcem“, platí článek 82. Ústavy: Soudci jsou při výkonu své funkce nezávislí. Jejich nestrannost nesmí nikdo ohrožovat.Z logiky sporu vyplývá, že každý soudce může vynést pouze jedno rozhodnutí. Kdyby měl ve věci vynést dvě různá rozhodnutí, nejednal by nestranně, ale na nátlak někoho jiného (třeba soudce vyššího soudu). Ústava takový nátlak nepřipouští, protože nikdo nesmí ohrožovat nestranné rozhodnutí soudce.

Jestliže obě strany s rozhodnutím soudce souhlasí (důkazy soudce uznaly obě strany) spor končí v prvním stupni.

Naše soudnictví je dvoustupňové, proto každá strana sporu má právo na odvolání proti rozsudku soudu I. stupně. Strana, která podává odvolání, odmítá akceptovat rozhodnutí soudce I. stupně ( a činí rozhodnutí, které neodporuje zákonu). Povinností vyššího soudu je stanovit nového zákonného soudce, který má pravomoc rozhodnutí soudce I. stupně změnit.

To je klíčový bod sporu, který vedu s justicí. V triviálním sporu s telefonním operátorem o platnosti prolongované smlouvy, ve které jedna strana poruší dohodnuté podmínky, soudkyně I. stupně rozhodla, že spor má opět řešit Český telekomunikační úřad.

Soudci Městského soudu v Praze:

JUDr. Blanka Kapitánová, JUDr. Eva Škultétyová ,  JUDr. Miroslav Stoklasa, JUDr. Eva Adamcová, Mgr. Libora Zhříval a  JUDr. Kateřina Kodetová

opakovaně v rozhodnutích č.j.: 25 Co 420/2011 – 14  a č.j.: 1 Nc 1682/2012 pohrdli mým právem, zaručeným jak v Ústavě tak v Listině práv činit to, co mi zákon nezakazuje a přikázali soudkyni I. stupně, aby znovu soudila můj spor. Neuvedli, podle kterého zákona tak rozhodli.

Uvedení soudci pohrdli mým právem, zaručeným Ústavou i Listinou práv, odmítnout podřídit se rozhodování soudkyni, která v rozhodnutí pochybila. Proto pohrdám uvedenými soudci a domnívám se, že by měli svůj soudcovský mandát složit.

Spor jsem předložil Nejvyššímu správnímu soudu. Ten se odmítl ke sporu vyjádřit.

Na základě znění Listiny práv jsem se obrátil na Ústavní soud. Soudkyně JUDr. Dagmar Lastovecká se odmítla zabývat obsahem mé Ústavní stížnosti (II ÚS 4864/12) a

vyloučila z pravomoci Ústavního soudu vydat rozhodnutí týkající se základního práva občana činit to, co mu zákon nezakazuje. Článek 36. Listiny práv takové vyloučení nepřipouští. Mé právo na rozhodnutí soudu v přiměřené době není respektováno, protože soud dosud nevynesl rozhodnutí v předmětném sporu. (Žaloba byla podaná  11. 7. 2011.)

Pohrdám Ústavním soudem České republiky, protože tento soud pohrdá mým právem tím, že nedokázal vyřešit spor o má základní práva a odkazuje mne na soud v jiné zemi.

 

Uvedená rozhodnutí soudců a průběh sporu jsou uvedena na adrese:

 http://dokumentytmobil.wz.cz     

Autor: Karel Januška | sobota 9.3.2013 5:55 | karma článku: 9,66 | přečteno: 481x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11 | Přečteno: 247x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94 | Přečteno: 297x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03 | Přečteno: 832x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78 | Přečteno: 187x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11 | Přečteno: 250x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

KOMENTÁŘ: Macron volby nevyhraje. Nezbývá mu než doufat v menší zlo

29. června 2024

Premium Ve Francii v neděli startuje první kolo předčasných parlamentních voleb (druhé následuje 7....

KVÍZ: Sedm kulí jako v Sarajevu. Od atentátu uplynulo 110 let. Co o něm víte?

29. června 2024  11:58

Před sto deseti lety, 28. června 1914, zazněly osudné výstřely na nábřeží v centru bosenského...

Každodenní konzumace multivitaminů život neprodlouží, může to být i naopak

29. června 2024  9:02,  aktualizováno  11:50

Každodenní užívání multivitaminů nemá žádný přínos pro zdraví, zjistila analýza 400 000 zdravých...

První kolo íránských prezidentských voleb nikdo nevyhrál, rozhodne druhé

29. června 2024  7:23,  aktualizováno  11:47

V Íránu se bude 5. července konat druhé kolo prezidentských voleb. V prvním kole tento pátek se...

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...

  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 652x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.