Budování demokratického státu

Ústavní soud přiznal, že řešení sporu bylo chybně rozsouzené (H-System).  Důsledkem toho by ÚS měl rezignovat, protože nezajistil demokratická práva občanům.

 Každý demokratický stát je založený na třech pilířích. Jsou to moci:

I. Výkonná: Policie, armáda, státní úředníci, místní úředníci vykonávající správu obecního majetku. Zvláštní postavení má v moci výkonné prezident.

II. Zákonodárná: Poslanci a senátoři zvolení ve svobodných volbách.

III. Soudní: Jsou to všichni soudci, jmenovaní prezidentem.

Každá z mocí je nezávislá na zbylých dvou. Soudci jsou ti, kteří musí rozhodnout jakýkoliv spor. V zásadě rozhodují, který ze dvou účastníků sporu má pravdu. Nikdo jiný nesmí do jejich rozhodování zasahovat. Z toho jednoznačně plyne, že současné zařazení státních zástupců do gesce ministra spravedlnosti je hrubá chyba, zděděná po totalitním systému. Je to chyba, kterou si Václav Havel a jeho poradci buď neuvědomili, nebo právníci schválně zachovali. Mají z ní neuvěřitelný prospěch. Na vhodném sporu (třeba o kompetence) může každá strana „právníků“ profitovat. Neustálé řešení něčeho, co má nejednoznačný výstup, přemisťováním řešení právníci profitují.

Tuto chybu by měla současná vláda ihned odstranit. S okamžitou platností vyjmout institut státních zástupců z gesce ministra spravedlnosti. Lze je podřídit ministru vnitra, nebo ustavit samostatný úřad (jako NKÚ).

Po sametové revoluci nejenže nikdo z pracovníků Stb a soudců nebyl potrestán, ale tito pracovníci byli dlouho honorováni. (Patrně aby nezasahovali.)  Postupem času zřejmě velká část přešla do služeb současného státu. Horší je, že soudci se stále řídí soudními procedurami, které si vymyslel bolševik. Podřadil pravdu (základní parametr, podle kterého musí každý soudce rozhodovat) pod soudní postup. Proto máme stále platný Občanský soudní řád, do kterého zákonodárci umně vkládají spousty paragrafů, o kterých se domnívají, že nám přinesou demokratický stát. Statisíce „vyrobených“ dlužníků zákonodárcům nevadí.   

 „Trestní řízení“ v demokratickém státě musí být pod dohledem nezávislého soudu.  Žádný soud se případem „Čapí hnízdo“ nezabýval. Pouze státní zástupci (nebo úředníci ES) dali veřejnosti na vědomí, že by se mohlo jednat o trestný čin. Tím porušili obecné pravidlo Listiny základních práv a svobod: Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno.

Aby se to již nikdy nestalo, vláda musí zajistit, aby se Státní zastupitelství stalo součástí ministerstva vnitra, nebo aby bylo samostatným úřadem.

I když byla přijatá Ústava, soudci se jí nepodřídili. To je ta druhá chyba na právech svobodných občanů.

V zákonodárném sboru je třeba soudcům přikázat, aby respektovali literu Ústavy. Každý senátor a každý poslanec by se měl veřejně vyjádřit k těmto zásadám demokratického státu:

I. Zákon tvoří hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

   (1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

   (2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

   (3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),

   (4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

   (5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

II. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.

III. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz. Soud nemá právo měnit žalobní návrh.

IV. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu. Soud na každém stupni má povinnost vyřešit spor. Nemá právo přikazovat jiným soudům, aby za něho rozhodovaly.

V. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

…………………………………………………………………………………………

Vyjádření zákonodárců by se mělo dít stejnou formou, jako vyjádření k vládní většině (Ano, NE).

Současná funkce Ústavního soudu je špatná. Tím, že prohlásil jedno řešení sporu za problematické, stal se ve skutečnosti soudem dovolacím. Uznal, že současný právní systém nefunguje. Měl by nyní intenzivně řešit všechny spory, které byly obecnými soudy špatně rozsouzené.

Prezident by měl posečkat se jmenováním nových soudců.

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Januška | čtvrtek 27.6.2019 10:09 | karma článku: 10,30 | přečteno: 221x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11

Karel Januška

Spravedlivé soudy

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94

Karel Januška

Případ Janoušek

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03

Karel Januška

Volby a naděje

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78

Karel Januška

Rozděl a panuj

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11