Karle Kryle, už zase ryjem držkou v zemi!
Znal je skoro každý, mnozí nazpaměť a přes odpor režimu se po celou okupaci sovětskými hordami hrály a zpívaly i u táboráků. Pro tehdejší média však Karel Kryl neexistoval, tvrdá cenzura, jeden z atributů totality, fungovala perfektně.Cenzoři šli až tak daleko, že dokonce vyškrtávali z novinových článků i takové maličkosti, jakou byla zmínka o jedné likérce, která sice vyráběla skvělé pití s lidskou tváří, ale budovy byly oprýskané a celkový dojem z továrny byl velice omšelý a bezútěšný. Pak přišel listopad a krátce po něm se Karel Kryl objevil v Praze a vyprodával jeden koncert za druhým, zpíval a dav se kýval se zapálenými zapalovači do rytmu. To, že zpíval s ním, bylo samozřejmostí, všichni jeho písně přece znali. Televize jeho koncerty přenášela buď celé nebo z nich pořizovala záznamy, natáčela s ním jeden rozhovor za druhým a Kryl byl šťastný. Konečně se mohl vrátit do milované země, kterou již nepoutaly rudé okovy. Byla to, nejen pro něj, ale pro většinu národa, krásná doba. Doba pocitu znovunabyté svobody, doba opilá štěstím z pádu nenáviděného režimu, doba euforie a velikého očekávání.
A čas plynul. Žádnému komunistickému papaláši, mnozí z nich měli na rukou i krev nevinných obětí, například Grebeníček, se vůbec nic nestalo. Prokurátor Vaš, který tak plamennou, bolševismem prosáklou, závěrečnou řečí poslal Miladu Horákovou na šibenici si i nadále užíval svého vysokého důchodu a nestalo se nic ani autorovi pendrekového zákona Čalfovi. Ten se naopak stal dokonce premiérem a blízkým přítelem prezidenta Havla. V nejvyšších státních funkcích vystřídali idealisty tak zvaní pragmatici a šrouby se začaly utahovat, opět začalo vládnout „veličenstvo kat“. Tentokrát nikoliv jenom mocí politickou, ale především ekonomickou a za pomoci různých mafií, které pronikly do nejvyšších pater politiky.
Střízlivěl, podobně jako většina lidí v tomto státě, i Karel Kryl. A najednou začal zpívat docela jiné písně. Jenomže už bez televizních kamer. Jednou jedinkrát natočila Česká televize s Krylem medailon, ve kterém vyjadřoval své velké zklamání nad vývojem u nás. Pořad se vysílal jednou, pak už ne, alespoň já ho již nikdy neviděl, i když jsem se moc snažil. Řekl v něm totiž, že se chystá opět do druhé emigrace do svobodné země, že se vrátí do Mnichova. A opravdu tam odjel a krátce na to zemřel údajně na infarkt. Pro mne je jeho smrt dodnes velice záhadná. Na jeho pohřbu chyběl i ten, který se zpočátku tolik pyšnil jeho přátelstvím – Václav Havel.
A dnes? Občas v rádiu zaslechneme jeho hlas a jeho zhudebněné básně, plné angažovanosti, ale jenom ty, které zpíval před rokem 89. Z jeho tvorby, především kolem roku devadesát čtyři se nehraje nic, ani jediná. Kolik z lidí dnes zná jeho píseň Demokracie, kde zpívá, že zaujímáme postoje místo abychom stáli? Jenom ten, kdo si ji vyhledal na webu, jinak nikdo. Jeho písně zase nejdou vládnoucí šlechtě pod vousy, už zase jim vadí, protože v nich zpívá pravdu. Pravdu o tom, že ti, kteří nás v minulosti týrali, nás dnes vyhazují z práce. A už tady zase máme cenzuru. Zase jsme si všichni rovni, jen někteří jsou si rovnější, zase nám vládnou ti, za nimiž jsou ohromné podvody a dokonce i krev a zase jsou mezi námi takoví, kteří jim ještě tleskají. Stejně jako v minulosti se na nás mocní dívají ze sedadel limuzín, okének vrtulníků a ze skleněného hradu. Už jsme opět informováni o pouze tom, že se vše koná jen pro naše dobro a přitom všichni víme, že se na nás, na lidi této země, zvysoka kašle. A my, jako stádo ovcí, je ještě volíme. A čehože byla cenzura atributem? Přece totality!
Karle Kryle tam nahoře, byl jsi pro mnoho z nás symbolem odporu proti totalitě, tvrdil jsi, že z nás byli děláni volové. A já ti musím dát, stejně jako tehdy, za pravdu. Už se zase tvoje písně nesmějí hrát. Jsi opět na indexu. Už zase ryjem držkou v zemi!
Vladimír Kapal
Nyní vím, proč musela být zničena Jugoslávie

V době, kdy byla, Spojenými státy, EU a především NATO, ničena Jugoslávie, jako celistvá republika, v době, kdy byla tato země bombardována tak zvaným humanitárním bombardováním, jak uvedl naprosto arogantně a nesmyslně tehdejší
Vladimír Kapal
Moc mne pobavila jedna sluníčková husička

Mainstreamovým médiím, především České televizi, již lidé přestali věřit. Lže, jako když tiskne. A když zrovna nelže, tak manipuluje, například s nelegálními imigranty.
Vladimír Kapal
Jsme stále více zotročováni

Po druhé světové válce se staly USA světovým hegemonem, a to i přes snahu tehdejšího SSSR a jeho socialistického bloku.
Vladimír Kapal
TTIP, cesta do pekla

Již delší dobu se v evropském parlamentu projednává smlouva o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství – TTIP.
Vladimír Kapal
Jan Hus

V současné době je vládní garniturou rozšiřován názor, že Jan Hus, či spíše jeho myšlenky, nabádaly lid k vraždění, banditismu a ničení.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Věře se v celém těle tvoří nádory. Na vzácnou nemoc pomůže jen lék za miliony
Dvaačtyřicetiletá Věra je už několik měsíců upoutaná na lůžko. Kvůli vzácnému syndromu se jí v...
Ve Stodu na Plzeňsku shořel opuštěný dům, třicet hasičů bojovalo s odpadky
Ve Stodu na jižním Plzeňsku shořel v noci na sobotu opuštěný dům v centru města. Požár se obešel...
Méně vývozu, více zážitků. Čínští důchodci pomáhají zmírnit dopady cel
Čínská vláda hledá nové způsoby, jak rozhýbat domácí ekonomiku a zmírnit palčivé důsledky...
V Česku letos zaniklo nejvíce firem od roku 1990. Celkově ale jejich počet stoupá
V prvním čtvrtletí v Česku zaniklo 4 639 firem, což je nejvíce od roku 1990, od kdy se tato data...

Odborný posuzovatel/Odborná posuzovatelka v Oddělení odborných posudků
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha
- Počet článků 171
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4712x
Více se dozvíte na: www.brandyske-noviny.cz .