Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Milan Paumer a odbojová skupina bratří Mašínů

Ve čtvrtek 22. července zemřel v Praze ve věku 79 let Milan Paumer, příslušník československého protikomunistického odboje a jeden z členů legendární odbojové skupiny bratří Mašínů.

Milan Paumer se narodil 7. dubna 1931 v Kolíně, ale od dětství žil v Poděbradech. Zde se seznámil se syny Josefa Mašína (zakládajícího člena odbojové organizace Obrana národa a člena zpravodajské a diverzní skupiny Tři Králové, kterého nacisti popravili 30. června 1942), Ctiradem a Josefem. Rodina Mašínova byla totiž v roce 1940 vystěhována z pražského bytu a přestěhovala se právě do Poděbrad.

 

Bratři Mašínové, kteří si byli vědomi, že rodinná tradice zavazuje, se na začátku 50. let snažila navázat na odbojovou činnost svého otce Josefa. Jejich skupina provedla několik sabotážních akcí a rovněž si chtěli opatřit zbraně a peníze. Při těchto akcí byli zabiti dva příslušníci SNB a jeden pokladník, člen Lidových milicí. Prvního příslušníka SNB zastřelili 13. září 1951 v Chlumci nad Cidlinou při přepadení stanice SNB za účelem získání zbraní. Akce se bohužel nezdařila a tak si 28. září 1951 vytipovali pro přepadení stanici v Čelákovicích. V tomto případě byli již úspěšní a zbraně získali. Esenbák si ale jednotlivé členy skupiny po celou dobu pozorně prohlížel. Aby později nemohl podat jejich přesný popis, tak ho svázaného Ctirad uspal chloroformem a nožem usmrtil. 2. srpna 1952 přepadli vůz vezoucí výplaty pro zaměstnance do Hedvíkova. Člen Lidových milici vytáhl zbraň na neozbrojeného Josefa Mašína. Ten se na něj vrhl a v nastalé potyčce byl člen LM zastřelen svou vlastní zbraní. Zbývající členové posádky byli přivázání v lese ke stromům.

 

Na tomto místě je vhodné zdůraznit, že členem komunistické Bezpečnosti nebo Lidových milicí, „ocelové pěsti komunistické strany“, se stal člověk dobrovolně. Tito lidé složili přísahu věrnosti komunistické straně, která v Československu vyhlásila diktaturu proletariátu a třídní boj většině občanů národa. Slíbili bojovat a i položit život pro zájem této strany. Česká republika přijala do své legislativy „Zákon o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu“ (č. 198/1993 Sb. ze dne 9. července 1993), který konstatuje, že komunistický režim panující v Československu od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989 byl zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný a že KSČ byla organizací zločinnou a zavrženíhodnou. V § 3 uvedeného zákona se konstatuje, že odpor občanů proti tomuto režimu byl legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a hodný úcty (i v případě odboje a spojení se s cizí mocností).

 

V roce 1953 se skupina rozhodla pro odchod z Československa. Kvůli silně hlídané hranici se Západním Německem se rozhodli pro útěk přes Východní Německo do americké zóny Berlína. Milan Paumer v té době vykonával vojenskou prezenční službu a z kasáren se dostal na falešnou propustku. Z pětičlenné skupiny po 29 dnech dramatického útěku, kdy proti nim bylo mobilizováno 25 000 mužů (z toho polovina příslušníků sovětských vojsk), dosáhli vytouženého cíle pouze tři. Zbyněk Janata a Václav Švéda byli dopadeni a vydáni do Československa, kde byli v lednu 1955 odsouzeni k trestu smrti (spolu s nimi byl k trestu smrti odsouzen i strýc Ctirada a Josefa Mašína Ctibor Novák). Ctirad Mašín, Josef Mašín a vážně zraněný Milan Paumer (byl střelen do břicha) se dostali 31. října 1953 do Západního Berlína.

 

Všichni tři vstoupili do armády Spojených států amerických, protože se chtěli naučit vojenské řemeslo do těch nejvyšších možností a pak se vrátit zpět a bojovat proti komunismu. Milan Paumer sloužil u Special Forces a v rámci služby byl vyslán i do Koreje. Během jejich pětiletého závazku došlo ke změně mezinárodní situace (válka mezi Západem a Východem přestala být aktuální), a tak po odsloužení pěti let všichni z americké armády odešli. Milan Paumer se usadil na Floridě, kde pracoval jako údržbář v motelu, pak v leteckých opravnách na repasi motorů, taxikařil a stal se majitelem malé taxislužby.

 

V roce 2001 se vrátil do České republiky a aktivně se zapojil do politického života. Rovněž jezdil po středních a vysokých školách, kde studentům vyprávěl své zážitky, proč to udělali a za jakých okolností. Byl členem Konzervativní strany, za kterou několikrát kandidoval, a patronem občanského sdružení Mladá pravice.

 

V březnu 2008 v on-line rozhovoru na iDNES Milan Paumer řekl: „Demokracie a svoboda není zadarmo. To je taky důvod, proč bychom si těchto komodit měli velice vážit. Za svobodu a demokracii se ve většině případů musí bojovat. Je to boj na život a na smrt.“

 

V jiném rozhovoru na otázku: „Jak byste charakterizoval třetí odboj a jaký je váš názor na vztah české společnosti k němu?“, Milan Paumer odpověděl: „My jsme se postavili na stranu demokracie. My se do třetího odboje řadíme a jsme na to hrdí. Někdo nám sice říká, že jsme vrazi, ale na to jsme si už zvykli. I když nás to mrzí. Je to komunistická propaganda, a ta lež se v povědomí lidí udrží asi dost dlouho. Ale když dojde k boji, je mezi vámi barikáda a střílí se, tak někdo musí vyhrát a někdo prohrát, a mrtví jsou vždycky. Je to tak, že pokud chceme mít demokracii, nemůžeme mít komunismus. A naopak - pokud chceme komunismus, nebudeme mít demokracii. Tahle společnost se po nástupu komunistů k moci nutně musela rozdělit. A já doufám, že ta doba rozdělení znovu nenastane.“

 

K tomu bych si dovolil doplnit, že lidé, kteří odbojovou skupinu bratří Mašínů považují za vrahy, zřejmě mohou znát jejich příběh jen z propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana popř. z komunistického tisku. Lidé, kteří se s jejich odbojovou činností seznámili z několika knih, které vyšly po listopadu 1989, je zcela po právu považují za národní hrdiny a jejich činů si váží.

 

Přestože členové odbojové skupiny bratří Mašínů byli již několikrát navrženi na státní vyznamenání, nikdy jej nikdo z nich neobdržel. Jediné vyznamenání, které za protikomunistický odboj obdrželi, je Plaketa předsedy vlády České republiky, kterou dostali od Mirka Topolánka.

 

Milan Paumer se stal hrdinou už za svého života. Čest jeho památce.

 

Poslední rozloučení s Milanem Paumerem se uskuteční 4. srpna ve 12 hodin v Poděbradech.

Autor: Martin Kadlečík | čtvrtek 29.7.2010 7:25 | karma článku: 23,94 | přečteno: 2472x
  • Další články autora

Martin Kadlečík

Fotoblog - J&T Banka Prague Open 2015

V Praze na tenisových dvorcích TK Sparta Praha probíhal od 27. dubna do 2. května WTA turnaj J&T Banka Prague Open 2015 s dotací 250 000 dolarů. Turnaj vyhrála Karolína Plíšková.

11.5.2015 v 15:01 | Karma: 15,07 | Přečteno: 1488x | Diskuse | Fotoblogy

Martin Kadlečík

Fotoblog: Bahna 2014

V sobotu 7. června se ve Vojenském újezdu Brdy u Strašic na Rokycansku konal jubilejní 25. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2014. Na Bahnech Armáda ČR představuje to nejmodernější co má ve své výzbroji a nejinak tomu bylo i letos. Rovněž milovníci vojenské historie si přišli na své. Nadšenci z klubů vojenské historie si připravili dvě bojové ukázky. První připomněla sto let od vzniku Československých legií a druhá sedmdesát let od zahájení karpatsko-dukelské operace. Největším tahákem letošního ročníku byla kombinovaná bojová ukázka české armády, kdy vojáci změnili směr útoku a diváci mohli vidět útočící vojska proti sobě.

9.6.2014 v 23:28 | Karma: 13,30 | Přečteno: 647x | Diskuse | Fotoblogy

Martin Kadlečík

Miloš Zeman vs. Karel Schwarzenberg

Česká republika posledních několik týdnů (pokud pominu amnestii prezidenta republiky) politicky žije historicky první přímou volbou prezidenta. Do druhého kola se díky hlasům voličů probojoval Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.

25.1.2013 v 0:05 | Karma: 22,31 | Přečteno: 1089x | Diskuse | Politika

Martin Kadlečík

Fotoblog: Bahna 2012

V sobotu 23. června 2012 se na tankodromu Bahna u Strašic ve Vojenském újezdu Brdy na Rokycansku konal 23. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2012. Armáda České republiky tu představila to nejmodernější, čím v současné době disponuje: JAS-39 Gripen, tank T-72M4 CZ, obrněný kolový transportér Pandur II., vozidlo Land Rover Defender 130 Kajman, vrtulník W-3A Sokol a poprvé se veřejnosti představilo malé americké bezpilotní průzkumné letadélko Raven.

24.6.2012 v 19:04 | Karma: 18,46 | Přečteno: 1612x | Diskuse | Fotoblogy

Martin Kadlečík

Antropolog Kalousek ruší lidské rasy

Miroslav Kalousek ve středu na zasedání vlády opět perlil, když prohlásil: „Ale kdo v souvislosti s jakoukoli národností či barvou pleti používá slovo rasa, tak je prostě rasista.“ Jaké jsou definice rasy a rasismus? „Lidská rasa je skupina lidí, kterou spojuje dlouhodobý společný vývoj, v jehož průběhu se vlivem rozdílného prostředí vytvořily shodné morfologické a fyziologické znaky (barva pleti, barva a tvar vlasů, očí, rysy tváře, tvar lebky, nosu, atd.“ (zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lidsk%C3%A1_rasa). „Rasismus jako nenávist k jedinci opodstatněná pouze jeho příslušností k jiné rase.“ (zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rasismus). Definic slova rasa a rasismus můžeme najít mnoho, ale ani v jednom případě nenajdeme názor, že zmínka o tom, že se lidé dělí na rasy, je už sama o sobě známou rasismu.

11.8.2011 v 12:05 | Karma: 32,18 | Přečteno: 2865x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024,  aktualizováno  12.12 12:45

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se

8. prosince 2024  12:28,  aktualizováno  20:15

Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...

Režim padl, hlásí syrští povstalci. Vtrhli na íránskou ambasádu

8. prosince 2024  5:26,  aktualizováno  11:31

Sledujeme online Povstalci i exilová opozice v neděli nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského...

Cena garáží se za poslední dekádu ztrojnásobila, někde stojí jako malý byt

13. prosince 2024

Premium Nabízím k prodeji garáž, cena dva miliony. Ne že by to bylo běžné, ale občas už na podobně znějící...

Rozruch kolem plynu. Češi tlačí na Němce kvůli poplatku, Slováci hledí na východ

13. prosince 2024

Plynu je v Evropě dost, přesto okolo něj panují nejistoty. Českých spotřebitelů se více dotýká...

Atomovky, nebo NATO. Ukrajina trpce lituje, že se vzdala jaderných zbraní

13. prosince 2024

Premium Pervomajsk. Město zhruba na půli cesty mezi Kyjevem a Oděsou, nedaleko hranic s Moldavskem, které...

Dálniční známky s přirážkou. Neoficiální weby předražují viněty o stovky korun

13. prosince 2024

Premium Dálniční známky po březnovém cenovém skoku od ledna znovu citelně podraží. A kdo si nedá pozor,...

Hledáte nové, nebo bazarové lyže? Okoukli jsme za vás Lyžebraní
Hledáte nové, nebo bazarové lyže? Okoukli jsme za vás Lyžebraní

Hledáte lyže, snowboard nebo lyžařské vybavení? Pak pro vás možná máme řešení. Navštívili jsme největší lyžařskou akci v ČR - Lyžebraní. Právě tady...

  • Počet článků 49
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2299x
Vystudoval Fakultu lesnickou a environmentální na České zemědělské univerzitě v Praze. Zajímá se o to, co se kolem něho děje, a o historii. Z historie se zaměřuje hlavně na 1. pol. 20. století.
Je konzervativním nacionalistou a i z toho důvodu nemá rád socialismus (rudý ani hnědý), liberalismus, multikulturalismus a ostatní dekadentní ideové konstrukce, které rozkládají starou dobrou Evropu.