Martin Kadlečík
Je konzervativním nacionalistou a i z toho důvodu nemá rád socialismus (rudý ani hnědý), liberalismus, multikulturalismus a ostatní dekadentní ideové konstrukce, které rozkládají starou dobrou Evropu.
- Počet článků 49
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2299x
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
Oblíbené stránky
Oblíbené články
Martin Kadlečík
Milan Paumer a odbojová skupina bratří Mašínů
Ve čtvrtek 22. července zemřel v Praze ve věku 79 let Milan Paumer, příslušník československého protikomunistického odboje a jeden z členů legendární odbojové skupiny bratří Mašínů.
Martin Kadlečík
Operace Anthropoid – následky
Dne 4. června 1942 v půl osmé ráno Reinhard Heydrich zemřel. Němečtí profesoři Hamperl a Werich podepsali následující text úřední zprávy: „Smrt nastala následkem poškození životně důležitých parenchymatických orgánů bakteriemi, případně jedy, které vnikly s výbušnou střepinou a které se usadily v pohrudnici, v bránici a v okolí sleziny, nahromadily se a poškodily...“. O půlnoci z 6. na 7. června 1942 byla jeho rakev převezena za svitu pochodní na Pražský hrad.
Martin Kadlečík
Lidice – německý čin brutálního a krvavého teroru na českém národě
V Berlíně ještě nedozněly smuteční projevy nad Heydrichovou rakví, když bylo „k usmíření jeho smrti“ rozhodnuto o krvavém konci malé české obce. Obce, jejíž jméno a s ní spojený zločin vejdou do dějin.
Martin Kadlečík
Operace Anthropoid – atentát
Je ráno 27. května 1942. Černý Mercedes 320 C řízený SS-Oberscharführerem Johanesem Kleinem sjíždí z Kobylis Kirchmayerovou ulicí. Červená standarta říšského protektora na pravém blatníku a poznávací značka na voze SS-3 prozrazují, kdo sedí na předním sedadle vedle řidiče. SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich jede ze svého letního sídla v Panenských Břežanech. Má před sebou důležitou cestu. Již dlouho se mu nedostalo osobního pozvání k Adolfu Hitlerovi. O tom, že do cíle své cesty již nikdy nedorazí, rozhodují dva muži. Je 10:35 hodin a vůz zpomaluje v ostré zatáčce do ulice V Holešovičkách. Josef Gabčík skáče před automobil a v rukou se mu objevuje samopal STEN, který má v následující vteřině zasypat Heydricha smrtonosnou dávkou. V kritickém okamžiku samopal selhává.
Martin Kadlečík
Operace Anthropoid – předehra
Dne 28. září 1941 oficiálně na Pražském hradě převzal funkci zastupujícího říšského protektora v Protektorátu Čechy a Morava Reinhard Heydrich. Heydrich ihned po svém příletu začal realizovat plán, jehož cílem byla likvidace odbojového hnutí v českých zemí, užší připoutání českého prostoru k německé říši a jeho germanizace a likvidace národní inteligence. Již 27. září byl v odpoledních hodinách zatčen ministerský předseda Alois Eliáš (19. června 1942 byl popraven zastřelením) a v den nástupu vyhlásil R. Heydrich civilní výjimečný stav na území oberlandrátů (regionální správní orgány) Praha, Brno, Moravská Ostrava, Olomouc, Kladno a Hradec Králové. Rychlost a brutalita Heydrichových opatření, zejména vyhlášení stanného práva, zatýkání tisíců českých lidí, zřízení stanných soudů a okamžité provádění prvních poprav, vyvolalo mezi obyvatelstvem protektorátu ovzduší strachu a hrůzy.
Martin Kadlečík
28. říjen 1918 - Vznik Československa
Před devadesáti lety se obyvatelé Prahy probouzeli do dalšího válečného dne netušíc, že mnozí z nich se stanou přímými účastníky události světodějné, která se nesmazatelným písmem zapíše do historie národa.
Martin Kadlečík
Mnichovská zrada - konec První republiky
Adolf Hitler 30. ledna 1933 vkročil do říšského kancléřství jako šéf kabinetu a nad Evropou se začala stahovat mračna nového válečného konfliktu. Jednou z nejvíce ohroženou zemí se stalo patnáctileté Československo se svou početnou německou menšinou usazenou hlavně v pohraničí. Krach odzbrojovací konference v Ženevě, vystoupení Německa ze Společnosti národů a obnovení všeobecné branné povinnosti v Německu vedlo k rozpadu versailleského mírového systému, na kterém bylo Československo osudově závislé.
Martin Kadlečík
Mobilizace v září 1938
Nástup Adolfa Hitlera k moci v Německu v roce 1933 a neúspěšné jednání na odzbrojovací konferenci v Ženevě v letech 1932 a 1933 byly předzvěstí konfliktu, jaký lidstvo dosud nepoznalo. Obsazením Rakouska 12. března 1938 byla válka již neodvratná. Rostoucí napětí jara a léta roku 1938 ukázalo, že v době zvýšeného ohrožení státu není možno v československém případě vystačit pouze s mírovým stavem armády. Proto již od jara roku 1938 začalo povolávání záložníků na krátkodobá cvičení.
Martin Kadlečík
Rukopis královédvorský a zelenohorský
Dnes uplynulo 191 let od nalezení Rukopisu královédvorského (RK). Rukopis byl objeven 16. září 1817 Václavem Hankou ve věžní kobce děkanského kostela sv. Jana Křitele ve Dvoře Králové. Rukopis zelenohorský (RZ) byl objeven roku 1817 na zámku Zelená hora u Nepomuku a v listopadu 1818 byl anonymně zaslán nejvyššímu purkrabí pro Museum království Českého. Protože nebylo známo místo nalezení tohoto rukopisu, tak byl podle svého obsahu nazván Libušin soud (v roce 1859 objevil Václav Vladivoj Tomek místo jeho nálezu a rukopis se začal označovat jako Rukopis zelenohorský).
Martin Kadlečík
Kolektivizace
V nedávné době jsme si připomněli šedesát let od okamžiku, kdy tehdejší komunistický stát zahájil kolektivizaci zemědělské půdy. Kolektivizace začala celkem nenápadně 21. března 1948, kdy tehdejší parlament schválil sadu zákonů, podle kterých byla například omezena velikost soukromých hospodářství maximálně na 50 hektarů, zabírala se pronajímaná půda atd. Stát převzal také zhruba milion hektarů lesa.