Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pohodlností padnem

Pohodlí, pohodlnost, pohoda. To jest vyjádření jedné ze základních tendencí člověka. Je ovšem smůlou všech, že společnost je politiky vedena k tomu, že je to správně.

Dostalo se to tak daleko, že dnešní politici , napříč stranami, přemýšlejí jak nám to pohodlí dodat v co největší míře – takové, která je zvolí k jejich hlavní touze – správě daní.

Pomyslným vrcholem a to nejen u nás v České republice je příprava na letošní zimu v tom pohledu, že na úkor výrobních podniků bude dodáváno teplo do domácností. Než by nám asi bylo zima v práci, bude lepší čekat na nějakou podporu v teple domova. Nevím jak si to dnešní ekonomové představují v konečném důsledku, ale asi až se natiskne poslední bankovka v poslední tiskárně, kde obsluha nezmrzne – tak se civilizace – zhasne.

Není to jen o energiích, stačí se podívat kolem sebe, jak obtloustlá nemocná mládež (obezita je nemoc) brázdí města na kokotběžkách , pardon elektrických koloběžkách dotovaných hojně rozpočty  měst a obcí , proč? Protože je to pohodlné.

Mám dceru na gymnasiu a na třídních schůzkách jsem byl konsternován „besedou“ nad náročnou učitelkou zeměpisu, kdy z tohoto předmětu měli děti čtyřky. Nakonec se ukázalo, že čtyřky mají ti co jsou pohodlní se to naučit v podobě náročnosti toho kantora. Pohodlnější je pověřit rodiče stížností a jak jsem vypozoroval stížností předem mezi pohodlnými prodiskutovanou.

Občas jsem účasten nějakého školení, kdy se rozmohla mánie powerpointových prezentací, kdy já tedy odcházím , když pohodlný přednášející při promítání doplňuje slovně, že to co si tam čteme už neplatí a ať si to škrtnu a dopíšu….

Ostýcháme se z pohodlnosti už i mezi sebou mluvit, jelikož je jednodušší napsat sms či email a tím dát či vzít si čas na další přemýšlení. Tímto stylem komunikace se zbavujeme intuitivního chování, které bylo jedním z hlavních tahounů pokroku v myšlení. Z pohodlí se stává šablona našeho života.

Nejsme jistě takoví jistě všichni. Jako prodavač kol sleduji, že lidé vytahují kola „ z pozůstalosti“ a začínají jezdit do práce na kole. Je zajímavé sledovat, že to jsou vesměs lidé, kteří nemají až tak hluboko do kapsy a berou to co se kolem nás děje jako výzvu. Ovšem pochybuji, že jsou to nositelé potřebné změny. Změny, kterou já vidím v tom, že se politici přestanou předhánět v tom, jak nám mají ulehčit důsledky dění ve světě. Přestanou nám nabízet dotace a kompenzace na to či ono.

Rád bych se dočkal politické nabídky, která nám sdělí, že když je draho, tak se musí šetřit. Že pokud chceme udržet standard musíme ubrat komfortu-pohodlí. Prostě takové nabídky, která bude pravdivá i když bude bolestná. Až mne děsí, když slyším od politiků prognózy charakteru, že „po válce“ se vše vrátí. Tak nějak za svých skoro 60 let vím, že se nic nevrátí. Nebo vy jste snad zaznamenali, že by snad se něco za roky co jste na světě se vrátilo. V ekonomice se nikdy nic nevrací. Jelikož žijeme v ekonomice liberální, která je definována zejména jedním – neustálým růstem.

A věřte nebo ne, ti kteří dnes mají hody z růstu se na nic netěšili tak jak na tento cenový skok. Pokud se chcete mít stále alespoň tak jak jste se měli, to předpokládá, že nejste v té menšině, která z jakéhokoliv růstu profituje, tak doporučuji se vzdát části pohodlí a je jedno jestli jsou to dva stupně dolů na termostatu v obýváku, nebo výměna auta za kolo na těch každodenních průměrných 5 km tam a zpět či jen třeba to, že nebudete kupovat Plzeň v obchodě za 37,20 protože si někdo myslí, že o tolik je potřeba zdražit, když ty energie.

Vězte, že je to opravdu na každém z nás jak k dané situaci přistoupí a jakákoliv změna je možná jen změnou chování a opuštěním pohodlí – různí koučové tomu říkají učeně – opuštění komfortní zóny.

Prima dny s rozumem v hrsti                                             Oto Kaděrka

Autor: Oto Kaděrka | úterý 23.8.2022 19:17 | karma článku: 13,66 | přečteno: 353x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 96x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 421x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1949x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 690x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Caesar, Chruščov, Biden. Připomeňte si nejkrásnější zrady v politice

23. července 2024

Premium Američtí demokraté se semkli kolem nové prezidentské kandidátky, třiadvacetidenní drama kolem...

Mattel uvádí na trh nevidomou Barbie. Navzdory filmu bojuje se slabou poptávkou

23. července 2024

Šest desetiletí poté, co se původní panenka Barbie objevila na pultech obchodů, uvádí její výrobce...

Šéfka Tajné služby USA rezignovala. Čelila kritice za atentát na Trumpa

23. července 2024  16:40,  aktualizováno  18:45

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého...

V Paříži před OH znásilnili Australanku, v cárech šatů vběhla do prodejny kebabu

23. července 2024  16:44,  aktualizováno  18:31

Francouzská policie vyšetřuje případ Australanky, která uvedla, že ji v centru Paříže znásilnilo...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik