Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hospodář... u nás snář

Moje představa o životě vezdejším je ta, že se mám chovat tak aby po mne něco zbylo a nebylo to pozůstalým přítěží či problémem.

Ano může se stát, že toho bude tolik, že z toho může vzniknout mezi oprávněnými problém, ale to už mi tak nějak může být jedno, pokud to bude z nadbytku a ne zbytku – nekrytého dluhu.

Možná jsme naivní či snílek, ale mám dojem, že podobně by to mělo být i mimo rodinu či blízké – rodina, stát a Země .

Pro dnešek si vyberu ten stát a protože jsem občanem České republiky, tak pak to bude ten náš. Asi posledním hospodářem dle mého gusta byl Alosi Rašín, který pronesl větu . „Ono je to těžké, kde hrozí bída, tam hrozí socialismus . A kde hrozí socialismus, tam hrozí bída.“ Mám dojem , že toto začínáme u nás žít. Naše hospodářství mám za to, že je v rozvratu. Ceny všeho jsou dnes prokazatelně nad cenami okolních a dalších srovnatelných států. A to nemyslím v porovnání s příjmy, ale v absolutní hodnotě kus/cena. Dnes jsem na Fuerteventuře kupoval naftu za 1,6 EUR, tedy cca o 10 Kč na litr méně než pořídím dnes u nás. O jídle se nebavím vůbec a restaurace raději ani nevzpomínat. To jen pro dokreslení jak se žije v zemi, která je nám dávána jako jeden z odstrašujících případů. Pravda neviděl jsem tady nikde sdílené kola, sdílené koloběžky a jiné „pochutiny“, které nám naše městská zastupitelstva dotují, aniž to víme. Přece green – ne. Ty koloběžky, vlastně kokot běžky, protože na nich nikdo neprovozuje koloběh je jen příklad z mnoha, kde se utápí peníze všech v domnění, že se někomu či něčemu pomáhá. Ano jen a jen majitelům těch kokotběžek.Podobné to je s městskou hromadnou dopravou. Ostatně na kauze dopravy v Praze je vidno jaká je to finanční stoka. Šíbři mají jednu vlastnost, nikdy se nepřisají nikam, kde nejsou peníze. Podle toho by mohli politici poznat, kde je těch peněz hodně, kdyby ovšem chtěli.

Nemám problém s tím, že budeme cokoliv lidem dávat, ovšem pokud na to máme. Je to stejné jako v té rodině. Můžu chodit denně do restaurací, mohu jezdit každý měsíc na dovolenou či dokonce nemusím činit vůbec žádnou výdělečnou činnost – ovšem pokud na to mám. Já budu rád jezdit hromadnou dopravou. Ovšem dnes se u nás v Olomouci už stávám obětí systému, protože nemám kde zaparkovat v duchu tolik proklamované dopravní politiky zaparkuj a jeď. Naši minulí hospodáři v měste prodali co se dalo a ještě těm prodávajícím dali něco do vínku, jako třeba odkanalizování oblasti TESCA nad kterým vznikla residenční čtvrť. Když jsem to v devadesátých letech napadal tehdejší primátor Kosatík mne veřejně dehonestoval na jednání slovy – „ a co jste přinesl Vy“ . Za dalšího primátora jsem přivedl investora na pětihvězdičkový hotel. Dodnes si pamatuji větu investora. S takovými politiky, kteří nic neví o hospodaření ten hotel v Olomouci nebudete mít nikdy – a nemáme a Kateřinský klášter chátrá dál. To o Olomouci jen pro příklad, že mám ponětí o tom jak věci ne-fungují.

Vrátím se k hospodářství státu. Mohu se mýlit, ale úkolem státu je svým obyvatelům zajistit možnost dostupného standardu dané doby. Jistě mezi to dnes patří energie. Dnes v přímém přenosu sledujeme tu bezmocnost plynoucí z toho, že máme zvrácené smlouvy o zajištění energií. Překupujeme vlastní přebytky elektrické energie za spekulativní ceny jiných obchodníků. Trpíme za kroky předchozích Vlád, které zrušily diverzifikovaný systém dodávek plynu přechodem na „velkého“ Německého odběratele z Ruska. Nejsme schopni zrušit nesmyslnou výkupní cenu solárních elektráren, kdy to byla a je zlodějina za bílého dne, kdy ani nevíme komu platíme.

Jak z toho ven. Musí se objevit někdo, kdo nebude myslet na svou rodinu a zprostředkované blaho všech svých voličů. Někdo kdo řekne „král je nahý“, protože my jsme nazí - malí a díky podbízejícím se politikům i nejsme partery, ale vazali. Mám obavu,když se nic nezmění, že přijde i doba, kdy naše země jako střecha Evropy, bude díky naší politice i tu vodu, která od nás odteče , draze kupovat. Ale chtěl bych se mýlit.Jak z toho ven .

Můžeme začít teď na podzim, když budou obecní volby. Nevolit ty, kteří nám budou slibovat koloběžky, levnější dopravu, levnější bazén, levější parkování. Ale ty, kteří třeba řeknou, že propustí 20% úředníků a že za ty peníze sníží dluhové zatížení a nebudou „nám“ nic zjednodušovat.

Mohli by jsme tak odspodu parafrázovat větu Neila Armostronga z Měsíce – Malý krok pro člověka – Velký skok pro lidstvo.

Je to jen a jen na nás

Oto Kaděrka

Autor: Oto Kaděrka | úterý 26.7.2022 15:24 | karma článku: 17,31 | přečteno: 249x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 96x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 421x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1949x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 690x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

23. července 2024

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle...

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

23. července 2024

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho,...

Trans žena Lenka Králová se rozchází s manželkou. Miluju někoho jiného, říká

23. července 2024

Softwarová inženýrka Lenka Králová (43) se narodila v mužském těle, ale vždy se cítila být ženou....

Dieselové vlaky a lodě za emise platit nebudou. Resorty se shodly na výjimce

23. července 2024

Premium Dieselové vlaky a lodě uniknou povinnému placení za emisní povolenky, které budou muset od začátku...

Pronájem bytu 3+1 80 m2
Pronájem bytu 3+1 80 m2

Brandtova, Ústí nad Labem - Severní Terasa
12 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 324
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik