Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co STOKA to administrátora stopa

Tak se nám tu po vzoru Brna pomalu zavádí slovo STOKA pro korupci se státními zakázkami. Objevuje se nyní v Ostravě a jsem dalek nevěřit tomu, že je i v poslední Horní-Dolní.I ta pražská s dopravním podnikem je prašť jak uhoď.

Kde se nám to tu vzalo, kladu si otázku. Odpověď znám a to celkem dlouho, jelikož před lety jsem měl být jedním z proškolených hodnotitelů. Ani ke školení jsem se nedostal. Co stačilo ? Jen napsat článek o tom jak se na hejtmanství instalovala klimatizace, a bylo. Jeden den jsem se do krámu hodil a druhý už ne.

Chyb je na cestě několik. Základní je nedůvěra ve zvolené a vlastní lidi. Chyba bude i v možném nedostatku vzdělání a vzdělanosti volených lidí a jejich podřízených. Pryč jsou ty doby, kdy na postu ministra zemědělství byl ministr zemědělství a na postu ministra práce a sociálních věcí byl člověk se znalostí pracovního práva a trhu. Či na postu ministra obrany byl člověk znalý strategie boje a systému mezivládních úmluv a smluv. Dnes je hlavní finanční „síla“ oboru. To by jste se kolikrát divili jaká je bitka o post náměstka pro sport, kde se rozdávají peníze podle dotačních pravidel.

No ať se vrátíme k problému blížeji. V normálním světě investic, tedy světě soukromých investic stačí dva – investor a dodavatel či dodavatelé, pokud je investor osvícený a vzdělaný. Ne tak u státních zakázek od dodávky toaletního papíru po jadernou elektrárnu. Abychom si o demokracii neodřeli zadek, tak všechno musí být transparentní . Direktivy EU, které jsme museli převzít, pokud chceme čerpat prostředky oklikou přes Brusel hovoří o tom, že se má soutěžit. A co je nejdůležitější při soutěži není výsledek, ale cena. A tady je první zádrhel. Jak říkala Margaret Tchatcher – o peníze jde až v první řadě. Ale to byla doba,kdy ještě převládala nálada nápravy svěřené oblasti a nikoliv nálada z toho vytěžit pro sebe a své okolí – co jde .Přeloženo, politik věděl proč to dělá a nikoliv zač to dělá.I to byla doba, kdy politici byli ve svěřených resortech dříve praktikující odborníci.

Takže EU mezi investory (ještě jim tak chvíli říkejme ale spíše je nástroj k cestě k prostředkům a možnostem) a dodavatele vklínila prostředníka – říkejme mu administrátora. Nejprve to byli vzdělaní lidé z oborů. Když se následně ukázalo, že se tam točí obrovské peníze tak se tam mnohde etablovali nezvolení politici a administrativa i díky nepřehlednosti všech pravidel narostla , nebojím se to nazvat, do samostatného oboru podnikání. A podnikání je o čem ? No jenom a jenom o zisku. A když jsou prostředky z cizího a jen ,tak to bych musel být svatý, abych nespekuloval. A ejhle je tu matice. Investor, administrátor,dodavatel a peníze. A rázem se z dodavatelsko-odběratelského stavu stane bezedná studna na peníze. Stane se z toho STOKA.

Jak z toho ven ? Nejlépe jak Britanie – pryč od zdroje peněz a systému,  tedy pryč  z EU. Ale to se asi nepovede, jelikož pak by nebyla STOKA, takže nám budou všichni politici napříč spektrem vysvětlovat o co by jsme přišli. Je zajímavé, že žádná diskuse není o tom co by jsme získali,ale o tom třeba někdy jindy.

Ven jistě vede několik cest. Obecně jsou všechny dlouhé a stojí hodně na lidech. Nakonec i dozorujících soudců je nedostatek, když na STOKY je dnes vlastně , jak se ukazuje, jeden. Víte, že já když píši, že je něco špatně mívám i řešení. Ano máme tu propadnutí majetku, ale je zkušenost, že kdo jde do STOKY tak už majetek vlastně nemá a je jedno jestli ho převede na manžela nebo registrovaného partnera. Mne v tomto napadá jedna cesta, která vychází z toho čeho se člověk v životě snad nejvíce bojí a to je v mládí bolesti a ve stáří velice často konce – smrti. Ne nebojte se nenapadají mne tělesné tresty a kat. Napadá mne, že v dnešní době by možná zafungovalo to, že by za přečiny v tomto směru  byl trest následující , přišli by jste  o bezplatnou zdravotní péči a to nevratně a i o důchodové zabezpečení. Pravda ve třiceti letech jsou to směšné tresty ,ale na prahu padesátky si už rozmyslíte jestli se neplechy budete účastnit.

 

Prima prázdniny                                                                                       Oto Kaděrka

Autor: Oto Kaděrka | sobota 23.7.2022 15:00 | karma článku: 13,61 | přečteno: 307x
  • Další články autora

Oto Kaděrka

Analýzou atentátu dojde asi ještě k většímu rozdělení

Nejsem negativista, to potvrdí ne jeden co mne zná. Ovšem tím jak se politickému establishmentu podařilo rozdělit politiku na správnou a správnou a tím zcela rozdrbat společnost jako takovou nevěřím, že dojde k poučení a změně.

18.5.2024 v 8:29 | Karma: 9,27 | Přečteno: 96x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Normalizační daňový kapitalismus

Pro pána Jána co je to za hloupost si řekne nejeden z vás. A já s ním musím souhlasit, protože ty tři slova v nadpise k sobě prostě logicky nepatří. A jak by řekl Galileo „přece se točí“. Za mne jde jen o to jak dlouho.

10.5.2024 v 10:32 | Karma: 20,37 | Přečteno: 421x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kapitalismus napříště již jen v učebnicích

Jsem ročník 1963 a jsem rád, že mi bylo dáno zažít in natura co jsem se ve školách učil, že je špatné – tedy kapitalismus a že jsem v něm mohl prožít převážnou část svého produktivního života - žít.

9.4.2024 v 9:53 | Karma: 31,06 | Přečteno: 905x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Kaderka a Pelta je jako káva a melta

Kdo alespoň trochu sleduje dění ve sportu tak jistě zaznamenal stávající problém předsedy tenisového svazu ve věci nakládání se státní dotací.

8.3.2024 v 13:54 | Karma: 28,22 | Přečteno: 1949x | Diskuse | Společnost

Oto Kaděrka

Zaostřeno jen na důchodce a zaměstnavatele

Tak mi to připadá, že bez důchodců se tato země nějak nemůže obejít. Ovšem co mi chybí zcela je pochopení podstaty vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec-stát.

7.3.2024 v 10:22 | Karma: 19,50 | Přečteno: 690x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Plán pro Ameriku, který odmítá i Trump. Brojí proti woke a chce zakázat porno

21. července 2024

Premium Dokument tak kontroverzní, že od něj dává ruce pryč i jinak nebojácný Donald Trump? Republikáni se...

KOMENTÁŘ: Nepřítel cukr! Když se zdražuje jen to, co vynáší

21. července 2024

Premium Vláda se chystá více zdanit – tedy zdražit – slazené nápoje. Proč jenom slazené, nikoli všechny...

Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste

21. července 2024

Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i...

Tři klienti za dva dny. Úřad práce na poště neláká, provoz se nově rozšířil

21. července 2024

Premium Česká pošta již několik týdnů na vybraných pobočkách vyřizuje žádosti o část sociálních dávek. Úřad...

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 324
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1241x
už spíše starší (60) olomoučák , který poznal, že není lehké zůstat svůj :-)

Seznam rubrik