ANO Synot v lize končí

Nevím jak vy, ale já z toho, že SYNOT jako sponzor velkého sportu končí, moc velkou radost nemám. Ne, že bych nemohl žít bez fotbalu, ale ke sportu mám blízko a tato zpráva je špatnou pro sport obecně.

         Sport jako i rodina a práce se v mém životě prolíná. Vše je láskou, prací a zábavou společně.Tedy sleduji vše jak se navzájem ovlivňuje a prolíná. Samozřejmě sport a s tím spojený zdravý životní styl je nad všechny peníze. Ovšem sport s velkým S, tedy ten který hýbe lidem od nepaměti a ne nadarmo se říká, že spokojený lid potřebuje " chléb a hry", se bez peněz, a to velkých opravdu dělat nedá. Nebudu se zde rozepisovat o financování sportu v naší vlasti, protože nemám veškeré informace, ale poznatky i detailní ano a tedy mohu bez uzardění říct, že peněz je objektivně málo na to jak sport ovlivňuje život lidí - všech.

               Sport je obecně financován ze třech zdrojů . Prvním a rozhodujícím je vklad samotného sportovce.Druhým, pokud se přihlásíte do nějakého klubu, který má historii a nezakládáte si jej jen pro sebe, tak se jistě částečně financuje ze státního rozpočtu ať již prostřednictvím ministerstva školství či třeba krajského či obecního rozpočtu. Pokud se dostanete na nějakou úroveň, tak nutně přichází další zdroj, bez kterého se neposunete a tím je nějaký donátor - chcete-li- sponzor.

               Sponzor  nejen v České republice může být soukromá firma a nebo "sponzor" firma s majoritním vlastnictvím státu. Soukromým sponzorem může být třeba Tonda co dělá rýny v dědině a má vztah ke místnímu fotbalu a nebo SAZKA či Synot, kteří ve své podstatě byly  zákonem o loteriích předurčeni k tomu, aby se svými daňovými odvody rozhodli, jestli dají peníze do státního rozpočtu nebo je vydají účelově na veřejně prospěšnou činnost, kterou sport jistě je. U těch státních sponzorů tipu České dráhy, ČEZ, Lesy ČR atd. se jedná ve velkém o převod peněz přes prostředníky do daného sportu je to, dle mého vnímání, převedení peněz "nás všech", kdy se po cestě jistě část peněz "poztrácí" na reklamní plnění a sportovec jistě nemá vše co by mohl z těch peněz mít.

               Teď se jedná o to, že pokud zákonodárce zákonem odebere možnost loteriím peníze na sport dodat, přebírá tomuto soukromému sektoru kontrolu nad tím, jak se peníze užijí. Nikdo mne opravdu nepřesvědčí, že stát je lepším přerozdělujícím a kontrolním systémem, než konkrétní osoba - vlastník a obdarovaný (sponzorovaný).

               Podle mne tady dochází změnou zákona k tomu, že peníze SYNOTU, které jsou produktem zejména "nešťastníků", kteří nasypou o své vlastní vůli do "beden" a SYNOT je poslal v souladu se zákonem na sport, k jejich , nebojím se to napsat, defraudaci ze sportu, prostřednictvím státního rozpočtu.

               Na pozadí výše uvedeného mne napadá i Agrofert, který sice do sportu peníze dává, ale ze státního rozpočtu i zjevně "neskutečné" peníze bere. Ale to už je na každém, jak si to přebere.

               Ovšem jednu paralelu zde vidím i s EET, kdy stejné ministerstvo, které přišlo se zákonem o změně směru určení  peněz z loterií bude mít svobodný a státem organizovaný přístup k informacím celého podnikatelského "svobodného" světa.  Nastane zcela zákeřná a nekontrolovaná kontrola všech, tedy těch, kteří kradou a i těch kteří nekradou, ale třeba jsou jen v něčem lepší, než-li by si stát či Babiš a jeho Agrofert přál či unesl.

               Vzhledem ke sportu vím, zcela jasně jedno, lepší to pro něj již z podstaty být nemůže.A pokud se jedná o domněnky výše popsané, mám sám se sebou zkušenost, že se moc od pravdy později nelyší.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Oto Kaděrka | čtvrtek 21.1.2016 15:12 | karma článku: 14,88 | přečteno: 552x