Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klima, ekologie, kšeft, víra, ochrana přírody? Díl II.

Pokračování blogu o klimatu, o tom jak rozlišit ideologickou masírku vedenou za nějakým účelem od skutečné ekologie. Inspirováno přednáškou biologa Petra Pokorného.

--------------------------------------------------

První díl zde: 

https://jurnecka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=734828

--------------------------------------------------

Máme tedy na ochranu přírody rezignovat? Jistě že ne. Jen by to chtělo vrátit se od ochrany klimatu zpět k ochraně přírody.  Nepopřávat sluchu lidem, kteří, ať už ze zištných důvodů, nebo „náboženského“ zápalu, chtějí ovlivňovat příliš mnoho, aniž by tomu plně rozuměli. Planeta a její klima, je prostě příliš komplexní a naše úpravy jedné z mnoha proměnných, ovlivní ostatní proměnné nepředvídatelným způsobem. Je to jako když arogantní vědec „hrábne“ do genomu člověka, knockoutuje gen o němž se domnívá že zvyšuje riziko propuknutí některé nemoci, ale netuší nic o jeho spolupůsobení na další geny, jejichž exprese je na něm závislá. Prostě pýcha, která může mít pro organizmus fatální důsledky.

Co se naopak nepochybně děje a je to výhradně důsledek činnosti člověka, jsou jevy jako: Zamořování odpadem, znečištění plasty, zhoršování eroze, vytlačování živočišných a rostlinných druhů z jejich prostředí a obecně drancování. Jde většinou o lokální a ve své podstatě jednoduché problémy, jejichž řešení je také v podstatě jednoduché. Tedy v tom smyslu, že zde věda odpovědi má. Komplikované je řešení lokálních problémů spíše politicky, protože verbálně se přihlásit k záchraně planety politika nic nestojí, zatímco seknout přes prsty místního mocného developera je mnohem obtížnější.

Každopádně je potřeba se o to alespoň pokusit a jako první krok problémy pojmenovat. Já se domnívám, že dominantním problémem všech aspektů ekologie, je dnes prostě množství lidí a rychlost jeho přírůstku. Ano, ten je, na rozdíl od rychlosti nárůstu průměrné teploty, bezprecedentní. To je zkrátka ta veličina, která nemá v v dějinách planety obdoby. Když jsem chodil do školy, bylo nás na zemi 4 miliardy. Na začátku roku 2018 to bylo 7,5 miliardy. Ano, tady máme skutečný, platný a pravdivý hokejkový graf.

Jak jsem psal v jiném svém blogu (https://jurnecka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=520968), navzdory periodicky se opakujícím prohlášením že trend se již změnil, v Africe neustále přibývá 50 milionů lidí ročně, což je jedna Francie ročně. Podobný přírůstek je v některých zemích Asie. Mnohé Africké státy znásobily od druhé světové války počet svých obyvatel desetinásobně. Pro představu: Zde v České republice bylo v roce 1945 přes 10 milionů obyvatel, což je zhruba stejně jako dnes. To je trvale udržitelný stav. Kdybychom se chovali jako země Afriky a došlo by k desetinásobnému přírůstku, žilo by nás v české kotlině 100 milionů. Troufám si tvrdit, že by nám také chyběli zdroje, voda a zemědělská půda.

Je zajímavé jak lidé, kteří chtějí zachraňovat planetu regulací snad všeho, jsou k tomuto jevu benevolentní. Nejednou jsem slyšel argument, že zeměkoule uživí 30 miliard lidí i víc. Když budeme stavět města na vodě, vejdeme se, říkají. No dobrá, možná ano. Ale co potom, co dál? Nakonec by se reprodukční chování stejně muselo změnit, jinak bychom velice rychle dosáhli čísel, která už by se zvládnout nedala. Zdvojnásobení populace při 4 miliardách je něco zcela jiného než zdvojnásobení populace při 30 miliardách. A i kdybychom opravdu jedli ten doporučovaný hmyz a maso si pěstovali v laboratořích, co s odpadem? A kde by žily ostatní živočišné druhy? Ne, žádný strom neroste do nebe. Nutně by následoval kolaps, který by způsobil snížení populace zpět na únosnou úroveň. Pokud regulaci neprovede samotná přemnožená součást přírody, provede ji příroda sama. A co takové snížení populace znamená? Znamená umírání. Prostřednictvím válek, hladu, nemocí a epidemií. Nic hezkého.

Krajina, příroda, její bohatost a rozmanitost, životní prostředí jako takové, nikdy nebude ležet na srdci všem, to je třeba si přiznat. Je to jakýsi luxus, který přichází až s určitou životní úrovní a lidskou zralostí. Žít v souladu s prostředím je dovednost podobná jako umění žít s druhými lidmi. Je to hodnotový, filosofický i náboženský problém. Existují lidé, kteří jsou příliš tupí, takže třeba týrají svoje děti. Je tedy jasné, že nebudou ohleduplní ke kočce, psovi, vodě, nebo stromu. Lidé jsou příroda, čím dál tím větší její část, takže pokud mezi námi bude hodně hovad, projeví se to na samotné přírodě také.

Ti co mají štěstí a narodili se do podmínek, kdy se tomuto  mohou věnovat, by však měli pochopit, že jejich úsilí může být zneužito. Parazit je vždy připraven vydělat i na lidech o něco dobrého se snažících. Zejména na nich! Jsem přesvědčen, že zmanipulování v jádru pozitivního instinktu ochraňovat přírodu, směrem k vytváření systémů emisních povolenek a uhlíkových daní, je přesně tím případem.

--------------------------------------------------

Nenaskočit na to je úkol číslo jedna, následovaný nutností pojmenovat skutečné problémy. Demografie je prvním, největším a nejobtížnějším problémem a je třeba se zbavit studu o ní mluvit. Věřím, že se jí většina vyhýbá jen proto, protože se týká zejména Afriky a jde tedy v dnešním politickém klimatu o nadmíru citlivou záležitost. Já samozřejmě nevím, jak humánně dosáhnout změny stavu, jediné co mě napadá je osvěta a finanční motivace. Nemluvím tedy o žádných sterilizacích ani ničem podobném. Mluvím o dobrovolné činnosti, podpořené například podmíněnou pomocí. Kdyby se energie investovaná do různých Grét, investovala do osvěty tohoto typu, kdo ví? Samozřejmě by se muselo cílit na ty, kterých se to týká, apelovat na Evropany kteří už tak děti nemají, nedává smysl.

Další reálný a technicky řešitelný problém je problém odpadu. Tlak, který by bylo potřeba vyvinout na některé země, by musel být tlak na změnu odpadového hospodářství. V momentě kdy se v Atlantiku vyskytuje ostrov z plastů ve velikosti Francie, je stěžejní přinutit země, odkud odpad pochází ke změně chování, protože ohrožují všechny. Bohužel ani v tomto případě mě nenapadá jiná možnost jak je přimět k budování čističek a recyklaci, než podmíněním rozvojové pomoci. (na konci pár grafů o produkci odpadů)

Realizovatelná řešení jsou prostě skoro vždy lokální, což samozřejmě platí pro vyspělý, stejně jako pro třetí svět. Systém obchodu, kdy zboží zbytečně putuje kolem světa, je systém poháněný na jedné straně naší rozmazleností (bez jahod v zimě to nejde), ale hlavně chamtivostí, kdy nižší cena znamená vše. Takže raději levná rajčata z Maroka, než dražší z místních zdrojů. Musím to napsat, ač nerad: Vypadá to, že tohle je implicitní vlastnost kapitalizmu; dokud bude možné brát někde levněji, bude se tam brát, bez ohledu na důsledky. Nevím co s tím, po revoluci nevolám, vím jen, že důsledek je znečištění, a fakt že země ztratily svoji soběstačnost, což se může šeredně vymstít. Dosažitelnost potravin ne z místní produkce, ale prostřednictvím obchodu navíc vyvolává nebezpečný pocit, že zemědělskou půdu vlastně nepotřebujeme a můžeme ji v klidu poskytovat k jiným účelům, například developerským.

Což je v mých očích čtvrtý, lokálně řešitelný problém. Developeři. Nemohu si pomoct, ale považuji je za jednu z největších škodných. Ne snad ty lidi osobně, ale ten „stav“. Jsou pro mě zosobněním toho druhu nenažranosti, která nehledí nalevo napravo, natož na zítřek. Jejich řádění by zastavily snad jen zákony, ultimativně zakazující jakoukoli další zástavbu na „zelených loukách“. A přísné tresty politikům a úředníkům, kteří udělí bumážku pod nějakou tu výjimku. Bohužel toto je ryzí utopie, protože přesně tito lidé jsou jedním z hlavních zdrojů financování jak politických stran, tak jednotlivců v komunální politice.

Jak je patrné, jsem zkrátka sympatizant rčení: „Mysli globálně, jednej lokálně“, ačkoliv pochybuji, že autoři výroku ho mysleli tak, jak mu rozumím já. Myslel bych globálně spíš ve smyslu, že když se bude každý chovat zodpovědně ke svému okolí, bude dobře i na globální úrovni. Určitě výrok nechápu ve smyslu spasitelských zásahů do nějakých planetárních supersystémů, jejichž fungování prostě nerozumíme.

Posledním lokálně ovlivnitelným kamínkem v mozaice je výchova dětí. Jsem zavilý odpůrce politizace školství a výchovy dětí, proto bych do nich rozhodně nerval žádnou ideologii. Vůbec by však neuškodilo do školních osnov pro změnu vložit něco smysluplného, nějakou tu chmelovou nebo bramborovou brigádu, nebo občasný úklid lesa. Aby děcka pochopila, že příroda se nezachrání řečněním na tribunách, že to není kariérní výtah, ale že to znamená práci a nějaké sebeomezení.

--------------------------------------------------

Na závěr tedy pro pořádek shrnu opatření, která považuji za neúčinná až škodlivá a která za prospěšná.

 

Neúčinná nebo škodlivá:

• Nesmyslné a vynucené zákazy technologií (diesel, benzin)

• Zákazy masa a nucený přechod na vegetariánskou stravu, nebo hmyz

• Přechod na tzv. trvale udržitelné zdroje energie (fotovoltaika, větrné turbíny)

• Emisní povolenky

• Uhlíková daň (o tu jde v tom všem asi nejvíce)

• Hysterie

 

Prospěšná:

• Zastavení přírůstku obyvatel (ale těch kteří přirůstají!)

• Změna odpadového hospodářství třetího světa

• Návrat k soběstačnosti a domácím zdrojům

• Zkrocení developerů

• Výchova

• Racionalita

--------------------------------------------------

A co si myslíte vy? Co považujete za neúčinné, co za škodlivé a co za prospěšné? Nechci článkem vyvolávat „flame“ mezi zarputilými zastánci jedné nebo druhé strany. Chci vlastně hlavně svést pozornost na Petra Pokorného a jeho argumenty, které jsem si dovolil vyložit si po svém, což ostatně může udělat každý, kdo si jeho přednášku poslechne. Stojí za to.

--------------------------------------------------

Několik ilustrativních grafů o produkci odpadu a demografii:

youtube: Oto Jurnečka

 

--------------------------------------------------

 

Zde tedy slíbené video s přednáškou: 

youtube: LittleLionTV

Autor: Oto Jurnečka | sobota 9.11.2019 14:00 | karma článku: 35,68 | přečteno: 1248x
  • Další články autora

Oto Jurnečka

Morana - nová kniha Petra Bakaláře o eutanazii

Nová kniha kontroverzního autora Petra Bakaláře s titulem Morana, má neškodný podtitul: "Příručka pro trpící". Že jde ve skutečnosti o poměrně revoluční počin na poli diskuzí o eutanazii, napoví až poznámka na obálce pod čarou.

15.8.2019 v 21:20 | Karma: 16,16 | Přečteno: 567x | Diskuse| Společnost

Oto Jurnečka

Fialovi plán vyjít může, ale

Hodně se mluví o plánu Petra Fialy, vytvořit předvolební blok demokratických, liberálně-konzervativních stran s cílem konečně porazit Babiše a jeho hnutí. Většina se Fialovu plánu posmívá, já si ale myslím, že má šanci uspět.

24.7.2019 v 13:12 | Karma: 29,82 | Přečteno: 5331x | Diskuse| Společnost

Oto Jurnečka

Miss Michigan zbavena titulu za ideo-zločin

Modelka čínského původu Kathy Zhu se dopustila se hned tří ideo-zločinů, ačkoli oficiálním zdůvodněním odebrání titulu královny krásy byly jen dva z nich.

20.7.2019 v 22:10 | Karma: 48,27 | Přečteno: 12431x | Diskuse| Společnost

Oto Jurnečka

Bělochu, zaplať dvojité vstupné

Ideologie mají tu nepěknou vlastnost, že se po čase vždy zintenzivňují a stávají se extremismem a karikaturou sebe sama. Tak se stalo také ideologii, jejímž svatým dogmatem byla rovnost.

9.7.2019 v 21:40 | Karma: 45,02 | Přečteno: 3952x | Diskuse| Společnost

Oto Jurnečka

Symbolika finále Hry o trůny

Dobrý příběh je jako Rorschachův test. Každý v něm vidí to, co si nese v sobě. Sága Hra o trůny takovým dobrým příběhem je a zde je můj výklad toho, co jsem v poslední epizodě viděl já.

21.5.2019 v 12:56 | Karma: 24,76 | Přečteno: 873x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 138
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2859x
To co píšu, má vždy vztah ke společnosti a politice. To znamená, že mohu psát prakticky o čemkoli.


Knihy Oto Jurnečky:  Šest pilířů cenzury

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky