Kdyby ty mobily nebyly

Co by lidi dělali? Dělali by to, co předtím, když mobily nebyly. Ještě existují pamětníci doby nemobilové a nejsou zas tak staří a ti si pamatují, co dělali v době, kdy mobil neměli.

Na co vše měli čas bez této „ďábelské“ hračky. Starší generaci případná nefunkčnost mobilů nezabije. Některým zkomplikuje život více, jiným méně, ale mnozí z nich si dokáží užít i detox. Mladí na tom budou výrazně hůře. Ti si život bez mobilu ani nedokáží představit. Jak by si koupili a zaplatili jídlo, jak by našli cestu, jak by se bavili, jak by spolu komunikovali? Když jsou zvyklí na mobil, který považují za svého služebníka, rádce a intimního přítele.

Tak služebník, to on je. Můžete si zavolat, napsat zprávu, udělat fotku. Ale k tomu docela dobře sloužil starý dobrý tlačítkový telefon. Rádcem kdysi bývala moudrost. Lidé si chodili pro rady k mudrcům, nebo si dokázali pomoct i poradit sami. Dneska jim radí „strýček Gůgl“ a „tetička Wiki“. Čili rady najdou na internetu. Dříve k internetu potřebovali počítač s připojením. Dnes ho mají v chytrém telefonu v kapse. Tedy ti, kteří ten chytrý telefon mají a tyto jeho funkce využívají. A těch je dnes naprostá většina.

Co ten intimní přítel? Jak libé jsou zamilované SMS, jak příjemné je si povídat se svou láskou, když jste každý na jiném konci země či světa. Ale přítel po telefonu není to samé, co přítel fyzický, s nímž si můžete povídat z očí do očí, v případě vaší lásky se jí dotýkat, objímat. To vám telefon nenahradí. Mně tedy rozhodně ne.

Ten chytrý telefon dokáže víc než ten starý tlačítkový. Stane se vaším drogovým dealerem, fízlem a pasákem. Jasně, fízlovat vaši polohu (resp. polohu vašeho zapnutého mobilu) dokázal i ten tlačítkový. A orgány, když chtěly, se dozvěděly z mobilu všechno, co v těch datech bylo uloženo. S chytrým mobilem je šmírování snadnější.

Také se líp „pasete“. Výkon pasáka zajišťuje hlavně reklama, která je směřována tam, kam nejčastěji klikáte a neustále se vám vnucuje, prostě si vás pase.

A co ten drogový dealer? To je samotný mobil a data v něm. Dokázal to i ten tlačítkový, ale ten neposkytoval tolik rozkoše, aby na něm byli lidé tak závislí. Vrcholem je QR kód a aplikace. Pomáhá třeba s platbami, s účty, načtete si webové stránky a jistě má mnoho dalších funkcí.

Má ale také funkci fízlovací, funkci prokazování poslušnosti. Co ta Tečka v mobilu za Covidu? Kdo ji neměl, tam a onam nesměl. Tak krásně se dá zneužít.

Má to však jeden háček. O mobilu rozhoduje jeho uživatel. On ho může vypnout, nechat doma, nepoužívat některé funkce a stále může mít tlačítkový, nebo dokonce nemít mobil vůbec. 

A potom, když dojde baterka a nebudete si moct ten mobil nabít nebo při výpadku proudu (blackoutu), při výpadku či přetížení sítě, je vám mobil k ničemu. V těchto chvílích se vracíte do „pravěku“ s nefunkčním mobilem v kapse.

Mobil je tedy dobrý sluha, ale špatný pán. A je jen na nás, zda nám bude sloužit k naší spokojenosti nebo se staneme jeho otrokem a necháme si jím ničit život. Tou nezdravou (až feťáckou) závislostí.

PS: „Lidé považují mobil za svého služebníka, rádce a intimního přítele, ale nechápou, že je to jejich fízl, dealer a pasák“ je citát z jednoho článku Petra Robejška, já jsem to jen rozvedl.

Autor: Jan Tichý(Bnj) | čtvrtek 11.5.2023 14:58 | karma článku: 13,80 | přečteno: 288x
  • Další články autora

Jan Tichý(Bnj)

Házím do toho vidle!

30.11.2023 v 10:30 | Karma: 23,11

Jan Tichý(Bnj)

Najdu někoho ochotného?

29.11.2023 v 9:09 | Karma: 10,39

Jan Tichý(Bnj)

Proč podporuji stávku?

24.11.2023 v 8:21 | Karma: 12,12