Mnoho povyku pro zvyk?

Okno, směrem z ulice, prozařovaly vánoční řetězy, takže se lesklo  jako sklovitej, do zlatova opečenej plátek cibule. Pod ním ležel v košíku do spirály spánku zatočenej zlatej retrívr. Ve vzduchu občas zavonělo spálený cukroví a střelnej prach.

j.lada

Zvenku  semtam dolehla rána ztlumená jako do polštáře  skelný vaty. To si jen auta - ve shonu a  ledabyle - políbila tváře nárazníků: Nazdááár, jsem rád, že tě vidím, jak se daří, hezký svátky a hodně zdravíčka, musíme  zajít na  to pivo, to víš, s časem je to teď, znáš to (…) Bylo  zkrátka  poznat, že Štědrej večer už pomalu ťuká na okno.

Opakuje se to každej rok. Lidé drží zvyky. Drží se zvyků jako klíště svýho Umweltu.  Pokud je jen tak zdáli pozorujete na ulici  - nejlépe přes zamženou tabulku skla - je vše v pořádku.   Zvídavý povaze to však nestačí, a tak zkusí jít blíž: téměř velikonočně si vykoledovat o přesdržku.

Otazníky, které jsem jako ozdoby pověsil za  smysl významu pedantství vánočního úklidu,  ekonomicky vysilujícího počtu   vánočního cukroví či za “kořeny” Vánoc,  proměnily obyčejnou kuchyni v saloon Divokýho Západu.

Bang-bang.  Lidé to prostě dělají , jakýpak otázky;  drží se svých zvyků a víry jako bigotní katolička zábradlí na namrzlym schodišti  nebo jako Melvin Udall   rituálů své obsedantně-kompulzivní poruchy. Chraň pánbu do toho nějak zasahovat. “Lepší už to nebude.”

Když jsem vystřílel svůj  zásobník otázek, hlesnul jsem do ušáku jako Buffalo Bill, kterýmu právě nafackovala opakovačka.

Lopotně jsem se posbíral, kolty odložil na stůl  a raději splynul s proudem  zvyků,  kterej zasahuje i nevěřící, protože udržuje a obnovuje řád.

Tento typ víry na “ vánočním trhu”  nechybí. Držíme se pevně zaběhnutých zvyků a rituálů jako tradiční opory,  přestože se nám svět a nejen smysl “svátků” mění doslova pod rukama.

Jakoby  se však  “v pozdní době moderní” nedostávalo víry jiného typu, a to důvěry.  Důvěry v jednotlivce, instituce či politiku, která se ze “služby občanům” proměnila na roveň politik - manažer/podnikatel - stát/ firma.

Tento “druh  víry” souvisí více s racionální volbou a poměrem rizika při možném zisku  či naopak ztrátě. Do bližšího vztahu ani obchodu nepůjdeme napříště s tím, kdo nás prokazatelně podrazí - a tato zkušenost  ovlivní naše budoucí chování jako zpětný náraz opakovačky.

Někomu však důvěřovat musíme, protože  i  důvěra nám umožňuje snižovat chaos. Žít v prostředí,  v němž by od  každého jednotlivce šlo očekávat cokoliv, by bylo zcela paralyzující. V nevyzpytatelném chaosu nelze totiž  věřit ničemu, a tak v něm ani nelze dlouhodobě žít. Ne nadarmo jedno přísloví Dálného východu říká: ” Lepší být psem v klidných časech, nežli člověkem v době chaosu.

Proto by  v roce 2010 vedle  injekcí “růstového hormonu” do svalů ekonomiky rozhodně nebylo na škodu  posílit i  mnohdy poněkud atrofující akcie důvěry.

Autor: Michal Josephy | úterý 5.1.2010 8:12 | karma článku: 13,54 | přečteno: 2897x
  • Další články autora

Michal Josephy

Zpustlá zem

22.6.2018 v 13:12 | Karma: 20,31

Michal Josephy

Azore, ke mně!

7.9.2017 v 12:33 | Karma: 21,23

Michal Josephy

Indiánský běh

27.4.2017 v 11:57 | Karma: 20,79

Michal Josephy

Vězněm kláštera

20.12.2016 v 13:38 | Karma: 25,95

Michal Josephy

V oku ženy

5.12.2016 v 9:39 | Karma: 32,75