Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bohatství mileniálů a babyboomers

Poslední století s drobnými výjimkami platilo, že následující generace se má vždy lépe, než ta předchozí. Poslední dobou se ovšem zdá, že toto pravidlo přestává platit.

Proč je to problém? A není normální, že nic neroste do nebe? Normální to samozřejmě je, ale problém přesto zůstává. Všude v západním světě se ukazuje, že generace rodičů mileniálů, tzv. generace babyboomers byla výrazně bohatší než jsou jejich děti dnes. Především z hlediska dostupnosti bydlení a celkových nákladů na žití.

A rozdíl je přitom ještě výraznější, než se zdá. Uvádí se, že že mileniálové mají po přepočtení inflace příjmy o 25 % menší, než jejich rodiče. Skutečné příjmy mileniálů jsou však ještě mnohem nižší. Ostatně, stačí si do toho započítat porodnost. Babyboomeři měli porodnost zhruba 3,5 dítěte na ženu. Dnes jsme ovšem zhruba na úrovni 1,5 dítěte na ženu. Takže si do příjmů započítejte i to, že babyboomeři se zvládli postarat na rodinu zhruba o dvě děti navíc než mileniálové (což jim markantně snižovalo příjmy, protože nepracovali), kdežto mileniálové zvládnou s odřenými ušima 1,5 dítěte a ještě mají o 25 % menší příjmy!

Jak je to možné? Sešlo se více faktorů. Otevřela se světová konkurence (outsourcing práce do levnějších zemí, zhroucení nepřátelského sovětského bloku), začaly se hroutit některé ekonomické faktory, které se do té doby zdály být stabilní (projevila se obecná předluženost brzdící rozvoj a nedofinancovanost důchodových fondů), v USA (ale nejen tam) extrémní vzdělávací bublina na VŠ a v neposlední řadě i nerealistická očekávání rodičů a nulový výchovný externí tlak na mileniály. Neprošli si žádnou skutečnou krizí, žádnou válkou, ničím. K tomu působí očekávání předchozí generace, že se o ně jejich děti postarají stejně, jako se oni postarali o své podstatně méně početné rodiče, kteří ale žili zhruba o 20 let kratší životy a důchody pobírali krátce a netrpěli nemocemi stáří jako demence, Alzheimer apod. V zahraničních periodikách se také dočtete o tom, že mileniálové měli prostě smůlu, důvody ale zpravidla neobjevíte. A přitom jsou prosté. Otevření světového trhu s nemovitostmi způsobilo postupně ohromný nárůst cen nemovitostí vlivem nákupů bohatých lidí ze zemí, které na tom nejsou tak dobře jako Evropa nebo USA se svobodou nebo životní úrovní (v USA tento nárůst činí v některých městech 2–5násobek, což činí ta města pro původní obyvatelstvo neobyvatelná, když zrovna něco nezdědí). To samé způsobilo, že ceny nekvalifikované práce se zhroutily na úroveň zemí 3. světa + dopravy odtamtud. Takže mileniálové se museli přizpůsobit, zvýšit (teoreticky a papírově) oproti předchozí generaci svoji kvalifikaci (to je stálo další peníze), aby vůbec získali zaměstnání a pak to všechno splácet, zaplatit zhruba 3x dražší bydlení než jejich rodiče a k tomu platit svým rodičům důchod a mít vlastní děti. A navíc jejich rodiče se dožívají podstatně delšího věku, což klade další značné finanční a personální nároky na zdravotní a sociální systémy, financované běžně průběžnými systémy, pro které je stávající poměr v populaci extrémně nevýhodný (pro jejich rodiče byl zase extrémně výhodný).

Co s tím? Nic. Tahle generace už si na to musela zvyknou. Je na to připravená, ví, do čeho jde. Uzavření světových trhů by teď způsobilo více škody než užitku, Trumpovy protekcionistické snahy o návrat zpět nikam nepovedou, svět je již příliš provázaný. Stejně tak nemůžeme nechat naše rodiče umřít hlady pod mostem nebo v bolestech doma v posteli bez zdravotní péče. Takhle generace se prostě musí kousnout a přes všechny nepříznivé vlivy se nějak prosadit, vybojovat ten neférový boj. Doufejme, že to zvládne, protože je to v zájmu všech. Budoucnost snad bude pro jejich děti růžovější.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Šoltes | pondělí 17.9.2018 21:54 | karma článku: 11,44 | přečteno: 589x
  • Další články autora

Josef Šoltes

Vyferil tě?

V souvislosti s velmi živou situací kolem Dominika Feriho bude zajímavé sledovat mluvu mládeže a její další vývoj, ale i probíhající změny vztahů.

28.5.2021 v 10:31 | Karma: 15,15 | Přečteno: 930x | Diskuse| Společnost

Josef Šoltes

Demografická past

Poslední dobou se začínají řešit důchody a politici se předhánějí v prohlášeních, že důchody musí být důstojné a dostatečně vysoké k žití, ale zároveň že se nesmí zvyšovat daně a náklady pracujících.

24.9.2019 v 9:29 | Karma: 20,10 | Přečteno: 958x | Diskuse| Ekonomika

Josef Šoltes

Hospicová péče nad propastí

Hospicová péče se po svém značném boomu v posledních letech ocitá nad propastí, ze které se bude velmi těžko dostávat.

3.9.2019 v 14:23 | Karma: 18,29 | Přečteno: 468x | Diskuse| Společnost

Josef Šoltes

Investice, cesta do pekel nebo dobrý způsob, jak si přilepšit na důchod?

Češi jsou obecně silně investičně silně konzervativní. Mají k tomu dobrý důvod. Životní zkušenosti, kdy se je každý snaží na každém rohu obrat, co to jde.

12.7.2019 v 21:10 | Karma: 27,25 | Přečteno: 1284x | Diskuse| Ekonomika

Josef Šoltes

Změna zdravotního pojištění = zvýšení daní pro chudší (nejen) živnostníky

Běžným lidem to možná nedošlo, ale změna zdravotního pojištění, kdy stát přestane za své pojištěnce platit pojištění, zvýší odvody na zdravotní pojištění a vykompenzuje to snížením daní, je faktickým zvýšením daňové zátěže.

3.3.2019 v 22:37 | Karma: 26,89 | Přečteno: 913x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Komu spadne do klína západ Afriky? Ve hře o vliv je průmysl i dezinformace

26. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Pozvolný odchod Francie ze západní Afriky je hotová věc. Zcela nahradit francouzský vliv ale bude...

Čechů ubývá, rodí se méně dětí. Není čas na sex a vztahy, vysvětlují odborníci

26. května 2024

Premium Stále více žen v Česku nemůže otěhotnět nejen z důvodů onemocnění, ale i kvůli odkládaní...

První barevná fotka zmizela v hlubinách času. Už ji nikdy nikdo neuvidí

26. května 2024

Seriál Je to jen pruhovaná stuha na tmavém pozadí, přesto představuje zásadní moment ve vývoji barevné...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

  • Počet článků 11
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 820x
Překladatel, brouk Pytlík, mluvka, táta od rodiny, domácí kutil – samouk. Mám rád knihy, převážně sci-fi a zajímám se o politiku a dnešní společnost.

Seznam rubrik