Konečně se nastartuje ekonomika. Hallelujah.

A to hlavně výpovědí bez udání důvodů. Tahle rada nejchytřejších z chytrých oslnila i jednoho zdejšího autora a vypíchla ji i mladinká hlasatelka na ČTV. To před lety to viděl šéf Siemensu Peter Löscher jinak, když prohlásil:

… že Německo je zemí techniků a kutilů (bastlířů), a že základem německého blahobytu je inženýr a kvalifikovaný dělník. A tyto dvě profese podle něj také zaručovaly světoznámý zvuk značky Made in Germany.

Před nedávnem tady měl hezký příspěvek autor, který rozlišoval aktivity, které tvoří bohatství národa, a aktivity, které bohatství národa netvoří. To je např kosmetický salón pro stříhání pudlů. Jeho činnost se sice započítává do HDP, ale bohatství netvoří. Spíš by se dalo říci, že na bohatství parazituje. Zatímco prostitutka, která v naší zemi poslouží cizinci, který si k tomu přiveze z domova nějaká ta Eura, bohatství tvoří. I já jsem před lety v jednom příspěvku uvedl prostoduché tvrzení, že blahobyt se musí vyrobit, a to v továrnách a na polích. Jedině tam vznikají nové reálné hodnoty, dílem pro domácí spotřebu a dílem na export. A na tento vyrobený blahobyt se pak přisají všichni ti další, tj. obchodníci, většina řemeslníků a dalších živnostníků, všelijací tzv. podnikatelé, finančníci, bankéři, státní zaměstnanci, atd.

A tak samozřejmě tvoří bohatství inženýr a dělník, kteří něco vyrobí buď na polích nebo ve fabrice, a výrobky pak vyvezou vně domácího ekonomického systému. Za ně přijde platba z ciziny – a bohatství národa stoupne. Není mi známo, jaké bohatství pro národ vytvořil ten bezpočet miliardářů či těch asi třiatřicet tisíc dolarových milionářů. Ani mi není známo, co vůbec produkují, protože v naší domácnosti jsme se s jejich produkty nesetkali (nemám na mysli jen hmotné). A také mi není známo, jestli jejich činnost národnímu hospodářství prospívá, anebo škodí. Už jsem zde uvedl, že za posledních asi 30 let jsme pořídili z tuzemské produkce jen škodovku a sporák na PB. A nějaké stavebniny, což jsou vesměs produkty, které vyráběl domácí průmysl už za toho hrozného socialismu. A navíc nám už některé tyto výroby ani nepatří, přinejmenším Auto-Škoda a myslím, že ani výroba cementu. Všechny ostatní výrobky, co jsme pořizovali, byly z dovozu.

Jak už tak sleduji přes 50 let západní zpravodajství, to jest z celého světa, tak by mělo být dnes všude báječně, když už všude panuje ten kapitalismus. Ale shledávám, že významným faktorem bývá národní nátura a něco, co bych označil za národní a sociální kulturu. A tak jsou země, kde 1 až 10% populace se topí v přepychu, a 90 až 99% populace živoří.

V té národní a sociální kultuře náš národ myslím dost zaostává. Nastolil se zde hulvátský kapitalismus, ve kterém nejvýznamnějšími faktory jsou rozkrádání, parazitování a korupce. Hezky to vyjádřil Ludvík Vaculík: Komunismus padl, a místo něj máme příčiny, z něhož vznikl. Vždyť kolik lidí v těch všelijakých „rychlených“ bankách a investičních společnostech přišlo o peníze. Není divu: v době, kdy se uvádělo, že jen asi 20 lidí v republice ví něco o bankovnictví, tak ministr financí Kočárník rozdal na 60 bankovních licencí. A kolik šikulů se vydatně přiživuje na všelijakých těch dotacích. Vždyť jen do solárů údajně nacpal stát z peněz daňových poplatníků asi 30 miliard. To se to podniká! A kolik ty soláry vyprodukovaly, to nevím, protože už jsem vysledoval, že za poslední dvě zimy jen ojediněle zasvítilo slunce – převážně je pošmourno. A kam se rozptýlil ten státní dluh, který už převýšil tři bilióny, to také nevím. Ale parazitování není nic nového pod sluncem – penězoměnce vyhnal z chrámu už Kristus.

Toho tehdejšího šéfa SIEMENSu jsem zde citoval už v r. 2014. Ale i v tom Německu, pokud to mohu posoudit jen ze zpravodajství, se nějak ten kapitalismus „kazí“. Přinejmenším narůstá množství chudiny, která pak stojí ve frontách před výdejními středisky akce TAFEL, kde dostává přebytky se stolů bohatých. Dostávají tam levně nebo zadarmo některé potraviny, zeleninu či prášky na praní, co jim tak přihrají velkoprodejny, co se neprodá a co by se zkazilo. Ale těch přebytků je čím dál méně a chudiny čím dál více. (Takže píšou: Tafeln in der Dauerkrise. Grosser Andrang, aber weniger gespendete Lebensmittel). A propukají tam nekonečné stávky za vyšší mzdy, všelijaké blokády, atd., což uvádějí i naše média.

No, letmo jsem přečetl těch 27 nápadů NERV, a tápu, jak povedou k tomu, že vzniknou nová průmyslová odvětví, že inženýři budou něco vyvíjet a konstruovat a dělníci něco vyrábět ve fabrikách, a pak exportovat. Ale třeba to vědí ti nejchytřejší z nejchytřejších. Ale že by velkou roli hrála možnost dávat výpovědi bez udání důvodů, o tom bych pochyboval. Dokonce mi není jasné, podle jaké ekonomické formule by se navýšilo bohatství národa, když nějaký nemakačenko bude vyřazen z pracovního procesu. A co nemakačenkové, kteří v nějakém pracovním procesu vůbec nejsou?

Pochybuji také o tom, že by bohatství národa navyšovali absolventi těch všelijakých obskurních manažérsko-sociálních studií, sórosovy university, atd., kterých se vyrojilo tolik. Ti tak akorát zaplňují ty kancelářské plochy, kterých se v Praze i všude jinde po vypuknutí svobody nastavěly statisíce m2.

A tak už se nejspíš nedožiju doby, kdy bych si mohl pořídit zahradní kolečko české výroby. Po rozvrácení českého průmyslu v posledních 30 letech je i to obyčejné zahradní kolečko jen z dovozu. Zatím nikdo z těch třiatřiceti tisíc dolarových milionářů se do výroby zahradních koleček nepustil.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Josef Komárek | čtvrtek 8.2.2024 12:50 | karma článku: 33,92 | přečteno: 888x