Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Evoluce nebo stvoření XII. Darwinovy pěnkavy

Co mohlo být pro Charlese Darwina jedním z hlavních impulsů při tvorbě teorie evoluce na základě přírodního (a později i pohlavního) výběru? Asi tím nejdůležitějším impulsem k jeho teorii zřejmě byla jeho cesta kolem světa.

Tuto cestu Charles Darwin vykonal na britské lodi Beagle v letech 1831-1836. Zásadní pak byl především jeho pětitýdenní pobyt na souostroví Galapágy v Tichém oceánu. Na jednotlivých ostrovech žili různí ptáci, které po návratu do Anglie správně rozpoznal a zařadil (jako pěnkavy) biolog profesor John Gould ze Zoologické společnosti v Londýně. Tyto pěnkavy však měly odlišný tvar zobáku v závislosti na potravě, která byla na daném ostrově převládající.

Tam, kde byla hojná tvrdá semena, měly pěnkavy krátký silný zobák pro jejich rozlousknutí, tam, kde bylo hodně květů, měly dlouhý štíhlý zobák. Darwin z toho usoudil, že tvar zobáku dává daným pěnkavám konkurenční výhodu v boji o přežití. Pokud se narodí současně dvě pěnkavy a jedna bude mít silnější zobák na ostrově s tvrdými semeny, tak bude mít větší šanci přežít a mít více potomků. Tato náhodná odlišnost se přenese geneticky do další generace a postupně po několika generacích na ostrově vznikne pěnkava se silným zobákem. Kdyby takových děděných odlišností bylo víc, tak vznikne zcela nový druh. Bohužel pro Darwina, toto jeho zásadní uvažování bylo naprosto mylné.

Vědci, kteří na těchto ostrovech pobývali delší čas, si všimli, že tvar zobáku nově narozených pěnkav může být již v průběhu jednoho roku zcela jiný a odlišný od rodičů. Tvar zobáku se odvíjel od potravy, která zrovna v ten daný čas na ostrově byla převládající – květy, semena nebo hmyz. Při zkoumání DNA (o DNA bude řeč v další kapitole) zárodků pěnkav bylo zjištěno, že se v DNA kódu nacházejí krátké řetězce (genové přepínače), které zapnou nebo vypnou část DNA, a tím umožní vznik slabého nebo silného zobáku. Princip tohoto zapnutí nebo vypnutí není zatím znám, ale je jasné, že v tom hraje aktuální vliv okolního prostředí a potrava.

Toto zapínání a vypínání genů se našlo u celé řady dalších složitějších organismů a nazývá se epigenetická kontrola (dědičnost) a je předmětem intenzivního zkoumání v posledních letech. O této skutečnosti nemohl Darwin vědět, jelikož pobyl na ostrovech jenom krátkou dobu a na objev DNA by si ještě musel počkat více než sto let.

Jak tedy dochází ke vzniku nových druhů a nové informace v DNA? A dochází k tomu vůbec? Než si tyto otázky zodpovíme, tak je potřeba alespoň zjednodušeně vysvětlit, co to je DNA a k čemu slouží - viz příští článek na tomto blogu.

Více informací lze nalézt například v tomto videu:

Tento článek je součástí seriálu "Evoluce nebo stvoření" vycházejícího na tomto blogu v tomto pořadí: 1. Nepravděpodobná pravděpodobnost 2. Vesmír - mimozemský život ve vesmíru 3. Jedinečná planeta Země 4. Temná hmota a energie, multivesmír, 5. Stáří našeho vesmíru, shrnutí, 6. Stáří planety Země, 7. Datace založená na poločasu rozpadu, 8. Radiokarbonová metoda, 9. Vznik uhelných slojí, 10. Jiné datační metody, shrnutí, 11. Evoluce – Darwinova teorie, 12. Darwinovy pěnkavy, 13. DNA a výroba bílkovin, 14. "Jednoduchá" buněčná struktura, 15. Buněčný bičík a neredukovatelná složitost, 16. Přechodové články a "vyhynulí" živočichové, 17. Dinosauři a stáří geologických vrstev, 18. Předchůdci člověka, 19. Podobnost člověka a šimpanze, 20. Mitochondriální Eva, 21. Použil si Bůh evoluci?

Další seriály na tomto blogu:

Křesťanství a víra

Čeští páni

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Josef Chaloupka | pátek 6.1.2017 9:48 | karma článku: 17,82 | přečteno: 734x
  • Další články autora

Josef Chaloupka

Blaničtí rytíři přišli s odvážnou vědeckou teorií o původu Covid-19

Opatření proti Covid-19 se již postupně uvolňují. Jak by to však vypadalo před dvěma měsíci, kdyby nás neochránila nařízení vlády, ale Blaničtí rytíři?

20.5.2020 v 10:30 | Karma: 15,40 | Přečteno: 620x | Společnost

Josef Chaloupka

Tak šel čas s Covid-19

První zprávy o koronaviru v Číně jsem zahlédl na zpravodajských serverech někdy koncem prosince 2019. Od ledna začalo zpráv přibývat. Koncem února už bylo jasné, že nový koronavirus ovlivní život i v ČR.

12.5.2020 v 11:49 | Karma: 8,12 | Přečteno: 368x | Společnost

Josef Chaloupka

(Ne)křesťanské Vánoce

Jsou Vánoce křesťanský svátek? Narodil se Ježíš Kristus 24. nebo 25.12. v roce 0? Cítíte se o Vánocích osaměle? Možná to jsou naprosto nesourodé otázky, ale následující vánoční článek se bude věnovat především těmto tématům.

31.12.2017 v 14:45 | Karma: 13,42 | Přečteno: 522x | Společnost

Josef Chaloupka

Křesťanství - náboženství nebo opravdová víra?

Každý již někdy slyšel o křesťanech a o křesťanství. V naší společnosti je však obraz toho, co křesťanství představuje, silně zdeformován. Křesťanství ve své podstatě není náboženství, ale je to osobní víra a osobní zkušenost.

15.11.2017 v 12:44 | Karma: 18,66 | Přečteno: 998x | Společnost

Josef Chaloupka

Křesťanští indiáni v amazonském pralese

Průměrný desetiletý skaut by se asi dokázal na cestu do divočiny připravit lépe než Bruce Olson, misionář, který se jen s pouhým nadšením vydal do Jižní Ameriky, bez peněz, zásob nebo znalosti jazyka.

13.7.2017 v 9:25 | Karma: 17,04 | Přečteno: 520x | Společnost
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

ANALÝZA: Terorismus se vyplácí, vzkázali Palestincům. Gesto ve špatnou dobu

24. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Je to vzácnost, když Izraelci od rána vědí, co je ten den čeká. Ve středu to tak bylo. Od rána byly...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Rozhodněte o vítězi ankety Bloger roku 2023, hlasujte do konce května

24. května 2024

Anketa Bloger roku 2023 je ve finále a o vítězi se rozhodne do konce května. Právě do posledního...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Nejméně čtyři lidé zemřeli, desítky zraněných

23. května 2024  22:48

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

  • Počet článků 59
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 899x
Pracuji jako pedagogický a vědecko-výzkumný pracovník v oboru Informační technologie na vysoké škole. V roce 2009 jsem uvěřil v Boha – Ježíše Krista. Dnes naprosto jasně VÍM, že Bůh existuje. Vzhledem k mému vzdělání tato informace lidi v mém okolí fascinuje. Jak může v 21. století vzdělaný člověk věřit v Boha? Ve svém blogu bych se chtěl věnovat otázkám víry a vědy a ukázat lidem, že věřící člověk nemusí spáchat intelektuální sebevraždu.

Seznam rubrik