Tak kdo a kdy ten ,,samet" vlastně ,,zpunktoval"?
Bratři Slováci, přesněji jejich tehdejší studenti, již šestnáctého listopadu roku onoho, dali najevo v Blavě, že kom režimu bylo víc než dost. A že už překypuje nejen jejich zlost. Tam však ještě na ,,obuchyjádu" nedošlo, a celkem v klidu to prošlo. A tak obuchy až den následující v Praze když dopadaly, tak teprve poté se to hlo. A kom systému tím prostě už zmehlo.
,,Sametovou revoluci v bývalém Československu odstartovala manifestace slovenských studentů v Bratislavě 16. listopadu 1989 (ne tedy zásah veřejné bezpečnosti proti studentské demonstraci na pražské Národní třídě o den později) na Mírovém, dnešním Hodžově, náměstí. Jako první v bývalém Československu demonstrovali proti tehdejší komunistické diktatuře. Až 17. listopadu se k bratislavským studentům přidali čeští studenti a svou nespokojenost s režimem vyjádřili na povoleném shromáždění na Albertově a poté i na Národní třídě v Praze. " (čerpáno i z viz.: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/sametova-revoluce-zacala-v-bratislave-pise-novy-den.A010604_115530_zahranicni_jpl)
Další vývoj se však odvíjel i na Slovensku přímo i pod vlivem ,,pražských" událostí. Jen pro připomenutí:
V reakci na pražské události ze 17. listopadu se v neděli 19. listopadu sešlo v bratislavské Umělecké besedě přibližně pět set umělců, intelektuálů a osobností společenského života. Milan Kňažko, který se vrátil z Prahy, informoval o stávce pražských divadel a umělci kolem výtvarníků Miroslava Cipára a Ľubomíra Longauera předložili výzvu, v níž pražskou stávku podpořili.Na tomto shromáždění padl i návrh na vytvoření politického hnutí a zároveň vznikl i jeho název. VPN.
K samotnému vzniku došlo následující den, 20. listopadu, kdy jeho zakladatelé Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál, Peter Zajac, Martin Bútora, Jozef Kučerák a další přijali programové prohlášení, na jehož základě od vládnoucí moci vyžadovali dialog, nastolení skutečné demokracie a zrušení článku 4 ústavy ČSSR o vedoucí úloze KSČ. Prohlášení přečetl Milan Kňažko na prvním mítinku hnutí na Hviezdoslavově náměstí 22. listopadu. Hnutí se rychle stalo hlavní opoziční silou na Slovensku. Jeho prioritou bylo dovést Slovensko ke svobodným volbám, které se uskutečnily v roce 1990. V období od 28. prosince 1989 do 31. března 1990 byli na základě ústavního zákona 183/1989 o volbě poslanců zákonodárných sborů kooptováni kandidáti VPN do Slovenské národní rady a do Federálního shromáždění.
A atˇ se to lomu zdá, či nezdá, i to bylo, a stalo se to tak i součástí našich dějin! Stejně tak jako 17. listopad 1939(!), tedy Mezinárodní(!) den studenstva!
A tak zítra, tedy 16.,si listopad 89 v Bratislavě připomenou coby i jejich třicáté výročí. Mají co, ale i proč. Jde o součást i jejich, ač v oněch časech i našich společných dějin. A připomenou si to tam i nejen se slovenskou prezidentkou, ale, mimo jiných, i s českým prezidentem. (Prezident Miloš Zeman vzpomene na výročí pádu komunismu 16. listopadu v Bratislavě společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Premiér Andrej Babiš výročí uctí společně s premiéry zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy Slovenska, Polska a Maďarska, a s předsedou německého Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem. V neděli otevřou výstavu v Národním muzeu v Praze. )
Jiří Jiroudek
Já si to pamatuju
Věk není zásluhou. Ani pamět. Tedy, ta vlastní. Sdělit, co v ní člověk stále uchovává, to není jednoduché. Někdy to může být i poněkud „vachrlaté“. A někdy to může i až dráždit, ač jak koho, že.
Jiří Jiroudek
Džugašviliho podivné dědictví
Nejsou dědictví jako dědictví. Některá mohou i potěšit, jiná být nejen podivná, či „jenom“ divná, potažmo až švihlá. Či přímo prokletá.
Jiří Jiroudek
To ticho až k zešílení
Jo! BYLO! Sice i tamtamy něco šeptaly. Ale.. Dokonce prej i kteréhosi, snad prej i Varla, věřte / nevěřte, snad i na dva dny (nastojte!), TO ,,UMLČELO“
Jiří Jiroudek
Ticho léčí
Jistě, že i léčí. Jaképak o tom řeči. Ač kdejaký skřet až řve i o tom, že už i to ticho, je třeba umlčet. Však i tichou bolest lze jistě vykřičet.
Jiří Jiroudek
Abonenti nejen na ,,linkách“ A.I., alébrž i sociál/asociál sítí
Kam ten svět se řítí? Laik žasne, odborník se se diví. A není divu, že mnozí na to až civí. Co s tím? Kýho výra! Snad neskončí to v riti.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Izraelci k nám vtrhli, hlásí mise OSN v Libanonu. Odejděte, vyzval Netanjahu
Sledujeme online Mírová mise OSN v Libanonu hlásí další konflikty s izraelskou armádou. Izraelské tanky podle OSN...
Poslední případ nedobrovolné sterilizace může být i tři roky starý, říká právnička
Nedobrovolná sterilizace žen není jen záležitostí, která se odehrávala v době totality. Případů po...
„Noste si po povodni příbor.“ Opravy poničených škol mohou trvat měsíce
Ještě v létě ve škole vlastnoručně vyměňoval podlahy. Dnes ředitel Základní školy Česká Ves Filip...
Mýtné podle ujeté vzdálenosti? Nevyhnutelné, tvrdí šéf britské infrastruktury
Klesající výnosy ze spotřební daně za paliva – vedlejší efekt rozvoje elektromobility – vedou k...
Nádherné místo k rekreaci a odpočinku
Uhelná Příbram, okres Havlíčkův Brod
3 950 000 Kč
- Počet článků 630
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 511x