Ukrajinsko-angolská paralela

Situace na Ukrajině začíná připomínat angolskou občanskou válku. Můžeme zde najít mnohem více paralel, než je na první pohled zřejmé. Oba státy mají menší ekonomicky silnou oblast. V případě Ukrajiny je to Krym a východní regiony. U Angoly to byla exkláva Cabinda se svými bohatými zásobami ropy. 


Oba konflikty mají společné žháře a s odstupem času zjišťujeme, že proti sobě nebojují ti „zlí a hodní“. Ke krveprolití dochází na obou stranách a čím více bude padlých, tím déle bude trvat, než se situace v regionu uklidní a touha po odplatě zmizí v minulosti.

Angolská šachová partie

11. listopadu 1975 byla vyhlášena samostatnost Angoly. Netrvalo to dlouho a přišla velmi dlouhá občanská válka, která trvala až do roku 2002. Nic tuto válku neovlivnilo více, než soupeření USA a SSSR. Tyto dvě mocnosti neválčily v otevřeném vzájemném konfliktu, ale poměřovaly své síly prostřednictvím spřátelených polovojenských frakcí v Angole.

Většinovou převahu na začátku války měla MPLA (Angolské lidové osvobozenecké hnutí), podporovaná vojensky i finančně Kubou a SSSR. Menší silou disponoval Národní svaz pro úplnou nezávislost Angoly, takzvaná UNITA. Tato frakce byla podporována Jižní Afrikou, Čínou a USA. V případě Číny se jednalo o nominální podporu. Naopak JAR v průběhu několika let podnikla mnoho vojenských intervencí na území Angoly. Snažila se tím vyrovnat síly, protože MPLA měla přímou podporu Kubánských vojenských jednotek, které zde byly až do roku 1991. Třetí frakce Národní fronta osvobození Angoly (FNLA) nebyla v období občanské války příliš mocná.
V roce 2002 skončila občanská válka smrtí Jonase Savimbiho, velitele frakce UNITA. Konečné vítězství MPLA znamenalo vytvoření komunistického státu, který se dnes opírá o půjčky a investice Číny v řádech mnoha miliard dolarů.
Pokud se chcete dozvědět více o průběhu Angolského konfliktu, můžete navštívit tento web. Mají tam stručnou chronologii angolských dějin i s odkazy na zdroje informací. 


8.dubna 2014: Angolský ministr zahraničí Georges Rebelo Chikoti deklaroval, že Angola naprosto podporuje ruský postoj v otázce ukrajinské problematiky.
Společné body konfliktů na Ukrajině a v Angole:
- silná angažovanost provýchodních a prozápadních států
- region má strategicky významnou část, která je středem zájmu
- propaganda na obou stranách vyhrocuje konflikt 
- volby, které probíhají za nepřípustných podmínek 
- obě strany konfliktu vyhlašují své vlastní zákony a prohlášení o nezávislosti
- je zde i paralela mezi poměrem sil, jen s tím rozdílem, že v případě Angoly byla větší část území i
obyvatel na straně SSSR a Kuby
- k získávání ozbrojenců je využíváno etnické příslušnosti obyvatel
Jsem hluboce přesvědčen, že by konflikt v Angole ani na Ukrajině neměl takový počet obětí, kdyby probíhal bez zásahů zmíněných světových mocností.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Robenek | čtvrtek 5.6.2014 9:58 | karma článku: 18,15 | přečteno: 733x
  • Další články autora

Jiří Robenek

Naše planeta = naše zodpovědnost

22.5.2016 v 22:37 | Karma: 10,67

Jiří Robenek

OSN a reminiscence na Rwandu

10.9.2015 v 22:00 | Karma: 9,71

Jiří Robenek

Kurdistán – neviditelný stát

18.11.2014 v 21:04 | Karma: 19,27