OSN a reminiscence na Rwandu
Pro okolní africké státy to znamenalo značnou uprchlickou krizi a důsledky ve společnosti budou ve Rwandě přetrvávat navždy. Avšak jak vidíme v posledních měsících, OSN je stále jen spolkem řečníků.
Při současné situaci v Sýrii, Iráku, Jemenu i Nigérii se jasně ukazuje, jakou formou pracuje OSN a jakých dosahuje výsledků. Po genocidě ve Rwandě jsme od řečnického pultíku OSN mohli slyšet spoustu plamenných projevů, které radu OSN kritizovali a noví představité Rady bezpečnosti, což je orgán, který má udržovat světový mír a bránit genocidám na civilním obyvatelstvu, se bili v prsa, že podobnou situaci již nikdy nedopustí.
Jenže zlo, které páchá Islámský stát v Sýrii a Iráku, potažmo Boko Haram v Nigérii je přesně tím typem násilí na civilním obyvatelstvu, které by OSN mělo potlačovat. A nikoliv silou slova, ale silou vojenskou. Samozřejmě, že zde narážíme na problematiku absence silné mezinárodní vojenské síly, která by byla po udělení mandátu ze strany Rady bezpečnosti schopna efektivně zasáhnout.
Svět se tedy opět bipolarizuje na prozápadní a provýchodní sféru vlivu, dochází ke vzájemnému osočování USA a Ruské federace v problematice intervencí do suverénních regionů. Zároveň můžeme sledovat nerozhodnost a nejednotnost Evropské unie, která se marně snaží získat roli třetího světového hráče. OSN jako na běžícím páse vydává zprávy a počtech uprchlíků, o počtech obětí, o porušování lidských práv a dalších přečinech. Otázkou je, zda je tato organizace v dnešní podobě potřebná, když nedokáže plnit svou základní a primární existenční funkci.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíkyv minulých měsících informoval, že se dlouhodobě nedaří zajistit finance pro podporu uprchlíků, kteří při válce v Sýrii přišli o domov.Celkem mimo své domovy pobývá již více než 8 milionů Syřanů, před válkou měla Sýrie 22 milionů obyvatel.
V prvních letech války se spousta uprchlíků přesunula do okolních států, avšak okolní státy se ocitli pod takovým přívalem uprchlíků, že nemohli situaci ustát a ze světa k nim dorazila pouze čtvrtina financí, která byla potřebná pro zajištění základních potřeb uprchlíků. Bavíme se zde o takových věcech, jako je jídlo, přístup ke vzdělání a střecha nad hlavou.
Můžeme v panice sledovat příval Syřanů do Evropy, ale nemuselo k tomu dojít, kdyby se nezhroutil systém financování uprchlických táborů v okolních zemích. Evropa teď zaplatí mnohem větší daň, než bylo nutné.
Osobně si myslím, že OSN se ze Rwandy nepoučila a v roli světového policisty opět zklamala. Pro mne osobně získává tato zkratka další význam: Organizace Společné Nečinnosti.
A co myslíte vy? Je možné, aby OSN plnila svou práci, nebo bude i nadále pouhým diplomatickým bojištěm? Závěrem se omlouvám příznivcům pana Konvičky, že v textu nenalezli oporu pro "svou věc" a také nadšeným fanouškům imigrantů, že neopěvuji obohacení naší kultury. Nemám rád zjednodušené pohledy na věc. Tato problematika zasluhuje konstruktivní přístup, který bude pracovat se vzniklou situací ze všech směrů, kulturních, ekonomických, politických i sociologických.
Naší touhou by měla být celosvětová cesta k míru. Tím nemyslím utopistickou představu růžového světa s jednorožci, ale společnou mezinárodní politiku, která by minimalizovala utrpení související s těmito válkami.
Jiří Robenek
Naše planeta = naše zodpovědnost

V minulém týdnu obletěla svět fotografie posledního žijícího nosorožce bílého. Kladu si otázku, jaký to bude mít dopad? Do jaké míry nesu spoluvinu na stavu životního prostředí? A jakou vinu nesete vy?
Jiří Robenek
Hong Kong - 26.listopad - konec nadějí

Události posledních hodin přinášejí špatné zprávy z Hongkongu. Vedení Hongkongu odmítlo přistoupit na požadavky studentů, kteří požadovali zachování svobodných voleb. V roce 2017 zde mají proběhnout první nedemokratické volby a místí obyvatelé se s tím nechtějí smířit. Po neúspěšném vyjednávání v posledních týdnech přišel další protest ze strany aktivistů. Ten skončil zatčením Lestera Shuma a Joshui Wonga.
Jiří Robenek
Česká zahraniční politika– existuje vůbec?

Položili jste si někdy otázku, zda ještě máme v naší zemi nějakou diplomatickou strategii, která by měla vlastní koncept a nebyla jen prorusky nebo proamericky orientovaná? Od konce druhé světové války je chování naší republiky na mezinárodní politické scéně velmi nesamostatné.
Jiří Robenek
Kurdistán – neviditelný stát

Milí čtenáři, pokud patříte ke skupině lidí, která považuje celý blízký východ za území víceméně stejných fanatiků s ručníky na hlavách, nepokračujte ve čtení, byla by to pro vás jen ztráta času. To, co nabízím k počtení, je první článek ze série, která se bude věnovat národům, které usilují o svou nezávislost.
Jiří Robenek
Když studenti mají mlčet

17. listopad je významným dnem, který každý rok přináší nejen den volna, ale i řadu diskuzí a debat k údálostem z konce roku 1989. Velmi často se v nich odráží přesvědčení mnoha lidí, že by člověk měl hodnotit jen ty události, které sám zažil. Téměř každý diskutující mladý člověk již slyšel známou větu: „nevíš, o čem mluvíš“.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Španělsko a Portugalsko postihl masivní výpadek proudu. Zastavil metro i vlaky
Španělsko kolem poledne postihl výpadek proudu. Zastavilo se metro v hlavním městě a také...
Volba nového papeže začne 7. května, rozhodli kardinálové
Volba nové hlavy katolické církve začne 7. května, rozhodla v pondělí generální kongregace...
Kvůli pádu vyhlídky s dětmi navrhla policie obžalovat šest lidí a firmu
Policisté navrhli podat obžalobu na šest lidí a jednu firmu kvůli pádu vyhlídkové plošiny u...
Konflikt v baru skončil potyčkou. Dva lidé byli pořezaní, jednoho muže obvinili
Policie vyšetřuje konflikt z Milevska na Písecku, kdy u baru Froll v neděli nad ránem zůstali po...
- Počet článků 10
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 502x
Po práci se věnuji skautingu, veřejnému dění v mém okolí a ze zájmu sleduji geopolitickou situaci a sociální fenomény ve světě. Okrajově se věnuji tvorbě webových stránek, focení a historii.