Výběrová řízení primátora Lajtocha

Přerov je svému okolí známý spíše negativy než pozitivy. Pominu předvánoční účelové a až příliš pozitivistické zviditelňování primátora Lajtocha v médiích, za peníze občanů města, které pohled na město změnit nemohou.

Dlouhá léta se zde střídají politici dvou dominantních stran ODS a ČSSD a defilují tytéž tváře, které produkují stále se opakující politiku. Oni utváří podobu města a jsou i odpovědni za situaci, ve které se město nachází. Město je zadluženo, majetek města je rozprodán a dluhová služba raketově roste. Jde o jasný důsledek bezmyšlenkovitého vedení města, výhradně cestičkami, které umožňují neprůhledně nakládat s rozpočtem města. Reálné vize, které by skutečně mohly město posunout a kultivovat, jsou potlačeny podivnými finančními machinacemi.

Jen na okraj podotknu, že za neprůhledné a nezákonné nakládání s financemi města jsou někteří radní a primátor patřičně obtěžkáni trestním stíháním. Vznesená obvinění poukazují na důvodnost obav, že město vedou lidé, kteří se hned tak něčeho neštítí.

Na přelomu roku 2012/2013 se SpP pokusila odvolat z postu primátora Ing. Jiřího Lajtocha a šlo především o preventivní opatření. Důvodů, proč se SpP rozhodla prosazovat tak razantní opatření, bylo hned několik. Ovšem dominantní byla snaha zamezit trestně stíhaným v přístupu k financím města. Trestně stíhaní, svojí přítomností ve vrcholných orgánech města, mohou účelově vytvářet potřebu masivních investic a ty pak vyvolávají významná výběrová řízení, ve kterých si opět sami rozhodnou, komu zakázku přidělí. Investičních pobídek, které město vedou výhradně k dluhům a nevytváří předpoklad prosperity, je poměrně hodně. Pravdou je i skutečnost, že Jiří Lajtoch, Josef Kulíšek, Václav Zatloukal a Jaroslav Čermák se od doby zahájení trestního stíhání zúčastnili desítek výběrových řízení, které dosahují hranice stovek milionů.

Podezřelé zakázky přerovské radnice nekončí, naopak, právě v dnešních dnech se zvrhávají  v taškařici. Rada při jednání dne 11.prosince 2013 v zakázce IOP 09 (projekt digitalizace státní správy) přistoupila k zajímavému opatření. Nad rámec zákona o zadávání veřejných zakázek, si zvolila Řídící výbor a pověřila jej úkony souvisejícími se zadávacím řízením v rozsahu otevírání obálek, posouzení a hodnocení nabídek. Jako třešničku na dortu si přizvali k procesní části této zakázky zástupce Policie České Republiky a Transparency International – Česká republika

Vzniká tak zajímavá situace. V řídícím výboru jsou hned čtyři trestně stíhané osoby a zbytek je doplněn loajálními úředníky. Za opozici byla oslovena paní Helena Netopilová, která účast odmítla. Důvody? Hlasovala proti této zakázce a navíc by se necítila kompetentní pro posuzování IT zakázky tak velkého rozsahu. Osloven byl i zástupce KSČM. Tímto rozhodnutím rada zcela nedbá na ustanovení zákona o veřejných zakázkách, konkrétně §74, který volá alespoň po jedné třetině odborníků v komisi pro otvírání obálek. U této zakázky je zcela logické, že jich bude potřeba.

Evidentně je připraven pokus o vytvoření dojmu naprosté čistoty projektu, který má sám o sobě tolik otazníků, včetně chatrně vydefinovaného přínosu pro město, že bude zajímavé sledovat, zda a za jakých podmínek se vůbec Transparency International tohoto pokusu o očištění trestně stíhaných zúčastní.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Kohout | středa 5.2.2014 20:03 | karma článku: 10,72 | přečteno: 510x
  • Další články autora

Jiří Kohout

Nezaměstnanost trochu jinak

7.12.2016 v 0:41 | Karma: 22,57

Jiří Kohout

Socalismus v nás a uprchlíci

22.8.2015 v 20:21 | Karma: 29,22

Jiří Kohout

Dobré ráno pane premiére.

28.6.2015 v 13:34 | Karma: 25,00

Jiří Kohout

Sociální jistoty?

26.3.2015 v 22:49 | Karma: 20,58