Situace v Evropě potvrzuje nekompetentnost i neschopnost Evropské komise,

která se stará o prosazování Lisabonské smlouvy ve státech, které realizují demokracii tak, jak to požadují jejich občané, místo toho, aby včas a s předstihem řešila problémy, které skutečně ohrožují, či omezují většinu občanů EU.

Nejde pouze o problémy s pandemií Covid -19, které si státy EU musely z valné části řešit sami, ale i o zcela nepřijatelné zdražení energií a v důsledku toho zdražení veškerého zboží pro občany EU a zejména zdražení nákladů pro drobné i střední firmy v EU. Vypadá to, jako by s tím EK vůbec nepočítala a místo toho, aby zajistila snížení cen za emisní povolenky a zabránila neodůvodněnému zvyšování cen energií, nechává veškerá opatření proti dopadům zdražování na jednotlivých státech EU ve stylu,”Plácejte se v tom jak chcete.” 

Jistě by bylo zajímavé vědět, kdo a kolik na těchto situacích, či opatřeních vydělal, zejména pokud věděl včas o termínech a postupu EK. To se nedá schovat ani za propagaci European Creen deal, který lidé podporují, či Fit for 55, protože jejich realizace musí postupovat tak, aby občany jednotlivých států nepoškozovala a nesnižovala jejich životní úroveň, která je kupodivu v zemích EU stále nepřijatelně rozdílná, při téměř jednotných cenách v celé EU.

Nelze ani přejít situaci s ilegálním migranty, které jsou zdrojem vysokých příjmů pro pašeráky a spolupracující organizace. Nepodařilo se s Frontexem eliminovat pašerácké trasy přes moře a bylo jasné, že pašeráci lidí si najdou na zimu jiné trasy. Bělorusko, jako soused EU s ohledem na neurovnané vztahy s EU je pro ně vhodným územím. Pašeráci pouze zdražili poplatky o náklady na leteckou dopravu.

Prezident Lukašenko s ohledem na spory a sankce od EU využil situaci a přestal bránit příletu turistů, kteří nemají zájem se usadit v Bělorusku, ale směřují do EU, zejména do Německa. Lukašenko proto nechal hranici s EU pro migranty otevřenou. Stopku migrantům nevystavil  Frontex, ale hranici si museli zajistit především Poláci sami, s tím, že zhotovili na své hranici žiletkový plot. Chrání tím samozřejmě i Schengenský prostor. Místo vítání, narazili tentokrát migranti na tvrdý postup, za který před více lety sklízel kritiku od EK premiér Maďarska Victor Orbán. Prezident Lukašenko nehodlá bránit zájmy EU a tak je obviněn z hybridní války s pomocí migrantů, kterým umožňuje volný průchod k hranicím EU.

EK za to chystá včele s Ursulou von der Leyenovou další sankce proti Bělorusku a dohodla se s některými státy, včetně Turecka, aby zabránily leteckým společnostem pod hrozbou sankcí dopravovat migranty do Běloruska. To problém pravděpodobně nevyřeší, zejména pokud bude Bělorusko přijímat migranty z jiných států, či neoznačené letecké spoje. 

Především to neřeší současnou zoufalou situaci tisíců migrantů u žiletkového plotu. Vypadá to, že jediným rozumným řešením je přímé jednání EK s prezidentem  Lukašenkem, jak konstatoval europoslanec Hynek Blaško z SPD. Europoslanec Tomáš  Zdechovský je naopak přesvědčen po svém jednání v Pákistánu o úspěchu EK, zejména když velvyslanec EU prý už jedná s Lukašenkem.     

Prezident Lukašenko upozornil ohledně připravovaných dalších sankcí od EK na skutečnost, že může uzavřít dodávku ropy pro státy EU, což by omezilo dodávku ropy z Ruska o dalších cca 20% a úměrně dále navýšilo už tak značně vysokou současnou cenu ropy. Kritika Polska není na místě. Pokud některý stát chce přijmout migranty nacházející se u hranic Běloruska, tak si je jistě může po dohodě dopravit na své území autobusy. Náhradní trasa pro migranty z Běloruska do Německa vede přes Ukrajinu, Slovensko a Česko, což není ani pro nás příliš optimistické.

Současná realita hromadné migrace poukazuje na nutnost zavedení regulace porodnosti v zemích kde dochází k přelidnění. Vlády těchto zemí by měly regulovat míru porodnosti v mezích jejich schopnosti postarat se o své občany tak, aby je bída, či chudoba nenutila k hromadné migraci. Dokázala to až přehnaně Čína a není důvod, aby obdobně nepostupovaly jiné státy tak, aby se v budoucnu neopakovaly migrační vlny.

Řešení Creen deal a Fit for 55 se nemůže odehrávat na úkor životní úrovně občanů. Hlavní mocnosti světa se musí dohodnout na míru a ohromné prostředky věnované na zbrojení musí být přesměrovány především na řešení plánů Creen deal a Fit for 55 v zájmu všech občanů světa. Snaha některých mocností světa, či jejich elit, pod hlavičkou liberalismu o ovládnutí celého světa je nesmyslná a může vést pouze k válce a likvidaci života na zemi. To se týká i zamezení dodávek zbraní do míst drobných konfliktů, které musí být řešeny mírovou cestou. Je načase přijít s koncem zbrojení v zájmu modré planety a života na světě. Že to je naivní přání víme všichni, ale nakonec to tak musí být. Jde jen o to, kolik milionů životů to ještě bude stát.

Nic ovšem nemůže ovlivnit oprávněnou kritiku postupu Evropské komise, která se má včas a s předstihem především starat o zájmy a spokojenost občanů EU a své revoluční návrhy a nařízení dokládat studiemi pozitivních dopadů pro občany a rozpočty jednotlivých států a dle nich postupovat při jednání s jednotlivými státy, protože žádný stát není stejný a každý má jiné ekonomické, společenské a přírodní podmínky.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Čumpelík | sobota 13.11.2021 18:46 | karma článku: 28,63 | přečteno: 694x