Proč se pojistit a co vědět při zřízení pojištění

Kdybych byla na světě sama a bez závazků, mohla bych si říkat, že až na mě zítra ze střechy spadne kus cihly, bude mi pojistka platná právě tak jako kabát v létě. Jenže ne každý pád cihly má ten nejdefinitivnější konec a ani na světě úplně sama nejsem. Mám zodpovědnost i za druhé.

Největší důvod k otevření životního pojištění máte jednoznačně jako rodič, živitel rodiny. Pracujete, vychováváte děti, máte střechu nad hlavou – často právě kvůli ní splácíte dluh. Desítky závazků, zodpovědnost. Kdyby o vás rodina přišla, dostane se do nesnází. A nejspíš do ještě větších nesnází se dostane, když vás závažná událost připraví o možnost dál přinášet do rodinného rozpočtu svůj díl. Motivace pojistit si bezpečí a jistotu, že se o vás někdo postará, je vcelku jasná.

Ovšem i když žijete sami a na vašem příjmu nikdo závislý není, má pojištění smysl. Výpadek příjmů v důsledku zdravotních potíží může potkat každého, a pokud nemáte opravdu velikou a měkkou duchnu finanční rezervy, může pád pořádně zabolet. V lepším případě se budete muset rozloučit se svým dosavadním životním standardem.

Na co pojištění potřebujete?

Při výběru konkrétního pojištění je klíčové pečlivě zvážit, na co vlastně životní pojištění potřebujete a co od něj očekáváte. Má zajistit moji rodinu, pokud se mi něco stane? Chci mít jistotu, že v době nemoci budu mít z pojištění dorovnaný příjem? Chci si spořit na budoucí výdaje?

Zhodnoťte svoji aktuální finanční situaci. Vyčíslete si celkové roční výdaje a příjmy domácnosti. Jak vysoké jsou výdaje na bydlení, splácíte úvěr, živíte auto, kolik stojí péče o děti, jídlo a oblečení? Proti tomu postavte příjmy domácnosti. Plat vašeho životního partnera, různé sociální příspěvky či pozůstalostní důchod, který dostane v případě vašeho úmrtí. Jak velkou část výdajů je domácnost schopna pokrýt bez příjmů živitele rodiny? Máte finanční rezervy? Tímto způsobem lze získat představu o tom, jak velkou finanční mezeru bude výpadek příjmu znamenat a kolik financí budou moci blízcí čerpat z uzavřeného pojištění.

Stanovení pojistné částky věnujte velkou pozornost. Musí odpovídat aktuálním potřebám vaší rodiny. Finanční nároky a možnosti vaší rodiny se mění v čase. Myslete na to a v pravidelných intervalech svou pojistnou smlouvu zrevidujte.

Jedna pojistka na celý život

Příjemná vlastnost dnešních životních pojištění je jejich flexibilita. Představte si například, že se pojišťujete ve chvíli, kdy je váš životní styl: mladý, neklidný, bez závazků. Ani se nerozkoukáte a najednou máte na krku dva krásné závazky plus jeden nehezký, tedy děti a hypotéku. Přestože se vaše priority zásadně změní, nemusíte kvůli jejich ochraně měnit pojistnou smlouvu, můžete ji prostě upravit podle aktuálních životních potřeb. Vstoupíte do pojištění sami a postupně na té samé smlouvě pojistíte další dospělou osobu a několik dětí.

A samozřejmě můžete přidávat, nebo pro změnu odebírat různá rizika a upravovat výši pojistné částky. Zapomeňte na smlouvy, na kterých se nic změnit nedá. Taková deset dvacet let stará smlouva nemůže odpovídat aktuálním životním potřebám. Nebojte se vybírat a ptát se, dejte si na čas. Když kupujete do rodiny auto nebo pračku, také znáte jejich funkce do posledního detailu.

Autor: Jana Jirásková | úterý 31.7.2012 16:05 | karma článku: 7,29 | přečteno: 666x