Studio 27 "zaostřeno na duši"

„Když jsem procházela atakou, dostávala jsem se do takového stavu, kdy jsem vnímala svět úplně nerozlišeně, neexistovaly žádné pojmy, žádné obsahy, neexistovala žádná přesvědčení, nic, co je dobré a špatné."

Chtěla bych představit velmi netradiční projekt pod hlavičkou Fokusu Praha. Jak již sám jeho název napovídá, jeho posláním je pronikat do tajů duševního zdraví. Do centra pozornosti se dostává i problém stigmatizace lidí se zkušeností s duševním onemocněním v současné společnosti. Členové filmařského a žurnalistického týmu otevřeně mluví o své vlastní zkušenosti, o střetu s předsudky i nepochopením většinové společnosti. Realizátory projektu jsou totiž převážně lidé s vlastní psychiatrickou zkušeností (většinou ze schizofrenního okruhu).

„Když jsem procházela atakou, dostávala jsem se do takového stavu, kdy jsem vnímala svět úplně nerozlišeně, neexistovaly žádné pojmy, žádné obsahy, neexistovala žádná přesvědčení, nic, co je dobré a špatné. A já jsem se ocitla v bodě, od kterého jsem byla nucená sama pro sebe si rozhodnout, co chci přijmout a co ne. A to právě v souvislosti s tím, jestli chci existovat v této společnosti a tím pádem přijmout některé z jejích pravidel tak, abych byla schopná v ní dál žít, anebo ne.“ říká členka týmu Studia 27 "zaostřeno na duši" Jindřiška Vlčková.

Součástí projektu Studio 27 (studio27zaostreno.blogspot.cz)  je cyklus veřejných besed se známými osobnostmi, které mají co říci i k oblasti duševního zdraví. To je důležité pro porozumění individuálním i kolektivním duševním zkušenostem a krizím (tedy i k nalézání způsobů jejich úspěšného zvládání v rámci běžného života) a pro postupné překlenování propasti mezi lidmi s duševním onemocněním a ostatními.

Z filosofického hlediska na fenomén duševního onemocnění spolu s moderátory Tomášem Vaňkem a Jindřiškou Vlčkovou nahlížel v květnu při besedě v kavárně Liberál profesor Miroslav Petříček: „To, čemu se říká šílenství, je prostě věc dominantně kulturní povahy. Kultura je to, co definuje šílenství. A ono je možné nějak to šílenství integrovat do kultury. To jsou příklady různých bláznů a podobně, kteří jsou moudrými rádci králů. Nebo antropologicky víme, že jsou určité rituály v kulturách a tak. Ty se vlastně vyznačují tím, že dochází k jakémusi zvláštnímu vytržení z běžného světa, přičemž ale ten rituál nemá diváky a herce, protože jsou na něm účastni všichni. To znamená, že nebezpečný vnějšek je nějak, v rámci toho rituálu, uvnitř společnosti.“

Na otázky moderátorů Michala Kašpara a Tomáše Vaňka odpovídala novinářka Jarmila Balážová. Hovořila o pozici stigmatizovaných lidí v médiích, ať už na základě národnosti nebo zkušeností s duševním onemocněním. Jako tisková mluvčí ministra pro lidská práva se zasloužila o to, že se v těchto dnech objevilo v hlavních médiích téma duševního zdraví ve spojitosti s právy pacientů. Bylo to podle jejích slov velmi náročné, neboť média se většinou drží zaběhaných a negativních stereotypů.

O psychiatrické problematice redaktoři Jindřiška Vlčková a Břetislav Košťál besedovali s Filipem Španielem, doktorem a výzkumníkem z pražského Národního ústavu duševního zdraví. Jeho úžasně lidský postoj k lidem potýkajícím se s psychickým onemocněním ilustruje třeba odpověď na dotaz jedné z divaček, jak má připravit svou dospívající dceru na skutečnost, že její máma i strýc jsou schizofrenici: „Tak především: máma není schizofrenik! Máte jméno, máte svoji historii, máte svoje lásky a nenávisti a máte svoji životní cestu a nejste nálepka „schizofrenik“. Nejhorší je se takto onálepkovat a to že my to děláme taky jako lékaři, mě to přijde hrozné. Vy jste prostě člověk ve své košatosti, ale máte třeba tu nebo onu diagnózu. A to je vlastně klíč k tomu, jak Vás mají vnímat ti ostatní. Jako mámu, která má tyhlety problémy čas od času. Ale to není máma, to je prostě nějaká nemoc, která je na povrchu, ale to není to uvnitř.“

Připravena jsou další setkání, jejich hosty budou mimo jiné Táňa Fišerová či Jaroslav Dušek. Besedy jsou pořádány v útulných prostorách kaváren či divadel. Kromě sestřihu z akcí vzniknou v rámci projektu i desetiminutové reportáže o životech a názorech protagonistů a kreativní spoty informující o oblasti duševního zdraví. Všechny výsledky činnosti týmu je možné najít na internetovém kanálu youtube a v podobě článků na webových portálech a v médiích zabývajících se tématem duševního zdraví (např. Lidemezilidmi.cz, na Facebooku či Google+, Bloggeru, v tištěných médiích jako je Esprit a Mosty a dalších).

Předkladatelé projektu Studio 27 se zavázali, že zajistí pokračování projektu i v dalších letech po skončení podpory z Norských fondů.

„Do budoucna uvažujeme i o dalších zajímavých aktivitách, jako je například zřízení uceleného publicistického kanálu či založení samostatné sociální firmy umožňující dlouhodobé zaměstnávání lidí s duševním onemocněním na kvalifikovaných pozicích v audiovizuální tvorbě.“ uvedl manažer projektu Studio 27 „zaostřeno na duši“ Břetislav Košťál.

Kontakt: studio27zaostreno@gmail.com, studio27zaostreno.blogspot.cz

Projekt je podpořen z Norských fondů v rámci Programu CZ11 Iniciativy v oblasti veřejného zdraví.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jindřiška Vlčková | pondělí 13.7.2015 21:36 | karma článku: 8,86 | přečteno: 421x