Opravdu nemusí Miloš Zeman rozpustit sněmovnu???

Čl. 35(1) Poslaneckou sněmovnu může rozpustit prezident republiky, jestližea) Poslanecká sněmovna nevyslovila důvěru nově jmenované vládě, jejíž předseda byl prezidentem republiky jmenován na návrh předsedy Poslanecké sněmovny,

V minulých dnech nám prezident M. Zeman oznámil, že jako prezident nedovolí předčasné volby. Ty by přišly na pořad dne v případě, že by opakovaně jmenované vlády  třikrát po sobě nezískaly v Poslanecké sněmovně důvěru. Své, do dnešní doby neslýchané, rozhodnutí opírá a slovo "může" v textu ústavy.

Opravdu se tak může prezident zachovat, nebo se opět jedná o pokřivení ústavy k Zemanovým politickým potřebám?

Článek. 35 Úsatvy ČR zní:

(1) Poslaneckou sněmovnu může rozpustit prezident republiky, jestliže

a) Poslanecká sněmovna nevyslovila důvěru nově jmenované vládě, jejíž předseda byl prezidentem republiky jmenován na návrh předsedy Poslanecké sněmovny,

b) Poslanecká sněmovna se neusnese do tří měsíců o vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry,

c) zasedání Poslanecké sněmovny bylo přerušeno po dobu delší, než je přípustné,

d) Poslanecká sněmovna nebyla po dobu delší tří měsíců způsobilá se usnášet, ačkoliv nebylo její zasedání přerušeno a ačkoliv byla v té době opakovaně svolána ke schůzi.

Zeman zdůrazňuje, že tento článek obsahuje slovo "může" a že tedy logicky "nemusí".

Toto tvrzení má to ovšem háček, či spíše pořádný hák. Slovo "může" (odvozeno od "moct") má více významů. Wikipedie nám nabízí tento přehled: 

význam slova moct (3 osoba jednotného čísla zní "může")

  1. (způsobové sloveso) vyjadřuje uskutečnitelnost děje
    • Můžu se stát bohatým.
  2. dokázat
    • Ve svém věku už se ani nemohou narovnat.
  3. mít dovoleno
    • Mohli bychom si od vás, prosím, zatelefonovat?
  4. (plnovýznamové sloveso) být zodpovědný
    • Já jsem nevinný, já za to nemůžu

Podstatný je bod 3, tedy význam "mít dovoleno", lidově smět, což je synonymum slova moct..

V tomto významu ústavní článek 35. nabývá zcela jiný význam,než mu příkládá M. Zeman a sice, že definuje podmínky k rozpuštění Poslanecké sněmovny..

Když se podíváme na související odrážky b) c) a d) je více než zřejmé, že výklad "můžu" ale "nemusím" je zcela chybný. Celý článek pojednává o situaci, za které prezident "smí" rozpustit sněmovnu a za takové situace ústava očekává, že to udělá. Bezodkladně.

Výklad ústavy je samozřejmě plně  v kompetenci Ústavního soudu, ale z vyjádření jaho předsedy P. Rychetského je zřejmé, že považuje výklad, kdy je rozpuštění sněmovny na libovůli prezidenta, za zcestné.

 

Závěr tedy je jednoznačný. Opět se jedná o účelové ohýbání textu ústavy k Zemanovým politickým cílům, v tomto případě k přivlastnění si pravomoci určit, jaká vláda nám bude vládnout. Opravdu si občané této republiky přejí, aby tyto prezidentské praktiky pokračovaly i v dalším období?

 

Jindřich Tůma

 

 

Autor: Jindřich Tůma | pondělí 13.11.2017 15:52 | karma článku: 18,40 | přečteno: 797x