Pohřby s obřadem nutně neznamenají důstojnější rozloučení. Nedotujme je z veřejných peněz.

Liberečtí radní chtějí motivovat pozůstalé k tomu, aby více využívali klasických pohřbů s obřadem, protože je to podle nich důstojnější. Rozhodli proto o převzetí místní pohřební služby, aby mohli následně snížit ceny za obřady.

Rozhodně nesouhlasím s tím, že je klasický pohřeb automaticky důstojnější, než rozloučení se v úzkém rodinném kruhu bez obřadu, jak se pokouší naznačit pan Langr ze Zelených. Klasické pohřby s obřadem totiž bývají častokrát jen festivalem pokrytectví a neupřímnosti, kdy se pozůstalí sejdou jen proto, aby je druzí nepomluvili.

Podle mého skromného názoru je důležité to, jak se pozůstalí chovali k zemřelému za jeho života. A nikoliv to, jak drahý a opulentní pohřeb uspořádají po jeho smrti. Jestliže je na výběr mezi pohřbem s obřadem za 25.000 Kč a pouhým zpopelněním za 10.000 Kč, tak bych určitě volil tu druhou možnost s tím, že za rozdíl 15.000 Kč můžeme svým blízkým například přispět na laserovou operaci očí, koupit pohodlnou postel s polohovacím roštem, nebo si jen udělat čas a pravidelně je navštěvovat, dokud jsou naživu. Po jejich smrti je už pozdě cokoliv dohánět.

Na základní variantě pohřbu nevidím nic nedůstojného. Dostanete urnu s popelem, který můžete rozptýlit na zahradě a na památku zesnulého zasadit strom. Popel tvoří minerály, které strom vstřebá a vy tak svým blízkým vdechnete novou dimenzi života. Každopádně bych to nechal na lidech, jakým způsobem se rozloučí se svými blízkými a nikomu nevnucoval svoji představu, co je a co není důstojné. Všimněte si, že o důstojnosti pohřbívání hovoří člen Zelených. Přitom to byli právě ekologičtí aktivisté, kteří otevřeli úvahy o trhání zubů zemřelým za účelem snížení škodlivých emisí.

Já osobně jsem zastánce dobrovolného darování těla pro vědecké účely. S anatomickým ústavem sepíšete darovací smlouvu, v níž můžete specifikovat účel a způsob použití těla. Anatomický ústav pak nechá tělo zpopelnit na své náklady, takže tímto rozhodnutím nejenže nezatížíte své potomky, ale také pomůžete medicíně. Svůj souhlas můžete posléze kdykoliv odvolat.

Na první pohled to vypadá hezky, že město vezme pohřební službu pod svá křídla a nabídne lidem levnější pohřby. Otázkou ale je, jestli na tom občané neprodělají, protože jak známo, města moc dobře podnikat neumí. Zrovna nedávno se v Pardubicích řešila kauza vrcholných manažerů technických služeb, kteří svou dovolenou v exotické zemi vykázali jako služební cestu. Prý se letěli přiučit, jak tamní domorodci nakládají s odpady.

Vím, že ceny za zpopelnění nejsou nízké a o pohřbech do země ani nemluvě. Přijde mi ovšem nespravedlivé aby se Ti, kteří volí rozloučení bez obřadu, museli skládat na obřady jiných. A už vůbec nechápu, proč ministerstvo pro místní rozvoj zakázalo od roku 2011 pohřebním službám zveřejňovat ceníky za své služby. Pod hrozbou pokuty 200.000 Kč směli cenu zveřejnit pouze na vyžádání. Naštěstí se v roce 2015 úředníci chytli za nos a vypravitelům pohřbu umožnili dozvědět se jeho cenu, aniž by kvůli nahlédnutí do ceníku museli osobně navštívit provozovnu pohřební služby, krematoria nebo balzamovače.

Radní v Liberci by se měli starat především o stav dopravní infrastruktury a nestrkat nos kam nemají. V Praze se úředníci tak vehementně zabývali záležitostmi jako je Airbnb, až jim do Vltavy spadl most.

 

Odkazy na použité zdroje:

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jindřich Hradecký | středa 20.12.2017 8:15 | karma článku: 26,97 | přečteno: 852x