Obnovitelný zdroj, který se vyplatí? Donedávna pouhá fikce
Je to prazvláštní situace v zemi, kde se fotovoltaické elektrárny staly synonymem zla. Co se ale stalo v mezidobí, když nyní mohou vznikat fotovoltaické a bioplynové instalace bez jakékoliv státní podpory?
Je to výsledek hlubokých ekonomických změn, které probíhají s neúprosnou jistotou a probíhaly by stejně, ironií osudu ale byly urychleny právě poněkud nekoncepční politikou masivních dotací.
Především vzrostla cena elektrické energie, k čemuž napomohly právě velké výdaje na podporu obnovitelných zdrojů z dřívější doby. Cena je vždy klíčová informace na trhu (ať je jakkoliv pokroucený). V uplynulých letech se odehrály dva protichůdné jevy. První tlačil cenu dolů – to byl celkový pokles ekonomického výkonu započatý americkou hypotéční krizí a pokračující světovou finanční krizí v letech 2007 až 2010. S následky v podobě stagnace hospodářství jsme se potýkali až do konce loňského roku. K tomu se pak přidal americký břidlicový plyn jako další fenomén relativizující ceny energií.
Opačně působily výdaje na podporu obnovitelných zdrojů, které zatěžují tvorbu ceny a zdražují energie nejen v České republice, to není žádná česká specialita. Týká se to celého vyspělého světa, pouze míra se poněkud odlišuje. Nebýt toho, ceny elektřiny by nyní byly významným způsobem nižší. Pravděpodobně o více než deset procent.
Druhým vlivem byla obrovská poptávka po fotovoltaických zařízeních a zase platí, že vskutku globálně, nejen v České republice, ale v podstatě všude na světě. Tím byl iniciován výzkum a vývoj, přišly nové technologie, které vedly ke zlevnění výroby a k vyšší účinnosti zařízení. Znásobila se výrobní kapacita, s poptávkou začala dynamicky růst i nabídka.
Znovu platí, že by k technickému pokroku či spíše skoku došlo v každém případě, ale vysoké ceny a především vysoká poptávka po technologiích vedly k horečnému zlepšování, k postupům, které ušetřily materiál i další komponenty. Včetně energie potřebné na výrobu těchto zařízení.
Poptávka zdražovala produkt, zároveň se zvýšila technologická vyspělost a také účinnost panelů. Ale obrovské investice do výzkumu a výroby vedly k nasycení trhu a ceny naopak propadly. Dnes jsou tyto technologie daleko levnější, dostupné a jak vidno, také ekonomicky soběstačné.
Ke všemu tomuto by došlo v každém případě, pouze státní podpora celému odvětví sluneční energie v mnoha zemích světa tento vývoj akcelerovala.
V zemi jsou vydávány licence na desítky projektů k umístění fotovoltaických panelů na střechy domů nebo průmyslových areálů a na množství bioplynových jednotek. Jsou to malé, lokální projekty, jejichž význam pro celkovou energetickou bilanci je minimální, ale které jsou podstatné pro místní podmínky.
Je to opravdová ironie. Po období masívní státní podpory, která vedla k výsledkům zcela odlišným od toho, jaký cíl tato podpora měla, jsou nyní tyto cíle naopak plněny. Bez koruny státní podpory.
Jaroslav Veverka
Jaroslav Veverka
Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.
Jaroslav Veverka
Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.
Jaroslav Veverka
Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.
Jaroslav Veverka
Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.
Jaroslav Veverka
Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Voda se filtruje na benzinkách, v obchodech a kavárnách, říká odborník
Nejkvalitnější voda je potřeba nejenom ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, ale také v...
Rasputin, či poskok Konečné? Bavím se, říká předseda Stačilo! Sterzik alias Vidlák
Premium V roce 2022 kandidoval do zastupitelstva obce Miroslav na Znojemsku za ČSSD. O rok později byl...
Za výběr z bankomatu v cizině poplatek i dvě stovky. Pozor také na nevýhodné kurzy
Premium Poplatek za výběr z bankomatu v přepočtu skoro dvě stě korun zaskočil pana Tomáše z Prahy během...
Přes 60 jednotek hasičů likviduje požár na Rakovnicku. Platí třetí stupeň poplachu
Hasiči od pondělního večera zasahují u požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na...
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1164x