Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Energetika se mění před očima

Energetická situace světa se mění tak neuvěřitelně rychle (na poměry v oboru), že jsme si vlastně přestali všímat detailů. A tak celkem bez povšimnutí proběhla zpráva o prvním tankeru vypraveném z americké Louisiany.

Ten tanker veze zkapalněný plyn z břidlic.

Amerika kdysi - v období opakujících se ropných krizí - zakázala export řady energetických surovin, především ropy. To se stalo před čtyřiceti lety. A nyní tedy vyplul onen tanker.

Nelze říci, že by to byla naprosto první dodávka na zahraniční trhy. USA dodávaly po nějakou dobu aljašskou ropu do Kanady, vyskytly se i jiné omezené kontrakty na základě prezidentských výjimek, ale z hlediska světových trhů nešlo o nic, co by s nimi mohlo i jen malinko pohnout. Nyní ale Spojené státy vstupují na trh a po zkapalněném plynu přijde i ropa. Je to pouze otázka času. Na trhu se tedy objevuje nový hráč.

Vypravený tanker s poměrně vtipným a příznačným jménem Asia Vision veze zkapalněný plyn pro brazilskou společnost Petrobras. I to je zajímavá souvislost.

Petrobras byla ještě před několika lety považována za výkladní skříň brazilského hospodářského zázraku, za vlajkovou loď země, která se vedrala mezi dosti exkluzivní skupinu BRICS a společně s Čínou, Indií, Ruskem a Jihoafrickou republikou byla považována za budoucího tahouna světové ekonomiky.

Nyní je Petrobras na pokraji krachu podobně, jako celou Brazílií zmítají sociálními problémy, ostatně jako v jistém smyslu i Rusko, jehož závislost na cenách ropy se ukazuje jako smrtící. V problémech je i Čína, když růst je nyní spíše stagnací, o indickém hospodářském nástupu se celá desetiletí mluví, ale ještě ho nikdo neviděl. A tak jediná Jižní Afrika, země s dědictvím apartheidu a kolísající mezi specifickým postavením africké velmoci a Západem, zůstává z této kdysi tak potenciálně mocné skupiny v alespoň nějaké hospodářské kondici odpovídající dřívějším předpokladům.

Co onen tanker na cestě oceánem vlastně ukazuje?

Především nízkou cenu všech prognóz. Všimněme jednoho - určitě to nebude déle než nějakých deset let, co byly velmi módní úvahy o tom, že „příští válka“ bude o suroviny a nerostné bohatství. Nyní katastrofisté změnili repertoár. Třetí světová se podle nich stane bojem o vodu a zbytky potravin.

Zatímco před oněmi deseti lety se zdálo, že ropa bude nedostatkovým zbožím, stačila tato jedna dekáda k tomu, že konstatujeme nadprodukci suroviny, obrovská nová zmapovaná naleziště a cena ropy je po očištění od inflace nemnoho nad úrovní ceny z doby před tak zvaným Prvním ropným šokem z počátku sedmdesátých let minulého století. Před 16. říjnem 1973 stál barel ropy tři dolary. To je, uvážíme-li inflaci, cena téměř srovnatelná s nynějšími zhruba 30 dolary.

Zvykejme si, že v příštích desetiletích nemůžeme očekávat nic z toho, co ještě před několika lety vypadalo jako reálné. Většina těch předpovědí a odhadů, kterými se lidstvo v podstatě řídí, je balast. Budoucnost se jen málo ohlíží na vzkazy minulosti a má tendenci se chovat zcela separátně. Ta tendence existovala vždy, ale nyní narostla do hypertrofovaných rozměrů. Spojitost mezi minulostí a budoucností mizí. Svět se mění tak neuvěřitelně dynamicky, že zdá se nemáme šanci ty změny ani evidovat, natož pochopit.

Až tak se energetika za těch několik let změnila. Zažili jsme během jediné dekády ropu za 145 i za 35 dolarů za barel. Dlouho vysmívané a proklínané obnovitelné zdroje opravdu začínají fungovat a například čínský odklon od uhlí a rychlé budování mohutných zdrojů OZE jsou svým způsobem obdivuhodné. Efektivita získávání energie ze slunce vzrostla v této době několikanásobně, náklady na fotovoltaické panely přitom klesly na pouhý zlomek nákladů dřívějších. Hubbertova křivka (popisující růst a následný pokles produkce) byla za tyto roky popřena tolikrát, že už ji smrtelně vážně bere jen málokdo.

Tanker Asia Vision otevřel dveře do další éry energetických dějin. Zajímavé je, že bez většího zájmu médií i veřejnosti.

Autor: Jaroslav Veverka | pondělí 21.3.2016 8:21 | karma článku: 21,24 | přečteno: 696x
  • Další články autora

Jaroslav Veverka

Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.

28.12.2016 v 9:00 | Karma: 13,52 | Přečteno: 295x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.

22.12.2016 v 13:00 | Karma: 18,90 | Přečteno: 393x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.

31.10.2016 v 13:16 | Karma: 16,52 | Přečteno: 687x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.

26.10.2016 v 9:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 749x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.

30.9.2016 v 9:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 713x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Seznam rubrik