Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bitva o Horní Slavkov, o cín a o wolfram

Naše současnost je plná velkých bitev, o kterých ani nevíme. Jedna z nich se odehrává v Horním Slavkově. Zatímco v Libyi jde o ropu, tady o cín a wolfram.

Nikdo nechce mít těžařskou věž za barákem. Ani tam, kde se dříve těžilo po mnoho let. Potud je vše pochopitelné. Když chce nějaká společnost začít přípravné a průzkumné práce kvůli tomu, že dříve neekonomické ložisko se znovu stává zajímavým teritoriem pro těžbu, asi se to spoustě lidí nebude líbit. Platí to o uranu, uhlí, ropě, plynu, wolframu, cínu, zlatu, stříbru a tak dále, a tak dále… Suroviny jsou stále dražší, jejich ceny vzrostly za posledních několik let mnohonásobně. Logickým výsledkem je, že rázem má ekonomický smysl přemýšlet o další těžbě i tam, kde již bylo „zavřeno“.

Jeden z takových případů se odehrává právě v onom Horním Slavkově. Místní protestují proti záměru přezkoumat, zda by bylo rentabilní pustit se zase do těžby wolframu a cínu. V obou případech jde o kovy se širokým využitím v průmyslu a o kovy, které dynamicky podražily.

Detaily nejsou vlastně vůbec podstatné. Daleko důležitější je všimnout si, jak podobné zprávy vycházejí v médiích stále častěji. Jednou je to uhlí, jindy zlato, v dalším případě wolfram a cín, jindy uran. Ochránci přírody zdvíhají prst a hrozí se důsledků a musím říci, že lidsky se jim vlastně opravdu příliš nedivím.

Samozřejmě je z hlediska přírody podstatně horší, když se těží. Nemá smysl tvářit se, že dolování uhlí, uranu, cínu nebo v podstatě čehokoliv, nezhoršuje kvalitu okolí. Samozřejmě, že ano. Je vynakládána značná energie, jsou používány těžké stroje, vzniká prach, některá těžba je podmíněna využitím chemikálií, mnohdy chemikálií velmi agresivních, vytěžená ruda je dopravována na místa zpracování, což znamená většinou exhalace, vždycky ale hluk a další prach. Mohl bych v popisu těchto příznaků našeho světa pokračovat ještě dlouho.

Ale má to smysl? Nenacházím žádný. Stát a jeho orgány jsou zde (mimo jiné) proto, aby dohlédly na kvalitu těžby, aby donutily průmyslníky volit takové metody a postupy, které budou v rámci možností nejvíce citlivé k okolí a budou znamenat co nejmenší ohrožení kvality života a kvality. V principu by ale stát ani jiné orgány neměly těžbu znemožňovat a zakazovat. Jestliže těžba nenaruší neobnovitelné hodnoty (což je opravdu hodně výjimečná situace) a pokud by nebyla vysloveně a naprosto prokazatelně nebezpečná pro okolí, pak nevidím jakýkoliv důvod, proč by naleziště neměla být využita. Neboť vše je otázkou ceny.

Jestliže jsou potřeba cín a wolfram nebo jestliže je potřeba uhlí, ukáže se to jednoznačně na jeho ceně. Čím větší potřeba v porovnání s nabídkou, tím vyšší cena. Jestliže někdo zabrání těžbě nyní, například tím, že neuvolní pozemky, neprodá je za cenu, kterou je těžař schopen zaplatit nyní, bude nalezena buď metoda, jak dosáhnout stejného cíle bez pozemků nebo se věc zdrží přesně do doby, než bude těžař připraven nabídnout vyšší cenu.

Ochránci, kteří chápou každý měsíc odkladu za vítězství, nechápou, jak tento svět funguje. Nejde o vítězství, jde jen o odložení. Za několik měsíců, za rok, za pět nebo za deset se ekonomický zájem stejně prosadí. Svět kolem nás založený na tržní ekonomice tak prostě funguje. Možná někdy, v nějaké celkem vzdálené budoucnosti, lidé svůj hlad po surovinách vyřeší. Ale do té doby budou vymýšlet stále lepší technologie získávání surovin a tím, jak porostou jejich ceny, se budou nořit do dříve nepředstavitelných hloubek, přetěžovat staré haldy, otevírat již zavřené doly.

Rozumím tomu, že se to nebude všem líbit, nicméně než bude vynalezeno perpetum mobile a než začnou fungovat recepty alchymistů, lidstvu asi nic jiného nezbude.

Autor: Jaroslav Veverka | pondělí 5.9.2011 10:10 | karma článku: 12,97 | přečteno: 1036x
  • Další články autora

Jaroslav Veverka

Čínský kapitál? Jednou, někdy…

Snaha o rozvíjení obchodních vztahů s Čínou je skvělá. Je to potřeba, Čína je ekonomická velmoc. Ale bylo by naivní předpokládat, že se současný stav změní během krátké doby. A současný stav je, že Čína je perspektivní partner.

28.12.2016 v 9:00 | Karma: 13,52 | Přečteno: 295x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Česko nemá vlastní dynamiku

Údaj o růstu či poklesu hrubého domácího produktu je tak trochu fetišismem ekonomie. Jeho schopnost opsat realitu dané země je ve skutečnosti dosti omezená. Tak bychom se měli dívat i na poslední odhady ČNB.

22.12.2016 v 13:00 | Karma: 18,90 | Přečteno: 393x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Jednoho dne limity padnou

Žijeme ve světě levných surovin. Není to ale „navždy“, není to „napořád“. Ekonomika má věčnou tendenci vytvářet rovnováhu. Dynamickou, stále se měnící, ale v podstatě rovnováhu. A proto suroviny nebudou levné věčně.

31.10.2016 v 13:16 | Karma: 16,52 | Přečteno: 687x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Nad ČEZ již slunce zapadá

„Vizí Skupiny ČEZ je stát se jedničkou na trzích s elektrickou energií střední a jihovýchodní Evropy.“ To napsala elektrárenská společnost ČEZ v prosinci roku 2005. A opravdu se zdálo, že nad Říší ČEZ slunce nezapadá.

26.10.2016 v 9:00 | Karma: 19,81 | Přečteno: 749x | Ekonomika

Jaroslav Veverka

Čínskou ocel opravdu ne

Obecně jsem proti obchodním kvótám, proti restrikcím, regulacím a omezování ekonomiky. Ale představa, že Evropská unie udělí Číně statut „tržní ekonomiky“, a tím otevře (nejen) trh s ocelí, mi připadá nepřijatelná.

30.9.2016 v 9:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 713x | Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Je to možnost nově definovat vztahy, řekl Pavel po jednání s Pellegrinim

26. června 2024  6:45,  aktualizováno  12:23

Aktualizujeme Nový slovenský prezident Peter Pellegrini přijel do Prahy na první zahraniční návštěvu. Na Pražském...

Ukrajince zabil před klubem nešťastný pád, z jeho smrti obžalovali sekuriťáka

26. června 2024  12:15

Smrt Ukrajince, který loni v srpnu utrpěl těžké zranění před teplickým klubem Luna a následně...

Potvrzeno, novým šéfem NATO bude Rutte, v říjnu vystřídá Stoltenberga

26. června 2024  10:26,  aktualizováno  12:01

Bývalý nizozemský premiér Mark Rutte bude novým generálním tajemníkem NATO, rozhodly podle Reuters...

KOMENTÁŘ: Ruské peníze, dobré peníze. Evropa je pomáhala bezpečně vyvádět

26. června 2024

Premium Evropa roky dělala, že nevidí, jak se špinavé peníze z Ruska hrnou přes její banky. Byl to byznys....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Jmenuji se Jaroslav Veverka a bylo mi 50 let. Podnikám v oborech energetika, strojírenství a stavebnictví. Vedle práce je mým koníčkem sport, konkrétně hokej a fotbal.

Seznam rubrik