Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pema Čhödrön: Když ztrácíme půdu pod nohama (recenze)

Ke knize americké buddhistické mnišky Pemy Čhödrön jsem již pro její název: "Když ztrácíme půdu pod nohama" (o tom, že vyšla v nakladatelství Šťastní lidé ani nemluvě) přistupoval – a to přesto, že mi byla doporučena důvěryhodnými lidmi – s určitou nedůvěrou.

 


Ke knize americké buddhistické mnišky Pemy Čhödrön jsem již pro její název: "Když ztrácíme půdu pod nohama" (o tom, že vyšla v nakladatelství Šťastní lidé ani nemluvě) přistupoval – a to přesto, že mi byla doporučena důvěryhodnými lidmi – s určitou nedůvěrou. Obával jsem se "instantního duchovna", jakých je na pultech našich knihkupectví více než dost. Nakonec jsem se ale přeci jen do četby pustil, snad proto, že jsem v té chvíli sám jaksi půdu pod nohama ztrácel. A musím říci, že jsem byl příjemně překvapen.
Prostým jazykem napsaná kniha vychází z pozice mahájáového buddhismu, především tibetské vadžrajány (diamantové stezky), jejíž filosofii nabízí způsobem vstřícným západnímu člověku, aniž by přitom slevovala ze svých ústředních principů. Předně je třeba říci, že žádnou pevnou půdu pod nohama nenabízí. Právě naopak. Ukazuje, jak se právě okamžiky nejistoty, trapnosti, deprese či zoufalství mohou stát našimi nejlepšími učiteli na duchovní cestě. Právě v těchto okamžicích má člověk možnost změnit svůj dosavadní způsob navyklého chování a místo aby se před tím nepříjemným, co jej potkává, utíkal a unikal, může to prostě přijmout a vzdát se veškeré iluzorní opory. V tomto smyslu se zde také hovoří o hodnotě utrpení – to nemá hodnotu samo o sobě jako zdroj nějakých zásluh, jež budou někdy v budoucnu odměněny v nebi, jak učí křesťanská tradice. Jeho hodnota spočívá především v tom, že nám umožňuje uvědomit si pomíjivost a zbavit se iluzí. Kniha tak vystihuje zásadní rozdíl mezi pojetím utrpení obvyklým v křesťanství a pojetím, které je vlastní buddhismu. Nabízí se zde paralela se slovy sv. Jana od Kříže , který v Temné noci píše, že "je třeba, aby duše byla nejprve ponořena do prázdnoty a chudoby ducha, očištěna od každé opory, útěchy a přirozeného vnímání ve všem shůry i zdola, aby takto prázdná byla zcela chudá na duchu a vysvlečená ze starého člověka, aby žila onen nový blahoslavený život, kterého lze dosáhnout skrze tuto noc, což je stav sjednocení s Bohem." (Temná noc, str. 129)
Dalším důležitým tématem knihy je motiv laskavosti k sobě. Autorka sice zdůrazňuje potřebnost disciplíny na duchovní cestě, ale ta by měla být spojena s porozuměním a láskou k sobě samému, aby se duchovní cesta nestala příliš křečovitou. Tento motiv rovnováhy mezi disciplínou a laskavostí k sobě mne osobně velmi oslovil, protože se často setkávám s oběma extrémy (např. tuhá disciplína tradičních cest proti totální rozvolněnosti chaosmagie). V této souvislosti autorka poukazuje na důležitou roli humoru.
Z praktického hlediska nám kniha nabízí různé srozumitelně podané podněty k meditační praxi, k využívání různých životních situací k osvobozování se ze závislostí (především na navyklých automatismech), nabádá k využívání přítomného okamžiku, neboť osvícení se odehrává tady a teď a ne někdy v budoucnu. V tomto směru má blízko i k filosofii zenu.
Knihu mohu doporučit každému, kdo se chce někam posunout a má pocit, že se příliš zamotal do své vlastní duchovní cesty. Osvěžující prostota tohoto textu nabízí způsob, jak najít potřebný nadhled, uvolnit se a pokračovat v práci.
(Pema Čhödrön: Když ztrácíme půdu pod nohama, vyd. nakl. Šťastní lidé, Praha 2002)

Obával jsem se "instantního duchovna", jakých je na pultech našich knihkupectví více než dost. Nakonec jsem se ale přeci jen do četby pustil, snad proto, že jsem v té chvíli sám jaksi půdu pod nohama ztrácel. A musím říci, že jsem byl příjemně překvapen.

Prostým jazykem napsaná kniha vychází z pozice mahájáového buddhismu, především tibetské vadžrajány (diamantové stezky), jejíž filosofii nabízí způsobem vstřícným západnímu člověku, aniž by přitom slevovala ze svých ústředních principů. Předně je třeba říci, že žádnou pevnou půdu pod nohama nenabízí. Právě naopak. Ukazuje, jak se právě okamžiky nejistoty, trapnosti, deprese či zoufalství mohou stát našimi nejlepšími učiteli na duchovní cestě. Právě v těchto okamžicích má člověk možnost změnit svůj dosavadní způsob navyklého chování a místo aby se před tím nepříjemným, co jej potkává, utíkal a unikal, může to prostě přijmout a vzdát se veškeré iluzorní opory.

V tomto smyslu se zde také hovoří o hodnotě utrpení – to nemá hodnotu samo o sobě jako zdroj nějakých zásluh, jež budou někdy v budoucnu odměněny v nebi. Jeho hodnota spočívá především v tom, že nám umožňuje uvědomit si pomíjivost a zbavit se iluzí. Kniha tak vystihuje zásadní rozdíl mezi pojetím utrpení obvyklým v křesťanství a pojetím, které je vlastní buddhismu. Nabízí se zde paralela se slovy sv. Jana od Kříže , který v Temné noci píše, že "je třeba, aby duše byla nejprve ponořena do prázdnoty a chudoby ducha, očištěna od každé opory, útěchy a přirozeného vnímání ve všem shůry i zdola, aby takto prázdná byla zcela chudá na duchu a vysvlečená ze starého člověka, aby žila onen nový blahoslavený život, kterého lze dosáhnout skrze tuto noc, což je stav sjednocení s Bohem." (Temná noc, str. 129)

Dalším důležitým tématem knihy je motiv laskavosti k sobě. Autorka sice zdůrazňuje potřebnost disciplíny na duchovní cestě, ale ta by měla být spojena s porozuměním a láskou k sobě samému, aby se duchovní cesta nestala příliš křečovitou. Tento motiv rovnováhy mezi disciplínou a laskavostí k sobě mne osobně velmi oslovil, protože se často setkávám s oběma extrémy. V této souvislosti autorka poukazuje na důležitou roli humoru.

Z praktického hlediska nám kniha nabízí různé srozumitelně podané podněty k meditační praxi, k využívání různých životních situací k osvobozování se ze závislostí (především na navyklých automatismech), nabádá k využívání přítomného okamžiku ("Uvolni se v tom co právě je."), neboť osvícení se odehrává tady a teď a ne někdy v budoucnu. V tomto směru má blízko i k filosofii zenu.

Knihu mohu doporučit každému, kdo se chce někam posunout a má pocit, že se příliš zamotal do své vlastní duchovní cesty. Osvěžující prostota tohoto textu nabízí způsob, jak najít potřebný nadhled, uvolnit se a pokračovat v práci.

 

ČHÖDRÖN, Pema. Když ztrácíme půdu pod nohama, Šťastní lidé : Praha, 2002.

 

Autor: Jaroslav POLÁK | středa 16.5.2012 17:14 | karma článku: 14,59 | přečteno: 1852x
  • Další články autora

Jaroslav POLÁK

Horizonty událostí (skica)

„Proč mě někdy nepozveš na návštěvu?“ zeptala se s lehce šibalským výrazem v její pěkné tváři a já si v té chvíli opravdu nebyl jist, jaké přísliby se za tou zdánlivě nevinnou otázkou mohou skrývat.

6.4.2022 v 11:11 | Karma: 7,75 | Přečteno: 421x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Její krásný oči (skica)

„Víš, že máš fakt krásný oči?“ řekl jsem. Bylo to banální, ale byla to pravda. Měla krásné hnědé oči s duhovkami připomínajícími letokruhy vzácných cizokrajných stromů.

4.4.2022 v 21:58 | Karma: 13,27 | Přečteno: 397x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Zamyšlení nad celníkem a farizejem

Biblické zamýšlení nad známým podobenstvím o upřímnému pokání výběrčího daní a sebestřednosti náboženského profesionála.

13.2.2022 v 15:38 | Karma: 10,20 | Přečteno: 396x | Diskuse| Společnost

Jaroslav POLÁK

Názorové bujení

Každému se čas od času udělá názor. Takový člověk má většinou potřebu se vymáčknout, obvykle na veřejnosti. Zpravidla to není hezký pohled, ale dá se to taktně přejít.

9.2.2022 v 10:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 152x | Diskuse| Miniblogy

Jaroslav POLÁK

Kratochvilné vyprávění

„Tak s tím těžkým ublížením na zdraví to bylo asi takhle,“ povídal ten chlápek poté, co jsem mu objednal slíbeného ferneta.

7.2.2022 v 18:56 | Karma: 10,62 | Přečteno: 304x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Česko zasáhly silné deště. Voda zaplavovala ulice, ničila stromy

1. června 2024  9:03

Česko v noci z pátku na sobotu zasáhl silný déšť. Středočeští hasiči kvůli tomu zasahovali u třech...

Zemřel sériový vrah z prasečí farmy. Podlehl zranění násadou od koštěte

1. června 2024  8:59

Patrně nejhorší sériový vrah v dějinách Kanady Robert Pickton, který si odpykával doživotní trest...

Blinken hovořil se ministry Saúdské Arábie, Turecka a Jordánska, řešili příměří v Gaze

1. června 2024  7:58

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken v pátek večer telefonicky hovořil se svými protějšky ze...

ANALÝZA: Donald Trump je vinen 34krát. Nastává nová éra americké politiky

1. června 2024

Premium V procesu, který bude Spojené státy ještě hodně stát, získali demokraté možnost říkat v...

  • Počet článků 606
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1346x
Narodil jsem se 5. března 1975 v Brně, kde také žiji. Zajímám se o pravoslaví, filosofii, religionistiku, fotografování a literaturu. Politicky jsem demokratický levičák. Nenápadně jurodivý.

Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Twitter
- Facebook
- Flickr (fotografie)

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

Oblíbené články