Buďme více lidmi
Mám totiž snad poprvé pocit, že Babišovi voliči mají víc zdravého rozumu, než velká část jeho odpůrců. A to je co říct, protože mě vždy rozčilovala jejich ignorance – zejména co se nezájmu o jeho korupční kauzy týče. Korupce je ryzí zlo, jak jsem nedávno pojednal v jedné filosoficko-teologické glose, a její přehlížení je přitakávání zlu. Přesto však, když sleduji, co Babišovi odpůrci, zejména ti pravicoví, provádějí, říkám si, že lepší službu našemu oligarchovi na trůně snad ani nemohou poskytnout. Jedná se mi o jejich kritiku opatření, která bezesporu napomohla zastavení epidemie v naší zemi. Místo, aby se pouštěli například do nelítostné kritiky podivných výběrových řízení na ochranné pomůcky a ignorování jejich domácích výrobců, útočí na to jediné, co Babišova vláda udělala dobře.
Prohlášení, že zatáhnutí za záchrannou brzdu bylo zbytečné, protože zde přece žádnou epidemii nemáme, mi připomíná historku, kterou mi kdysi říkal kamarád: Do hospody přišel chlápek a rozčiloval se: „Byl jsem u zubaře na trhání zubu. Zaplatil jsem dvě stovky za injekci proti bolesti a byly to vyhozené peníze! Vůbec to nebolelo!“
V letech 1948-1989 předčasně zemřelo na území Československa cca 5-8 tisíc lidí v důsledku ideologie tehdejší komunistické strany. Je třeba si to připomínat zejména v souvislosti s faktem, že dnes někteří lidé hovoří o nutnosti smrti tisíců lidí v průběhu cca jednoho roku, ve jménu ekonomiky a „svobody“. A kdybychom za tu záchrannou brzdu nezatáhli, tak už tady těch 5-8 tisíc mrtvých bezpochyby máme (Belgie má cca o milion obyvatel více než Česko a ve chvíli, kdy toto píši, 8,843 mrtvých).
Na každém lidském životě záleží, i na životech lidí starých, chronicky nemocných či jinak indisponovaných. Jejich životy by neměly být vyvažovány vyšším dobrem ve jménu jakékoli ideologie (zprava nebo zleva). Tohle Babišův volič zřejmě velice dobře intuitivně chápe a pokud to někdo zpochybňuje, pouze Babišovi nahrává.
Když jsem o svobodě psal v uvozovkách, má to svůj význam. Nevěřím totiž v tu „svobodu“, kterou se lidé obvykle ohánějí, svobodu volby. Svobodu dělat si co chci, ať to stojí, co to stojí. Aktuálně svobodu stýkat se s kým chci, chodit kam chci, chlastat kde chci, cestovat, kam chci, prostě svobodu nenést odpovědnost za druhé ve jménu vlastního chtění. Taková svoboda je iluzorní. Ve skutečnosti možnost volit mezi vanilkovou a čokoládovou zmrzlinou není vůbec žádná svoboda – neurovědci jasně a opakovaně prokázali, že mozek se v případě takových voleb deterministicky rozhodne ještě před tím, než k volbě vědomě dojde, a racionalita té volby je zpětně vyfabulována (mozek jako stroj na racionalizaci). Vytušil to už Immanuel Kant, když kontraintuitivně přišel s tvrzením, že jediná skutečná svoboda je svoboda konat dobro (řídit se mravním zákonem). Skutečně svobodný člověk nemá jinou možnost, než konat dobro. Skutečně svobodný člověk nemá vůbec žádnou možnost volby! A konat dobro znamená užívat lidství (vlastní i druhých) vždy jako účel o sobě a nikdy jen jako prostředek. Pokud někoho odsoudím k smrti za účelem vítězství třídního boje nebo kvůli růstu ekonomiky nebo pro zvrácený ideál libertariánské svobody, nakládám s takovým člověkem jen jako s prostředkem, tedy nekonám dobro a nejsem svobodný člověk.
Velký problém, který vnímám na straně vlády a jejích opatření, není to, že zatáhla za záchrannou brzdu, ale to, že nedokázala smysluplně vytvořit pocit jednoty vůči ohrožení a motivovat lidi k tomu, aby sami uvažovali, jak být v dané situaci lidmi dobrými, tj. lidmi, kterým leží na srdci osud ostatních. Místo toho rychle společnost zbrzdila (a připsala si to jako zásluhu, aniž by do toho společnost zapojila) a nyní rychle a chaoticky odbrzďuje. Lidé tak mohou osobní odpovědnost přenést na vládu a chovat se tak, jak Češi umějí nejlépe – v maximální možné míře využít vše, co je dovoleno. Sotva bylo povoleno shromažďovaní deseti lidí, všude se objevily chlastací partičky o deset lidech. Teď už máme povoleno 100 lidí, ve světle čehož nutnost nosit roušky na ulici vyznívá dosti absurdně.
Když pak Prymula jako epidemiolog doporučil, že by se lidé měli scházet v okruzích cca tří rodin, tj. prostě omezit svůj sociální život, i když už v tomto směru vlastně všechno dovoleno, zvedla se bouře nevole a dokonce srovnávání s minulým režimem. Pane Bože, do čehos to duše dal… Nu, dobrá, někdo se snad lekl, že to bylo míněno jako nějaké zákonné opatření (nebylo), ale narazil jsem obvykle na komentáře typu „Co si to dovoluje nám poroučet!“ Co na tom, že má v v této záležitosti pravdu? Co na tom, že ještě opravdu nemáme vyhráno?
Aby bylo jasno: Naprosto chápu, že nelze stopnout valnou část ekonomiky dokud nebude vakcína (doufejme, že do konce roku, možné to je). To by přineslo takové škody, že by se rovněž podepsaly na lidských životech a lidé by se tak nakonec stali pouhými prostředky v boji proti epidemii. Je však třeba, aby lidé sami chápali závažnost situace a jednali vždy s ohledem na zdraví a životy ostatních. Což v praxi znamená chovat se pokud možno tak, jako bych byl asymptomatickým nebo presymptomatickým přenašečem viru. Není to zase tak složité. Neflákat roušky v uzavřených prostorách. Omezit počet lidí, s nimiž se stýkám. Využívat home office a jako zaměstnavatel jej podporovat (pakliže je to možné). Necestovat mimo svůj region, pokud to není nutné. Prostě se dobrovolně omezit a současně podporovat, zejména lokální, ekonomiku. Jenže dobrovolně se omezit je pro mnoho lidí v příkrém rozporu s jejich ideálem „svobody“.
Je třeba si uvědomit, že pokud nakazím kamaráda a jeho rodiče kvůli tomu skončí v nemocnici nebo zemřou, je to moje odpovědnost. Ne vlády, ne Babiše, že to dovolil, jen a jen moje.
V polovině března jsem na chvíli pocítil závan pozitivní imaginace, který jsem naposledy zažil v takové intenzitě po 17. listopadu 1989. Ochotu být tu pro druhé, nosit roušky („děláme to pro staroušky“), pomáhat si. Bohužel tato energie rychle vyvanula, částečně asi i proto, že si ji Babiš zprivatizoval. Nenechme si to vzít. Prosím, nenechme si vzít ze svých rukou odpovědnost za zdraví naší země. Bez ohledu na to, co Babiš povolí nebo zakáže, jaký vox populi zrovna v té dané chvíli vyslyší, buďme více lidmi.
Jaroslav POLÁK
Horizonty událostí (skica)

„Proč mě někdy nepozveš na návštěvu?“ zeptala se s lehce šibalským výrazem v její pěkné tváři a já si v té chvíli opravdu nebyl jist, jaké přísliby se za tou zdánlivě nevinnou otázkou mohou skrývat.
Jaroslav POLÁK
Její krásný oči (skica)

„Víš, že máš fakt krásný oči?“ řekl jsem. Bylo to banální, ale byla to pravda. Měla krásné hnědé oči s duhovkami připomínajícími letokruhy vzácných cizokrajných stromů.
Jaroslav POLÁK
Zamyšlení nad celníkem a farizejem

Biblické zamýšlení nad známým podobenstvím o upřímnému pokání výběrčího daní a sebestřednosti náboženského profesionála.
Jaroslav POLÁK
Názorové bujení

Každému se čas od času udělá názor. Takový člověk má většinou potřebu se vymáčknout, obvykle na veřejnosti. Zpravidla to není hezký pohled, ale dá se to taktně přejít.
Jaroslav POLÁK
Kratochvilné vyprávění

„Tak s tím těžkým ublížením na zdraví to bylo asi takhle,“ povídal ten chlápek poté, co jsem mu objednal slíbeného ferneta.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Růst platů bezpečnostních složek? Ať respektuje i další obory, míní Jurečka
Případný růst platů bezpečnostních sborů by měl brát ohled i na ostatní obory veřejné sféry, řekl v...
Odstoupím v půlce června, oznámil šéf izraelské tajné služby Ronen Bar
Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15....
- Počet článků 606
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1350x
Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Flickr (fotografie)
Seznam rubrik
- Filosofování
- Společnost a politika
- Recenze
- Psychologie a terapie
- Poesie a próza
- Rozhovory
- Galerie
- Humor
- Osobní
- Nezařazené
Oblíbené knihy
- Miloslav Ransdorf: Není všem dnům konec
- Ludwig Wittgenstein: Filosofická zkoumání
- Tomáš Baránek: Jak sbalit ženu 2.0
- Muammar Kaddáfí: Escape to Hell and Other Stories
- Boris Rafailov: C. G. Jung v zrcadle filosofie
- Don DeLillo: Bod Omega
- Nová dobrodružství Sherlocka Holmese
- ZEN 1-4 - Sborníky z přelomu 80. a 90. let
- Martin Buber: Temnota Boží
- Greg Egan: Axiomat
- Greg Egan: Město permutací
- Martin Oliva: Civilizace moravského paleolitu a mezolitu
- Radim Bělohrad: Osobní identita a její praktická hodnota
- Sierra Dawn: Písně větru
- Lucius Annaeus Seneca: Výbor z listů Luciliovi
- Ray Bradbury: Kaleidoskop a jiné povídky
- Jan Skácel: Básně II.
- Necronomicon podle Murahawy
- Jan XXIII.: Pacem in terris
- V. V. Majakovskij: Vladimír Iljič Lenin
- William James: Pragmatismus-Nové jméno pro staré způsoby myšlení
- Jozef Karika: Na smrť
- David Flusser: Ježíš
- Ray Bradbury: Zen a umění psát
- Darrell Schweitzer: Každý z nás je legenda
- Sv. Jan od Kříže: Výstup na horu Karmel
- Haroun Tazieff: Schůzky s ďáblem
- Georgij Valentinovič Plechanov: O úloze osobnosti v dějinách
- Richard A. Lippa: Pohlaví - Příroda a výchova
- Clifford D. Simak: Město
- Ľuboš Blaha: Matrix kapitalizmu - Blíži sa revolúcia?
- William S. Burroughs: Nahý oběd / Nova Express
- Vítězslav Gardavský: Bůh není zcela mrtev
- The Gathas of Zarathustra: Hymns in Praise of Wisdom
- Wilhelm Weischedel: Zadní schodiště filosofie
Co právě poslouchám
- the Pogues - a Pair of Brown Eyes - psychedelický irský punk!
- Maanam
- Lyapis Trubetskoy
- The H. P. Lovecraft Historical Society - A Very Scary Solstice
- Пикник
- Jablkoň
- Muzaiko - Esperanta Retradio
- Master's Hammer - Vracejte konve na Místo
- Hungry Ghosts - I Don't Think About You Anymore But, ...
- Dimmu Borgir
- Česká velvyslankyně v Sýrii: Je tohle ještě žurnalistika?
- Diablo Swing Orchestra
- Lače manuša
- Majk Spirit
- Deva Premal
Oblíbené stránky
- Ray Caesar -galerie magického, barokně laděného surrealismu
- Zdzislaw Beksinski (1929-2005) - galerie výjimečného umělce!
- STREET ART UTOPIA 106 of the most beloved Street Art Photos
- The Monster Engine - Realistické podoby dětských kreseb!
- Astronaut v moři - nabídka kvalitní nekomerční literatury!
- P3RSP3CTIV3 - úžasný krátký retrocyberpunkový film!
- Petice a manifest na ochranu křoví
- Olia Pishchanska - Úžasné atmosférické konceptuální fotografie
Oblíbené články
- 24 znamení, že se celá Amerika začíná podobat Detroitu
- dopsáno: Jaroslav Polák: Poznámky k Humově teorii kauzality
- File Sharing Is Now an Official Religion In Sweden
- Luboš Dvořák: Církevní restituce – řekněme hlasitě - nejde to!
- Demence českého národa (Český národ je plný nenávistných idiotů)
- Roman Sikora: Co všechno jsme zapomněli - BRILANTNÍ ČLÁNEK!
- Co je ACTA? Dokonale shrnující a velmi depresivní video.
- Pravičáci jsou méně inteligentní než levičáci, zjistila studie
- Jak to skutečně bylo s romskou stranou a uprchlým pokladníkem
- Piotr Czerski: My, děti Sítě
- Cesty, které vedou do záhuby - zamyšlení Fidela Castra
- Slyšeli jste to? Bohatí Romové berou dávky. Psali to v Právu!
- Téměř polovina Američanů má potíž vydělat na základní životní...
- Normalizace tu ještě neskončila, tvrdí historik Michal Pullmann
- Ondřej Lánský: Kdo zneužívá sociální dávky?
- Die Welt varuje před návratem komunistů, tvrdí čeští lháři
- Masová privatizace přivedla postkomunistické země na mizinu
- V Česku začínají řádit profesionální tuneláři
- Jak Obama ví - Zamyšlení Fidela Castra, 27. dubna 2012
- Ivan Štampach: Ekonomie se zbláznila - Deník Referendum
- Místo, kde se v bolestech rodí český bulvár
- František Nevařil: Hospodaření zločinných komunistů
- Jsme v prdeli.Klus,Xindl X,Koller a Poláková veršují o politice
- Slavoj Žižek: Zahraňme se před zachránci
- Pavel Novák: Den daňové svobody prizmatem nejen ČRo
- Miloslav Ransdorf: Husovo odvolání ke Kristu
- Ožebračování těch nejpotřebnějších
- Křesťané proti zákonu o církevním majetku
- Karel Dolejší: Atentát na svatýho Václava, čili Netopýr
- Přetrhnutý lístek zavedeným stranám nijak neuškodí
- Pavla Kopecká: Bibli spálit, korán taky (?)
- Vladimír Kapal: U Ratha nejde o sedm milionů, ale o 260 miliard
- Ivan Štampach: Dnešní vánoce
- Jan Čulík: O Palachovi a lidech, co se upalují dnes
- Unuděný flákání vyrůstá na troskách střední třídy
- Dr. Jusuf Al-Qaradawi: Kultura tolerance v islámu
- Jak vyrobit dezinformaci aneb romské děti chtějí žít z dávek
- David Corn, John Pilger: Kanonizovaná baronesa, krvavý Pol Pot