Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vyhlášky proti alkoholu jsou zbytečné a nelegální

Městské vyhlášky zakazující pití alkoholu na veřejnosti oklikou řeší problém s opilci, kteří obtěžují okolí. Zbytečně. Tenhle problém adresně řeší zákon o přestupcích. A taky nelegálně, protože Listina lidských práv a svobod jasně říká, že omezovat na svobodě nás smí jen zákon. A žádný zákon pití alkoholu na veřejnosti v ČR neexistuje.

 Podle paragrafu 47 Zákona o přestupcích se mimo jiné přestupku dopustí ten, kdo:
a) neuposlechne výzvy veřejného činitele při výkonu jeho pravomoci,
b) poruší noční klid,
c) vzbudí veřejné pohoršení,
d) znečistí veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení anebo zanedbá povinnost úklidu veřejného prostranství,
f) poruší podmínky uložené na ochranu veřejného pořádku při konání veřejných tělovýchovných, sportovních nebo kulturních podniků anebo v místech určených k rekreaci nebo turistice,
g) poškodí nebo neoprávněně zabere veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení,
h) neoprávněně založí skládku nebo odkládá odpadky nebo odpady mimo vyhrazená místa.
(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) až d) lze uložit pokutu do 1000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. e) a f) pokutu do 3000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. g) a h) pokutu do 50 000 Kč.

Co znamená? Jinými slovy, městští strážníci a státní policisté měli a mají po celé ČR právo pokutovat, přpadně předvolávat všechny, kdo obtěžují své okolí, znečišťují veřejné prostranství, dělají nepořádek nebo budí veřejné pohoršení. Z odstavce a) vyplývá, že mají také pravomoc udílet výzvy při výkonu své pravomoce - jinými slovy vykazovat osoby z veřejných prostranství.

Tohle je přitom hlavní výmluva pri obhajobě vyhlášek. Tedy to, že strážnici budou moci vykazovat opilce z veřejných prostranství.

Obhájci vyhlášek jedním dechem přiznávají, že chtějí výmýtit bezdomovce a současně, že z bezdomovce nedostanou na pokutě za přestupek ani korunu.

Mimochodem, když onen bezdomovec neuposlechne policistu a neodejde z veřejného prostranství nikdo si na něm taky nic nevezme.

Nové vyhlášky jsou ovšem nejen nadbytečné, jsou zlé a omezují slušné lidi. Čas od času se za takového člověka považuju. Čas od času, téměř denně, chodím se svým rok a půl starým batoletem na dětské hřiště. Pokaždé si nechám nalít v sousední hospodě U pětníka kelímek smíchovského Granátu. Zatímco Radan hrabe písek, vyřizuju na lavičce maily, píšu, čtu a připíjím si k tomu pivem z kelímku.  Nejsemvýjimka - občas se objeví i jiný rodič, a nejen táta, s pivem. Nikdo z nás neobtěžuje okolí, nespíme, z netančíme, nezpíváme. Oklepáváme malé prdky od písku nebo je odtrháváme od cizích hraček nebo je stahujeme z nebezbečných  míst.

 To neznamená, že by se tu nemohl objevit člověk, opilý a obtěžující. Ale znamená to, že nebezpečné není dát si pivo na dětském hřišti v parku nebo kdekoli jinde. A proto takové jednání nesmí žádná vyhláška postihovat. Bezesporu nepřípustné je obtěžovat ostatní, dělat nepořádek nebo nedejpánbůh druhé napadat. Na to ovšem platí stávající zákony. To, že je neumí policisté nebo snad městští úředníci využít, je chyba jejich. Za hloupost úředníků a městských radních bychom, ale neměli pykat my všichni. Lidé, co se chovají slušně. Nebo přesněji - dokud se chováme slušně.

Stávající městské vyhlášky jsou totiž namířené jen proti slušným lidem. Na opilém bezdomovci policista pokutu nikdy nevymůže. Bezdomovec nemá adresu, kde by převzal obsílku s předvoláním k přestupkovému řízení a na místě bezesporu taky nic nezaplatí. Tohle všechno, ale hrozí jen obyčejnému člověku s adresou. A navíc zbytečně. Každý zákon (a spolu s ním i další legislativa) by měl řešit problém adresně a ke prospěchu nás všech - tedy, aby postihoval jednání, které škodí společnosti, nikoli ty, kdo společnosti neškodí.

Neexistuje jediný důvod, proč by si slušný člověk nemohl dát na veřejnosti pivo.  Ano, existují třeba důvody proč by třeba na veřejnosti neměli lidé kouřit. V hospodě kouřím, ale na dětském hřišti, i jinde venku,  vadí, že mi na mimino lidé čoudí. Takový skutečný problém vyhláška neřeší.

Existují doložitelné důvody, proč by na veřejných komunikacích neměla jezdit auta, která zabíjí, a to  nejen při haváriích. Otravují dnes a denně naše miminka - jejich kočárky jsou právě v kritické úrovni, kde je nejvyšší koncentrace automobilových exhalací.

Stokrát častěji také potkám psí lejno na chodníku než opilce. Ani to nikdo efektivně nehodlá řešit.

Objevují se "argumenty" že v jiných zemích také platí podobné zákazy proti veřejnému pití. To, že nějaká hloupost platí v jiné zemi, není nikdy relevantní argument. Pokud vím, alespoň z Mexika, zákaz pití na veřejnosti se tu stejně nedodržuje. Je jen pokryteckou normou, která nemůže mít dlouhé trvání. Přesněji: Ve svobodné společnosti.

Zní to pateticky, ale pamatuju časy, kdy se Veřejná bezpečnost vybíjela na lidech, co si otevřeli lahváč v parku na lavičce. Pamatuju policistu, co mě kvůli tomu vlekl za vlasy na motorce. Dnes se toho nebojím. Vlasy už nemám, ale nemám jediný důvod souhlasit s blbostí, co obtěžuje a nepomáhá. A taky souhlasit s blbci, co obtěžují a nepomáhají.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Novák | středa 9.7.2008 11:37 | karma článku: 38,30 | přečteno: 3772x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1571x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24311x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Letouny F-16 budou v létě, doufá Šmyhal. Fiala jedná s lídry o pomoci Ukrajině

28. května 2024  8:40,  aktualizováno  19:32

První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí na Ukrajinu v červnu, řekl před jednáním lídrů...

Vrátíme věk odchodu do důchodu, přes 65 let nejede vlak, řekl Babiš

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  19:30

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začali na mimořádné schůzi schvalovat...

Silné bouřky udeřily hlavně na východě, řidiče v autě uvěznil strom

28. května 2024  15:59,  aktualizováno  19:20

V úterý odpoledne se od Svitavska po Náchodsko vytvořil pás velmi silných bouřek, ty se ještě...

Papež se omluvil za urážku homosexuálů. Máme místo pro každého, vzkázal

28. května 2024  18:54

Papež František se v úterý omluvil za hanlivý výraz, kterým před týdnem označil homosexuály. Úřad...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury