Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velikonoční tip: Jak na kocovinu

Kocovina je milé jméno pro nemilé vedlejší účinky pití alkoholu - obvykle to je bolest hlavy, žízeň, nevolnost a celkové oslabení. Kocovina je zřejmě způsobena  dehydratací organismu, vlivem alkoholu, mírnou otravou alkoholem. Také oslabením organismu a vyplavením minerálů a dalších pro organismus důležitých látek.  

Podle britských vědců je kocovina z acetaldehydu. Tělo přeměňuje alkohol na acetaldehyd, který způsobuje bolesti hlavy, nevolnost, případně zvracení. S tím, jak je acetaldehyd postupně přeměňován v těle na méně jedovaté látky, kocovina odchází. 
Pozoruhodné je, že doopravdy nikdo zatím přesnou příčinu kocoviny nezjistil.Tedy krom faktu že za ni může nemírné pití.
Pravdou asi bude, že kocovina je mix toho všeho - oslabené a přiotrávení tělo reaguje nevolností a bolestmi hlavy .
Faktem také je, že alkoholici a lidé, co pravidelně pijí, kocovinou netrpí. Organismus si zvykne.
Kočičí nářek
"Slovo kocovina původně znamenalo výtržnost a vzniklo obměnou slova kočičina, kdy se tímto slovem označovaly výtržnosti proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi v roce 1848. Ve druhé polovině 19. století začalo slovo kocovina pod vlivem německého výrazu Kater, které označuje kocoura i stav po alkoholovém opojení, nabývat dnešního významu. Dřív se taky říkalo Katzenjammer - kočičí nářek. Z němčiny čerpala obdobným způsobem taky polština: kac, kacenjamer, kociokwik - česky kočičí kvik." (Wikipedia)
Jak kocovině předejít
Je třeba říct že nejčastěji kocovinou trpí lidé, kteří nepijí pravidelně alkohol anebo nárazově po dlouhých přestávkách. To je chyba a nejen kvůli kocovině. 
Pravidelný trénink
Pro lidské zdraví je nejprospěšnější, když denně pijeme alkohol - samozřejmě v rozumném množství - muž asi 2 piva, žena jedno malé až velké, nebo půllitr vína resp. ženy 3 deci, tvrdý alkohol jeden až dva  panáky.
Pravidelné pití oproti abstinenci nebo nárazovému pití např. snižuje až o 70 provent riziko kardiovaskulárních chorob. Pití piva a vína snižuje také rizika mnoha typů rakoviny. To znamená že abstinent je stejně ohrožený jako silnější piiják.
Příprava na pití
Samozřejmě, najdou se š'tastné chvéle, kdy toho najednou chceme nebo  musímevypít víc - Pomlázka, silvestr, svatba, rozvod anebo schůzka s ruskými obchodníky.
Odpradávna se traduje, že před pitím je třeba vymastit žaludek. To platí dodnes - a má to své opodstatnění - tuk zpomaluje vstřebávání alkoholu. Jeho účinky, ale nesnižuje, jen rozkládá na delší období.
Všimněte si všechny, národy které umí pít velká kvanta silného alkoholu, tedy nikoli Češi, ale třeba Moraváci či zmínění Rusové, během pití neustále něco přikusují.
 I to je důležité - opět to snižuje vstřebávání alkoholu a také to prodlužuje intervaly mezi napitím, ty by měly být co nejdelší.
Doušky by měly být přiměřené. Nepijte pivo ani víno na ex - vychutnejte si chuť nápoje. Na druhou stranu nepijte alkohol brčkem. To zrychluje nástup opilosti. Velká část alkoholu se totiž vstřebí do krve přímo sliznicí v ústech, takže to funguje skoro tak, jako byste si píchli alkohol do žíly. Mohlo by se stát, že budete pod stolem po dvou panácích.
Vstřebávání alkoholu údajně oddaluje pořádná sklenice mléka před párty. To tvrdí jedna britská studie. Neupřesňuje už, zda neoddaluje pouze příchod do hospody z přetížené toalety. 
Nepijte kávu ani energy nápoje
Během pití nepijte kofeinové nápoje ani energetické drinky. Ty jsou dokonce nebezpečné. Nijak nesnižují množství alkoholu v  těle - jen oddalují okamžik, kdy na to vás padne. Navíc kofeinové nápoje ještě více dehydrují - tím zvyšují komplikace spojené s pitím alkoholu. Doplňkem tvrdého alkoholu i vína je třeba minerálka, kterou průběžně doplňujeme tekutiny  i minerály v těle. Pití piva také dehydruje a pokud pivo proložíte vodou, čajem, tím lépe.
Platí také, že kouření mírně oddaluje aktuální opilost - zvyšuje ale potíže během střízlivění. Opilost oddaluje i pohyb. Pár koleček kolem hospody anebo kliky na toaletě, spálí trochu alkoholu a oddálí konec s hlavou na stole.
Jak po ránu
Po ránu je vaše tělo bez tekutin, chybí mu minerály a také vitamíny v prvé řadě vitamín C. Alkoholm, případně kouření, jeho spotřebu mnohonásobně zvyšují.
Ještě v noci, než jdete spát anebo hned jak vstanete, nalejte do sebe maximum vody s mulitvitamíny - pomáhá i citronová šťáva s vodou - citron dobře účinkuje proti bolestem hlavy, způsobených kocovinou.
Důležitý je také dlouhý spánek. Čím více tím lépe. 
Nezapoměňte na "spravovací polévky" - masové vývary, česnečka apod. ty opět tělu dodávají nejen tekutinu ale i ztracené minerály.
Pokud je vám špatně od žaludku, je nejlepší a nejzdravější se vyzvracet. Nemá smysl si pomáhat jakýmikoli prášky. Doopravdy - tělo se alespoň zbaví posledních jedů v žaludku. 
Mnozí doporučují anacid nedo sodu - tyhle prostředky snižují kyselost žaludku a význam mají jen při akutním pálení žáhy, jinak narušují přirozené trávení. 
Nezapomeńte na "vyprošťovák"
Mnozí také znají tradiční "vyprošťovák", neboli jedno pivo na žízeň po opici.  Opět to není mýtus - "vyprošťovák" skutečně funguje a určitě si po opici jedno pivo dejte. Malé množství alkoholu v pivu nastartuje produkci enzymu alkoholdehydrogenáza, který urychluje likvidaci alkoholu v těle. Chmelové alkaloidy zklidní organismus, žaludek a pivo samo obsahuje množství minerálů i vitamínů potřebných pro regeneraci organismu.

Autor: Jaroslav Novák | pátek 21.3.2008 12:56 | karma článku: 24,86 | přečteno: 3432x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1572x | Diskuse | Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse | Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse | Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse | Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24315x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Krvavá bitva o Dněpr skončila. Ukrajinci tiše vyklidili předmostí u Chersonu

17. července 2024

Premium Ukrajinská armáda se stáhla z trosek vesnice Krynky na levém břehu Dněpru. Skončila tak téměř devět...

Nešťastná událost, odložila policie případ koně, který při dostizích zranil chlapce

17. července 2024  16:39

Za útěk splašeného koně na pardubickém závodišti, který při jarních dostizích ztratil jezdce a v...

Mami, bude invaze, říkala. Příbuzní vojaček se hádali s „šokovaným“ Netanjahuem

17. července 2024  16:20

Příbuzní izraelských vojáků a vojaček, které členové teroristického hnutí Hamás zabili či unesli...

Chtějí mi zničit klidný život, brání se muž obžalovaný ze znásilnění dcery

17. července 2024  16:18

Násilí v rodině, nebo pomsta bývalé manželky? Českobudějovický krajský soud začal rozplétat případ...

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury