Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Recept na politku: Bič a malý dvůr

Prezident Klaus prohlásil, že větší integrace Evropě nepomůže. Svým způsobem, byť nechtěně, má pravdu. Příčinou krize, dluhů, je obrovská nehospodárnost způsobená absolutní neodpovědností odpovědných. Co s tím? Radikálně změnit politický systém k adresné odpovědnosti. Bud' posílit většinový systém - tedy volit do poslanecké sněmovny jako do senátu nebo naopak z České republiky udělat jediný volební okrsek a zrušit pětiprocentní volební hranici s tím, že každý kdo získá poměrné procento hlasů, dostane mandát. Zásadní by měla být odvolatelnost poslance na základě vyslovení nedůvěry ze strany voličů.

Prostě když přestanete hájit zájmy těch, co vás volili, pak se budete muset poroučet - a třeba znovu ucházet o přízeň skupiny jiné. Ve století internetu už není problém hlasovat za pakatel a kdykoli o čemkoli. (To jen v ČR se tváříme, že volby musí být náročné a drahé - jistě tušíte proč)

 

Za krizí jsou zlodějny

To, co se dálo v posledních letech, má společnou jednu příčinu - propojení byznysu s politikou. V USA se bankéři stávali ministry financí, banky financují volební kampaně a jejich politici pak upravovali pravidla - přesněji rušili je tak, aby bankéři mohli nerušeně krást a podvádět. Doslova a do písmene. To je příčina světové krize.

Příčina Evropské dluhové krize je podobná. Stovky pomatených Špidlů za horentní sumy vymýšlí blázniviny, které nás stojí miliardy eur, s pomocí kterých bohatné modrá, oranžová i šedá podsvětní šlechta.

Za naše peníze se bude dotovat jamajský rum, zatímco český rum jsme zakázali. Neexistuje už český cukrovar, zatímco výrobu cukrové třtiny v Americe eurobyrokrati hodlají financovat. Nejbohatším velkopodnikatelům se udělují desetimilionové dary na vybudovaní soukromých hotelů nebo rybníků, kde se nesmí chovat ryby.

Do Řecka tekly miliardy eur a mnoho Řeků se naučilo žít nad poměry za cizí peníze. Vlády rozhazovaly, jako by proud peněz měl být nekonečný. Nebyl.

Pravice se snaží tvářit, že v krizi je evropský sociální stát. Ale kdeže - když desetiletí jde většina evropského rozpočtu na dotace z velké části podnikatelům v zemědělství, když další miliardy tečou podnikatelům, přesněji velkopodnikatelům z ostatních oborů a když se krade v milionech, kam se podíváte, pak je jisté, že jednou se dojné krávě strhne vemeno.

Tvářit se, že nám peníze projedli důchodci, matky s dětmi a nezaměstnaní je nebetyčně drzá lež.

 

Současná krize v ČR není krize ekonomická, cyklická - je to krize důvěry, je to krize způsobená obrovským rozkrádáním veřejných peněz. Podstatou je, že se vytratil původní princip přerozdělování - tedy solidarita s chudými a bezmocnými.

Proč dáváme dotace miliardářům, jako je pan Schwarzenberg? Ať mi ten pán odpustí, ale je zářným příkladem drzosti, když politik a miliardář bere na soukromé podnikání milodary z veřejných peněz a ještě má plná ústa úsporného státu. Když ministr financí svému předsedovi odpouští penále a pokuty, protože nebyl schopen naplnit ani podmínky pro získání dotací.

Když tahle parta má drzost sahat na důchody těm, co celý život pracovali a na důchod peníze odváděli státu, zatímco prohnaní gauneři jako Kalousek tyhle peníze po desetiletí rozhazovali v neprůhledných a z většiny naprosto zbytečných tendrech.

Z politiky se vytratily vize  a ideály - opanovali ji ostřílení obchodníci. Ti slušní politici, co ideály mají, se je neodvažují prosazovat. Neodvažují se bojovat s gaunery ve vlastních řadách. Chyba je to, ale přesto si zaslouží pomoc.

 

Komu slouží lži

Jedině posílení demokracie a odpovědnosti může vrátit zpět důvěru veřejnosti ve stát. Je to také jediná cesta, jak rozkrádání zastavit.

Žádný paragraf trestního zákona či jiného, nic nezmůže, když ho nikdo nebude vymáhat. Politik, který přestane pracovat pro veřejné blaho, se musí klepat strachy před voličem. Politik, který napomáhá rozkrádání, má sedět v base.

Politici se často a rádi ohání úslovím: "volič není hlupák", ale v momentě, kdy mají voličovi dát pravomoc rozhodovat - v přímé volbě prezidenta nebo v referendu, je z voliče najednou blbec, který se nechá zmanipulovat.

Zčásti tomu tak je, ano voliči jsou dnes a denně manipulování médii. Jenže byli to politici, kteří dopustili a dopouštějí, že média dnes lžou a manipulují jako utržená ze řetězu.

Už před deseti lety se politici dohodli s Unii vydavatelů na vytvoření etického kodexu, který by zakazoval manipulace, zkreslování, polopravdy a lži. Který mohl zavést také citelné sankce pro podvodná média. Dodnes z kodexu neplatí ani tečka. Proč? Komu ku prospěchu?

Politici mohli do čela ČT zvolit nezávislou osobnost - osobnost nezávislou na politicích. Udělali opak. Dnes mnozí spláčou nad výdělkem, protože i je mohou semlít mediální štvanice, proti kterým není účinná obrana.

 

Odpovědnost a decentralizace

Odpovědnost a řečeno do důsledku, nikoli s Klausem, ale spíš s Okamurou: Decentralizace ekonomiky i moci je jediné řešení stávajícího stavu.

Decentralizace ve smyslu návratu k soběstačnosti regionů, obcí či domácností v energii, potravinách případně v dalších produktech. To je jediný lék na krize. Ekonomické budou pořád, ale pokud bude váš kraj, vaše obec, váš dům zajištěný teplem, budete mít jistotu, že se najíte, pak vám krize neublíží. "Jinými slovy, měli bychom napomáhat rozvoji soběstačnosti menších celků, které mohou navrátit rozkymácenému systému alespoň nějakou rovnováhu. Namísto toho, abychom přemýšleli neoliberálně o tom, kam lze ještě přesunout továrnu, abyste za rok vyráběl zase o něco levněji."

Není to až tak těžké - jsou země, kde obce přerozdělují drtivou část vybraných daní a jen minimum posílají centrální vládě, kde obce mají svou vodu, svoje zdroje energie a své polnosti a světové výkyvy je absolutně nezajímají.

Nemluvím jen o Mexiku (jako obvykle), tam takhle funguje velká část venkova - i v sousedním Německu vznikají společenství v rámci měst či čtvrtí, kde mají lidé dokonce vlastní měnu - krytou například prací. Vy, jako instalatér, uděláte sousedovi vodu a jiný soused vám za získaný bonus zase udělá elektřinu. Takový systém je kombinací komunismu s kapitalismem - lidé žijí ve společné komuně velmi solidární, ale jisté tržní principy jsou zachované - každý práceschopný člen dostává benefity jen za práci.

Také politické krize a skandály se budou opakovat i v budoucnu, ale pokud budeme mít pocit, že náš hlas něco zmúže, že nám systém umožňuje prohlasovat změnu, pak i důvěra v politiku poroste a s tím i občanská angažovanost. Tohle všechno je nejlepší lék na zdravou a spokojenou společnost.

Jednoduché. A zároveň neskutečně těžké prosadit - protože to, čeho se takzvaní demokraté bojí, je právě demokracie. Ta, co by sloužila všem a nejen vyvoleným.

 

xxx

 

 

 

 

 

Autor: Jaroslav Novák | neděle 6.5.2012 11:57 | karma článku: 27,79 | přečteno: 3296x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1568x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24307x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT naplno dezinformuje - tají naše odposlechy pro USA

Rozběhla se mediální válka s čínskou Huawei, protože její technologie pomáhají čínské špionáži. S nadějí jsem čekal, že třaskavé téma média zanalyzují a zveřejní informace o tom kým a jak jsme sledovaní a to ze všech stran.

14.1.2019 v 11:50 | Karma: 43,97 | Přečteno: 4993x | Diskuse| Média

Jaroslav Novák

Co spojuje vraždu Sauda a Čecha? Stát, kterému nesmrdí peníze od vrahů je špatný

Řeč je o českém státu. Další český voják byl zavražděn. Současně se lámou ledy a svět přiznává že Saudská Arábie podporuje terorismus, včetně Tálibánu. Největší odběratel zbraní z ČR byla roku 2014 Saudská Arábie.

23.10.2018 v 12:06 | Karma: 36,99 | Přečteno: 1591x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Se Staníkem byla také k smrti odsouzená svoboda slova a názoru

Bývalý vedoucí brněnské kriminálky a extajemník SPD byl odsouzen pro podezření, že v parlamentní hospodě na otázku jaké menšiny mu vadí, prý odpověděl: “cikání, buzeranti a židi do plynu".

1.8.2018 v 16:16 | Karma: 39,65 | Přečteno: 1680x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Novák

Díky Ameriko, za kolony a manifestaci tvé síly a moci.

Americký konvoj se dva dny okázale ploužil po českých dálnicích a silnicích. Mnozí lidé průjezd ocenili: "Konečně spojenec, který nenapadá své spojence, jak to má Rus ve zvyku”. To je hezký.... Mýtus.

3.6.2018 v 19:01 | Karma: 40,37 | Přečteno: 2252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je Okamura větší hrozba než viditelný nástup totality?

Okamura je hrozba. Takové titulky nad zprávou ČTK obletěly republiku. Odborníci v návrhu výroční zprávy ministerstva vnitra o extremismu napsal,i že SPD jsou radikálnější než radikálové.

31.5.2018 v 16:44 | Karma: 39,50 | Přečteno: 1281x | Diskuse| Občanské aktivity

Jaroslav Novák

Za škrtnutí EU stíhání, za českou vlajku v pochvě dotace

Začátkem května Ministerstvo dopravy varovalo, že za přelepení znaku EU na poznávací značce auta hrozí zákaz řízení od šesti měsíců až do jednoho roku. Slibně načatý měsíc skončil pornopředstavením v Brněnském národním divadle.

29.5.2018 v 8:30 | Karma: 40,50 | Přečteno: 1592x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Novák

Český Nejvyšší soud umí zázraky - z chlapa vyrobí matku

Počátkem května Nejvyšší soud uznal rozhodnutí kalifornského soudu, který prohlásil dvojici českých homosexuálů za rodiče nedávno narozeného dítěte.

26.5.2018 v 9:28 | Karma: 37,36 | Přečteno: 1106x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Novák

Proč Ústavní soud popírá právo otce na vlastní dítě?

Ústavní soud rozhodl, že otcem není ten, kdo dítě zplodí ale manžel matky a to navzdory tomu, že otcovství muže, který se ho domáhl potvrdila matka. Soud popřel právo muže na své dítě, dítěte na svého rodiče a na spravedlnost.

25.5.2017 v 13:40 | Karma: 25,36 | Přečteno: 2579x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Novák

Sobotka uklouz a křičí zlomte nohu Zemanovi

Jak jde o prezidenta jsme zahlcení lhaním až na půdu. Komentátoři i pseudoprávníci v ČT se pohoršují jak Zeman ohýbá Ústavu. A tady jde o těžkou manipulaci fakty. Ústava nikde neříká, že demise premiéra je demise celé vlády.

5.5.2017 v 18:18 | Karma: 42,85 | Přečteno: 3213x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Novák

Nejsem politický rasista: Islám jako fašismus

Terorismus je součástí života velkoměst, řekl londýnský muslimský starosta. Ano, západní velkoměsta jsou plná teroristů. Praha, Bratislava nebo Varšava zatím ne. Máme si zvykat nebo dělat maximum, abychom si zvykat nemuseli?

24.3.2017 v 8:30 | Karma: 37,72 | Přečteno: 1246x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Poslanec SPD neslavil okupaci Krymu ale svobodu od ukrajinských fašistů

Ukrajinská ambasáda a média se pustila do poslance SPD Holíka za to, že „odjel na Krym oslavovat anexii či okupaci Krymu“. Těžko mohl slavit okupaci, když k žádné nikdy nedošlo. Mohou Rusové okupovat Rusy?

21.3.2017 v 8:46 | Karma: 29,91 | Přečteno: 869x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Zaorálkovo súdánské vrtění psem

Celá země sledovala jak pan Zaorálek ve vládním speciálu přivezl vězně, kterého vysvobodil v Sudánu. Ve skutečnosti súdánci českého vězně nechtěli. Jde jen o zneužití funkce a státních peněz k propagandě ministrem Zaorálkem.

27.2.2017 v 17:20 | Karma: 44,54 | Přečteno: 7389x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Evropu čeká "léčba Trumpem"

Je na zvracení číst a poslouchat v posledním týdnu české komentátory a novináře. Stále hledají vinu, proč byl zvolen Donald Trump americkým prezidentem.

16.11.2016 v 9:00 | Karma: 40,94 | Přečteno: 1746x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Pár důvodů proč netřeba lhát, že Lety byly koncentrační tábor

Pracovní a později cikánský tábor v Letech nikdy nebyl ani nemohl být koncentračním táborem ve smyslu jak jej známe z druhé světové války a to v žádném ohledu.

7.9.2016 v 13:09 | Karma: 41,82 | Přečteno: 4112x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Novák

Vlastizrádce zaslouží trest: Názor jako trestný čin?

Adam Bartoš obvinil vádu z vlastizrady a žádal nejvyšší trest. To stačilo k jeho zatčení. Hra na demokracii se o kusek víc zhroutila. Kde dochází argumenty přichází represe. Jsme tedy už v totailitním režimu?

1.4.2016 v 9:00 | Karma: 37,77 | Přečteno: 1606x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4149x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury