Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politici radě ČT: Sejměte Feniče!

Česká televize  je v naprostém úpadku a rozkladu. Veřejnost ale nemá porovnání s jinou, nekomerční televizí a tak ji uniká fatální, zoufalá potřeba skutečné změny. Televizní radní teď stranou veřejné pozornosti vybírají "nejvhodnějšího" kandidáta na generálního ředitele. Vybíírají tak, aby nevybrali nelepšího, ale chlebodárcům nejvhodnějšího.

O hnilobě v ČT mj. svědčí, že od června, kdy vyvstala potřeba nového šéfa až do 12. 9 neproběhla pokud vím v ČT jediná diskuze na téma, kam by měla veřejnoprávní tlevize kráčet a jaká osobnost by ji tímto měrem nejlépe vedla. Důvod je zcela jasný - veřejná debata by v prvé řadě zvedla zájem veřejnosti o dění v ČT. Bezesporu bychom se v diskuzích dozvěděli hodně nepěkných věcí. Nejen o rozkrádání majetku a peněz ČT, ale také o ubohé kvalitě některých vlastních pořadů, neprofesionalitě moderátorů, o krádežích námětů a spoustě dalších, opravdu odporných skutečnostech. Vždy, když ČT natočí nějakou hloupost, moderátor plácá nesmysly, neumí fakticky reagovat, říkám si hůř už to nejde, ale ČT vždy dokáže sama sebe překonat a laťku snížit.
Tahle diskuze o námi placené veřejné televizi by měla být vlastně permanentní, bez ohledu, zda ředitele má či ne. A diskutovat by neměli kamarádi z Respektu a kámoši kámošů, ale lidé skutečně nezávislí, nositelé nových inspirujících myšlenek ze všech oborů a vrstev.

Nejlepšího z kola ven!
Bez veřejné diskuze radní ČT vybrali pět kandidátů z nichž se bude ředitel vybírat. Asi nejdůležitější není, kdo jsou  finalisté, ale kdo není. Není to Fero Fenič. Jediný profesně vážný kandidát. Žádný z původních 32 adeptů nemá za sebou celoživotní dílo jako Fenič, takovou zkušenost s televizí, produkcí, výrobou a nikdo si ani ve snu doufám netroufne tvrdit, že by dokázal dělat televizi jako on.
Fenič jako jediný z kandidátů vyráběl stovky (1300) veřejnoprávních pořadů, které nejenže jsou hodnotné, co do umělecké či edukativní formy ale vždy měly rekordní sledovanost. Jinými slovy dokáže tvořit pořady poučné hodnotné ale zároveň divácky atraktivní. Cyklus GEN měl 60ti procentní sledovanost. To je u dokumentu zázrak, který by zopakoval jen Spielberg. Cestománie jako reportážní cestopis trhala rekordy na ČT i na Nově. ČT poté, co ji škrtla, se pokusila o trapné plagiáty (Donutil, Bartoška). Ty držely rekord pouze v trapností (dokud je nepřebily pořady ještě hloupější - např Výletníci).
Fenič proti vůli vedení ČT vyboxoval i první satirický pořad v ČR Českou sodu. Z Čtvrtníčka udělal legendu a to navzdory tomu, že osobně se rádi neměli a měli spory. To je důležitá vlastnost vekých tvůrců - nebojí se přitáhnou i jiné osobnosti, protože nemají komplex. Umí se obklopit talentovanými lidmi, bez ohledu na osobní sympatie.
Pokud jde o manažerské schopnosti, žádný z kandiátů nepostavil takovou firmu jako je Febio. Nestvořil a neřídil takový fenomén, jako je filmový festival Febiofest. Febiofest je největší festival v ČR, koná se ve městech po celé ČR a na Slovensku, s největším počtem diváků, filmů a co je hlavní, těch nejkvalitnějších filmů z celé planety. Karlovarský festival je vedle něj divácky i hodnotově popkulturní trpaslík. I tady Fenič dokázal, že lze dělat hodnotnou nekomerční práci úspěšně. Mimochodem Febiofest nevysílá ČT ale Nova. Proč? ČT to nezajímá a s Novou se traduje úsměvná historka. Jeden z rumunských manažerů chtěl na vyprodaný festivalový film. Pořadatelé mu protekčně zajistili zvláštní křesílko. Nechal jim vizitku a rok poté, když ČT festival odmítla zařídil partnerství Novy.

Ne manažer, vizionář udává směr
Žádný z kandidátů se nemůže postavit vedle Feniče, ukázat na své dílo a říct porovnejme se. Byl by směšný. Ani tisícinu nemá za sebou jediný z nich. Všichni kandidáti jsou, věřme, dobří manažeřii, prodávali reklamu, řídili finance, dělali marketing. To jsou profese potřebné, není sporu. Jenže propánakrále, je tohle kvalifikace na šéfa veřejnoprávní televize, který má přinést změny nejen účetní ale hlavně obsahové a kvalitativní? Vždyť ani jeden s tím nemá zkušenosti ani tvůrčí talent.
Připomínám, že úspěšnou Novu a leckdy veřejnoprávnější (Na vlastní oči, Občanské judo, Sedmička) vybudoval vizionář Železný. Poté ji vedl a vede majitel a další vizionář Rumun Sarbu. O tom, co se bude vysílat - kdy půjde Šehrezáda nerozhodoval ředitel. Rozhoduje Sarbu, který vybudoval sít nejúspěšnějších středoevropských televizí.

Svět je v posledních letech uchvácen výrobky Apple. Všichni znají osobní počítač, grafický operační systém Windows, jenž je nezdařenou kopií Jobsova MAC OS, počítačovou myš, IPhone, Ipod, Ipad, první digitálně animovaný film Toy story. Tohle všechno přinesl světu Steve Jobs, vizionář. Ne manažeři. Ti léta tvrdili: K čemu by byl osobní computer  v domácnosti? K čemu by byl internet - ten je pro pár pomatených vědců. Takhle uvažovali manažeři IBM nebo Bill Gates z Microsoftu v čase, kdy Jobs a Wozniak montovali první osobní pc ze dřeva v garáži.
Vždy musí přijít vizionář, spojit se s nejlepšími tvůrci a manažerům ukázat, kde je budoucnost. Manažer pak může vizionářovo dílo uchopit (nebo špatně okopírovat jako Windows)  a úspěšně prodávat. Ale sám nic nového nestvoří.
To platí všude. Česká televize měla a snad má jedinečnou šanci. Dostat do čela nejlepšího dostupného vizionáře, tvůrce, který by jí postavil na nohy dal smysl a směr.
Radní se téhle možnosti ostudně zřekli. Naprosto flagrantně porušili a pošlapali smysl svého poslání - tím totiž je zvolit nejlepší možnou osobnost do čela televize a její následně práci kontrolovat.
Jejich logice rozumím - pustit do finále Feniče, tak je konec s předem vybraným kandidátem protože nad vybranou peticí se už nějaká diskuze rozvine. A z ní by skutečně jiný vítěz než Fero vzejít nemohl.

Pětka vyvolených:
Těžko říct, podle jakého klíče radní vybírali. Do finále totiž dorazila velmi nesourodá pětka. Řekněme jeden favorit a čtyři zjevně "handicapovaní":
Nejméne jeden projekt (pana Šimka) nesplňuje ani základní nároky na projekt. Tedy pokud tím zákadem nemyslíme povinné minimum pěti popsaných stran. To pan Šimek splnil a díky čtvrtstránkovému titulu dokonce přetáhl pár řádek obecnými floskulemi na stranu šest.
Jeho zkušenosti jsou tyto: Nikdy neprišel do styku s žádným médiem, o televizi nemá ani ponětí, dvacet let vedl prodej výrobků Siemens v ČR. Tím nechci říct, že neumí "telku" třeba zapnout.


Další kandidát pan Svoboda nemá vysokoškolské vzdělani uznávané v ČR - má 2,5 roku nadstavby MBA. Což v ČR není ani na bakaláře. Jeho studium není navíc ani v ČR nostrifikované tj. není vůbec uznané. Tímto už v základuu nesplnil kritéria řízení. (Rada se může vymlouvat jak chce - tohle resumé potvrdila jak šéfka akreditacní komise MŠ pí Dvořáková, tak i zástupce ministerstva). Má marketingové zkušenosti z TV Prima a Dopravních podniků. Uzavíral sponzorské smlouvy a organizoval tiskové konference. Není to fajn? ČT bude mít konečně skvělé tiskovky!


Roman Bradáč se aktivně podílel na úpadku součastné ČT. Mj.  vedl sekretariát posledního, bezprecedentně nejhoršího ředitele Janečka. Šéfoval zpravodajství, které se propadlo do historicky nejmenší sledovanosti, čímž učinil z CT nevlivný subjekt, který je ničemu divákům i politikům. Dnes přicházi s tím, jak vše změní. Bomba! Příznačné je, že jeho vlastní kolegové z televize proti jeho kandidatuře veřejně protestují.


Roman Chudárek dělal účetního ve firmě, která vydávala DVD, a za vydělané peníze získat podíl v krachujícím Óčku, které poté, co ho zachránila Mafra, vedl (celkem asi 20 zaměstnanců). Obsahem stanice je vysílání převzatých klipů!  S žádnou veřejnoprávní ani jinou tvorbou se v živote nepotkal.


Poslední kandidát Petr Dvořák je jediný, který vedl skutečnou televizi. Jako finanční manažer a určitě úspěšný lobista (v dobrém slova smyslu pro Novu). Majitelům firmy a jejimu vedeni zajišťoval kontakt s politiky a veřejnosti. Program televize ovšem řídilo a řídí rumunské vedení. V každém případě je jediný, kdo z pětice vybraných má ponětí, co to je řídit větší televizi.


Prohrát v s výše uvedenou konkurencí by bylo v otevřené férové soutěži nemožné. Jenže Fenič neměl podporu Sněmovny. Jak řekl před volbou jeden přítel poslanec: "Fenič každýho nasírá…."
Nevím čím, ale asi to tak bude.
Škoda je, že pro svou naštvanost páni poslanci zahodili šanci dát nejvlivnějšímu veřejnoprávnímu médiu to nejlepší, co máme. Nejde jen o to televizi změnit, ale o to jak. Protože televize pak může měnit také nás a naši zemi. A měla by. K lepšímu. A o to se teď hraje.

Autor: Jaroslav Novák | středa 14.9.2011 9:10 | karma článku: 46,26 | přečteno: 8643x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24313x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

Pomalý návrat žen do práce po dětech? Je čas více zapojit otce, říkají experti

16. června 2024  20:20

Česko patří mezi země s nejpomalejším návratem rodičů po rodičovské do práce v celé Evropské unii....

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

Rusku může globální oteplení pomoci, proto šíří klimatické lži, říká sociolog

16. června 2024

Premium Globální oteplování není. Za klimatickou krizi nemůže člověk, ale mimozemšťané. Jde o světové a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury