Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pivovarnictví chybí literatura na úrovni

Čechy jsou zemí piva, navzdory tomu jsme ojedinělá země, která nemá prakticky žádnou pivní kulturu. Chybí tradice, kultura pití a mimo jíné také literatura věnovaná pivu. 

O vínu vychází rok co rok desítky knížek a publikací. Čas od času i velmi kvalitních. Pokud jde o pivo - vidíme poušť a vyprahlou savanu. 

Nakladatelé čas od času s oblibou recyklují Encyklopedii piv od Berry Verhoefa - což je velmi povrchní a místy i nepravdivý popis několika stovek pivních značek. Vypovídající hodnota knihy je prakticky nulová.  

Nakladatelství Grada nadělilo milovníkům piva k loňským vánocům dárek - vydalo knihu Ladislava Chládka Pivovarství. Nakladatelství odborné literatury by mělo bý zárukou, že čtenář dostane do ruky odbornou literaturu. Bohužel - je to hrubý omyl. Chládkovo Pivovarnictví je velmi nepovedený kompilát starších autorů, kteří se pivu věnovali. Pozoruhodné je, že s výjimkou Staňka a jeho knihy Blahoslavený sládek, jsou tyto zdroje téměř odborné a renomované. Chládkovi se však podařilo poplést a smotat původně správná fakta. Přiznám, že jsem neměl sílu číst celou knihu, moje nadšení z publikace o pivu skončilo po prolistování několik prvních stran věnovaných historii piva. 

Čtenáře musí pobavit už úvod ve kterém se Chládek domnívá, že cukr pro výrobu piva se získává ze škrobnatých surovin a hned vzápětí uvádí, že v Brazílii dělají pivo z brambor a v Mexiku se pivo vaří z agáve. Dovolím si připomenout, že pivo je kvašený obilný nápoj. Zkvašenina z brambor může být cokoli jen ne pivo. Pokud jde o agave tak její šťáva jednak neobsahuje Chládkův vytoužený škrob a pochopitelně se z ní ani nedělá žádné pivo. Autora zřejmě popletl mexický lidový nápoj pulque (původně aztécké octli), který se skutečně kvasí z agávové šťávy. Za latinskoamerické prapivo můžeme považovat kukuřičné pivo, pro který se vžil název "incký" čiča (Inkové mu ovšem říkali aka). Další strany ovšem úvod trumfují - autor zcela vážně uvádí jako jednu z teorii o původu piva, že někdo kdysi zapomněl nádobu s obilnou kaší mimo obydlí při dešti se do kaše dostala voda a  na horkém sluníčku kaše samovolně zkvasila". Vzápětí tuto hloupost přebíjí ještě lepší teorií, že "kdosi rozkousal pro nemocného chleba a dal ho do vody, tento pokrm zůstal v teple" ... atd.

Faktem je, že podobné nesmysly kolují po internetu v amatérských článcích o historii piva. Že je někdo vážně převezme bych nikdy nečekal.  

Autor dále tvrdí, že původně bylo v Egyptě vaření piva privilegium faraonů a později ho vařil i obecný lid. Ve skutečnosti tomu bylo naopak - a je to i logické. Teprve v pozdějších dobách faraonové budovali a vlastnili velkopivovary, které ovšem nikdy neměly monopol. Vaření piva bylo pro staré Egypťany naopak velmi chráněné osobní privilegium - takové, že námezdní dělníci měli každý měsíc nárok na dovolenou na vaření piva pro vlastní potřebu. Autor se stále odkazuje na nějaké historiky, ovšem nevím o nikom, kdo by mu jeho fantazie potvrdil.

Čtenáře pak už nepřekvapí, že na velmi nekvalitně reprodukované fotografii vidí figury starých Sumeřanů, jak pijí typickou dlouhou kovovovou trubičkou pivo ze džbánu a v popisku se dočte, že to jsou Egypťané. Autor si plete tak zásadně odlišné pojmy jako je sladovník - tedy řemeslník, který vyráběl slad a nákladník - tedy právovárečník, který si vlastním nákladem nechával vařit pivo ve společném pivovaře. Autorovi oba pojmy splývají v jeden - byť i laik s trochou znalosti českého jazyka by pochopil, že tu bude rozdíl.

V další části knihy autor popisuje pivovarské technologie a píše také o pivovarských školách. mimo jiné nic netuší o tom, že první dřevěné sudy vynalezli Keltové žijící i na našem území a že kovový sud vynalezl poličský sládek Bitner.  

Nemá smysl citovat nesmysly či vyložené nepravdy, která se kupí na každé straně jedna za druhou. Ani připomínat to, co chybí. Pozoruhodné ovšem je, že v knize inzerovaly 4 pivovary. To, že pivovarští vrazili peníze do knihy takové úrovně vypovídá o nouzi, která na knižním trhu v oblasti tematiky piva panuje. Svědčí o tom koneckonců i cena - 229 korun za černobílou brožuru s vloženou barevnou inzercí a několika obrázky je ukázkou nakladatelské drzosti. Výrobní cena, troufám si odhadnout, přitom nepořekročila 30 korun, včetně sazby. Smutné je, že i těch 30 korun by za kompilát téhle úrovně bylo moc.

Jaroslav N. Večerníček 

Ladislav Chládek, Pivovarnictví, nakladatelství Grada, 2007, 208 stran, cena 229 Kč 

Autor: Jaroslav Novák | pondělí 10.3.2008 14:57 | karma článku: 16,65 | přečteno: 1787x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24313x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

17. června 2024

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na...

Nečistý boj o trampské kempy na Kokořínsku: úřad tajně uzavřel dohodu

17. června 2024

Premium České vědecké kapacity se zastaly existence nelegálních trampských tábořišť v CHKO Kokořínsko. Nyní...

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

17. června 2024  19:48

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury