Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejlepší volba pro ODS - Zahradil a Paroubek

Z rok a půl tu jsou parlamentní volby. ODS má velikou šanci vyhrát. To ale jen v případě, že do čela strany nastoupí čerstvá krev a nejde ani tak o to, nakolik nástupce bude lepší než Topolánek. Nová tvář budí naději na změnu a lidé, lidé jsou přes veškerý vnějškový pesimismus rození optimisté. 

Vždycky doufají na změnu k lepšímu, přestože se obvykle znovu zklamou. Důležité je, pochopitelně, aby něco podobného neudělala ČSSD. Tak jako dnes sociální demokracii vyhrál volby Topolánek, je naděje, že obměněné ODS by volby pomohl vyhrát nezměněný Paroubek. Aktuální anketa TV Prima říká, že Jiřího Paroubka jako premiéra nechce 76 procent respondentů. Tohle číslo, v kontextu minulých voleb, vypovídá o Topolánkově vládě - nechuť k ní, přerazila nechuť k Paroubkovi.  

Nový předseda musí umět vzbudit naději. Na to, že ODS se zbaví Dalíka a Šloufa.  Mimochodem Šlouf je dlouholetý spolupracovník Aleše Řebíčka - mj. na Slovensku pro jeho firmy získával zakázky. Na oplátku teď Řebíček dává kšefty Šloufovi mladšímu a celá ODS i staršímu. 

Předseda musí být nadějí, že ODS se opravdu stane stranou pro konzervativního pravicového voliče, který chce malý šetrný stát - ale také systémovou a adresnou podporu bezmocných lidí v nouzi. Tedy, že stát nevyhodí miliony za nablýskané policejní recepce, ale vrazí je do vybavení samotných policistů a do policistů. Že skoncuje s předraženými státními zakázkami a začne hospodařit s naším majetkem odpovědně a šetrně. Musí zbudit naději, že ODS se stane stranou, pro kterou je prioritou prosazování zákona - což stěží mohla dělat strana v jejímž čele stojí člověk, za něhož milionové dluhy platili daňoví poplatníci. Člověk, který jako stínový ministr pro energetiku loboval za energetické firmy a pomáhal jim dělat kšefty na radnicích ovládaných ODS. O dalších ministrech z Mrázkova adresáře nemluvě.

Je třeba naděje na to, že zmizí vydírání a korupce z politiky - Pohanka, Wolf, Snítilý, svou stranu nezradili bez důvodu. Ty důvody neznám, ale po čertech to zavání šloufovinou.

Nový předseda musí vzbudit naději, že se nebudou opakovat účelové akce typu Kubiceho zpráva, která jako by vypadla ze šuflíků autorů zemanovsko-šloufovského Olova. 

V úvahu dnes vážně připadají tři kandidáti na předsedu ODS - Pavel Bém, Petr Bendl a Jan Zahradil. Všichni tři jsou nepopiratelně schopnější a vhodnější předsedové než Topolánek. Jenom Jan Zahradil má ale šanci vzbudit ve voličích naděje, o kterých jsem mluvil.

Pavel Bém je bezesporu inteligentní, talentovaný politik. Pro voliče zprava ovšem bude ten, kdo v Praze vládl se "socany" a je ten, který se s Paroubkem umí domluvit. Osobně to jako mínus neberu, ale je jasné, že novináři i politická konkurence to proti Bémovi využije. 

Největší jeho problémy jsou ovšem kontroverzní kauzy posledních let - například nesmyslný prodej Masarykova nádraží nebo spojení s lobistou Janouškem. 

Ať má Pavel Bém svědomí čisté nebo ne, jedno je jisté - všechny kauzy se v médiích ihned po jeho zvolení budou propírat - ostatně týdeník Respekt "lov" na Béma odstartoval už minulý týden, hned po jeho oznámení vůle kandidovat na předsedu ODS. 

Petr Bendl se v tomto ohledu jeví jako bezproblémovější. I to je ale jen stávající dojem - i v jeho minulosti se údajně dají najít sporné kauzy - podle některých jeho spolustraníků jich je dokonce víc než dost. Ale ani to není až tak podstatné - Petr Bendl stejně jako Pavel Bém bude stranu rozdělovat, nikoli spojovat. Oba ji ve svém důsledku oslabí - byť neúmyslně. Cokoli, co média vytáhnou - pravdivé či ne, na nich prostě ulpí a ovlivní vnímání ODS. 

Roli tu hraje i postavení Prahy a středních Čech mezi ostatními regiony - hodně se vyčleňují z řady ostatních (např. viz olympiáda nebo rozpočtové určení daní). Regionální lídři se proto jistě s Pavlem Bémem a Petrem Bendlem budou shodovat na výměně Topolánka, ale nebudou (a nejsou) jednotní v podpoře "Pražáků".

K Bendovi a Topolánkovi si dovolím ještě citovat poslance ČSSD: "Mezi členy ČSSD se zpola žertem, ale i zpola vážně hovoří o tom, že by pro budoucí příznivé volební výsledky bylo nejvhodnější, aby Topolánek co nejdéle zůstal ve vysoké funkci. ....Proto ty, kteří s jistými obavami sledovali, kdo z členů ODS zaujme místo předsedy, uklidnila alespoň na krátký čas představa, že by to mohl být dosavadní středočeský hejtman Bendl. Větší neschopnost pochopit vzkaz voličů by člověk asi těžko hledal. Tento ... zjevný Topolánkův klon, se stejnou arogancí, neschopností věcné diskuse a věcného řešení problémů,... pilný účastník... nestoudných večírků v Památníku na Vítkově, to by se pro ODS opravdu rovnalo onomu příslovečnému kroku z deště pod okap."

Řešením není Aleš Vojíř, který nemá prakticky žádnou podporu volitelů, stejně jako třeba Miroslava Němcová. Byť právě ona by mohla být Barakem Obamou - či spíše Hillary -  ODS.  Tedy totální změnou a hlavně její vlajkou pro pravicoví voliče. Miroslava Němcová je známá jako velmi slušný člověk, o její slušnosti nepochybuje ani opozice. Otázkou je, zda to stačí. Jakou podporu si dokáže sjednat a jak by zvládla boj s Topolánkovci. Kamarádství s Lucií Talmanovou by na to nemuselo stačit. Navíc ODS nevypadá jako strana, která je připravená na vládu ženy. Byť by jí bezesporu po vygulovaném machovi prospěla.

Zatím jako nejrozumnější východisko se jeví kandidatura Jana Zahradila. Nikdy nepodnikal, nikdy nezadával veřejné zakázky, nikdy nic veřejného neprodal. V tomhle ohledu je čistý jako lilie. Ani největší investigativec v jeho minulosti nenajde nic jiného, než práci pro "správu věcí veřejných". Je to člověk slušný čestný, pracovitý a politický talent mu nechybí. Jistě - na mnoho věcí EU apod. má vyhraněné názory - leckdy v rozporu s většinovým míněním - ale to u politické osobnosti nemusí být mínus. Viz Klaus a jeho veřejná obliba navzdory silně vyhraněným a excentrickým názorům prakticky na cokoli.

Dovnitř strany pak Jan Zahradil bude opravdu působit jako "svorník" - nepatří ani ke křídlu Topolánka,  ale umí s ním komunikovat. Není vnímaný jako hradní či pražský exponent, přestože pražákem z Hanspaulky pochopitelně je. V Bruselu mimo jiné získal i jistý nadhled nad pinožením české domácí politiky. 

Co je důležité: Nejen vzhledem, ale činy i slovy je to důstojný konzervativní politik. Takový, jaký by měl v čele konzervativní strany stát. Muž seriózní a důvěry hodný. Muž který má v sobě ideový náboj, který nebere politiku jako dobrý kšeft, ale jako cestu ke změnám k lepšímu. Člověk, kterého prokazatelně neřídí žádný lobista ale konzervativní ideje. Člověk hodnot, jaké v tuhle chvíli ODS potřebuje jako soli.

Autor: Jaroslav Novák | neděle 2.11.2008 14:25 | karma článku: 18,45 | přečteno: 1560x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24313x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

USA tvrdí, že zničily sedm radarů Húsíů umožňujících zaměřovat lodě

15. června 2024  7:10

Americká armáda za posledních 24 hodin zničila v Jemenu sedm radarů Húsíů. Radary jim umožňovaly...

Ramaphosa byl opět zvolen prezidentem JAR, země se potýká s velkými nerovnostmi

15. června 2024  6:58

Cyril Ramaphosa byl v pátek zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na druhé funkční období. Při...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury