Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam se poděla pivní pěna?

Patřívalo k vrcholu hostinského řemesla natočit pivo jedním tahem a jako majstrštyk přidat vysokou čepici s půvabným dolíčkem uprostřed. Takové pivíčko se pilo na tři rázy a po každém napití v baculaté sklenici musela pěna kroužkovat.

Nadýchaná pěna, hustá jako smetana, jemnější než první sníh, zdobila pivo jak závoj nevěstu. Byla ozdobou,ale dokazovala také, že sládek nešetřil sladem a pivo nechal řádně prokvasit a vyzrát. Jen takové pivo mohlo inspirovat Jana Nerudu k oslavnému fejetonu o pivní pěně.Jen pivo s čepicí patří na zemité výjevy z lokálů Josefa Lady.

Když tento komentář vyšel v MF Dnes opravil mne jeden z čtenářů, že pivo se dříve naopak roztáčelo - ano, většina hostinských pivo na ráz nenatočila - nikoho nenapadlo pomáhat si podchlazením a bylo proti bontonu točit pivo po sklenici. Cílem bylo "udělat" dobré pivo a nikoli odbýt maximum zákazníků. Zákazník byl pro mnohé výčepní host. Mám tu na mysli štamgastské hospůdky, kam si každá host přesouval kus domova.

Před lety zkoušeli nedůvěřiví fajnšmekři kvalitu pěny a piva tím, že na ni pokládali padesátihaléř. Ten se lehce zabořen musel vznášet jako v prachových peřinách. Bylo to v době, kdy kvalitní suroviny v potřebném množství měly jen velké značkové pivovary. Ostatní paběrkovaly. Dnes je všeho dost. S výjimkou velkotovárních piv se nikde na surovinách nešetří. Naopak mnohé malé pivovary  (např. Polička) tak trochu "šidí" a raději "sypou" více, takže místo desítky vaří vlastně jedenáctku a místo jedenáctky dvanáctku. Některé pivovary dokonce odstavily cylindrokónickétanky, v nichž se pivo vyrábí rychleji a levněji.Vrátily se k osvědčené spilce a ležáckému sklepu, kde správný ležák zrajeněkolik měsíců. Dnes by pivo mělo být proto daleko kvalitnější. Jenže... Zkuste najít hospodu, kde pivo má pěnu, nebo dokonce kroužkuje. Nepochodíte, přestože hospody v poslední dekádě rostly, jak houby po dešti. Těch pár výčepů, kde pivopěnu skutečně má, je přeplněných a štamgastihlídají židle zuřivěji než lvice mláďata.

V běžnérestauraci vám půllitr jedním vrzem natočí i pikolík, ale můžete si být jisti,že pěna bude řídká a i ten žalostný pokus o čepici opadne rychleji než jarnísníh. Přibylo hospod, ale zdá se, že nepřibyl ani jeden výčepní. Tovární pivovary v honbě za odbytem zdarma rozdaly novopečeným hostinským moderní pípy tlakované kysličníkem uhličitým. Pivo ztrhané kysličníkem a podchlazené pak natočí i cvičená opice. Nemusí roztáčet, hlídat počet hostí,ani tlak a teplotu. Ventil u pípy má dvě polohy, první je k rychlémunačepování, ve druhé pak vykouzlí na nevábné tekutině krátkodechou iluzi pěny. Takového piva však nevypijete víc než dva loky ani při největší žízni. Kysličník vás okamžitě nafoukne jakžábu.

I tam, kde se pivo tlakuje vzduchem anebo směsí dusíku akysličníku se snaží obsluhařemeslo ošvindlovat. Stalo se tu pravidlem pivo přechlazovat. Takové pivo takénezlobí a nedělá pěnu. Přechlazené pivo je mrtvé, uzavřené. Mizí veškeré chutěi vůně, které v něm zůstávají zaklety. Takové pivo nezahřeje, ani nepobídne k dalšímu doušku. Odjakživa odborníci rozlišovali, jestli má pivo říz, anebo jestli čpí, řeže. Překysličení, byť přírodní cestou, se považovalo za výrobní vadu. Přechlazené nikdy neznamenalodobře vychlazené. Že by někdo kazil dobré pivo dobrovolně, z lenosti, by staré sládky nenapadlo ani ve snu. Proč to sládci dopouštějí dnes? Starou stavovskou čest nahradily grafy sledující růst výstavu. Francin z Hrabalových Postřižinobjíždějící hostinské na motocyklu, jeuž jen zmizelou vzpomínkou na časy, kdy k řemeslu patřil fortel, poctivost i pýcha na vlastní práci.

Jaroslav N Večerníček

Autor: Jaroslav Novák | středa 23.1.2008 12:43 | karma článku: 38,84 | přečteno: 6794x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24313x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Ramaphosa byl opět zvolen prezidentem JAR, země se potýká s velkými nerovnostmi

15. června 2024  6:58

Cyril Ramaphosa byl v pátek zvolen prezidentem Jihoafrické republiky na druhé funkční období. Při...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury