ČSR neosvobodily jen USA, bojovali za nás Poláci, vlasovci, Rumuni

Po Sovětech byla druhou největší armádou, která Československou osvobozovala rumunská vojska. Prahu jako první obsadili vlasovci. Padlo jich tu kolem 300 a při osvobozování Prahy padlo také 1302 Poláků. Ví tom někdo něco?

Tahle fakta čas od času připomenou "okrajovější" náročnější média anebo aktivista Jan Šinágl. Veřejnoprávní dnes znají téměř jen Američany, kteří po dohodě se Sověty zastavili u Plzně osvobozování "Sovětského" území. To jistě není hanba pro americké vojáky, ale pro jejich velení. Hanba ovšem je, že každoroční džípovou šou oslavující osvobození Plzně, nepředchází oslava ukrajinských,polských či rumunských vojáků

Britská královna si pravidelně udělá čas a vyznamená zahraniční vojáky, kteří bojovali spolu s Brity nebo jim poděkuje před nastoupenou jednotkou. Vojáky české, polské, maďarské a další. Kolik Ukrajiců, Poláků či Rumunů bojujících na českém území vyznamenal český prezident, či parlament?  Kolika z nich jsme poděkovali? Najdeme alespoň jednoho? 

Rumuni  na našem území měli asi 33 000 padlých  a stejně tolik raněných. Po sovětech měli největší ztráty. V průběhu československého tažení osvobodily rumunské jednotky 1722 obcí, z toho 31 měst, a zajaly 20 478 nepřátelských vojáků (Reflex 19/08)

Pokud jde o Poláky, tam je obdivuhodný jiný fakt. Samozvaný československý "prezident" Beneš v nejtěžší chvíli Poláky zradil - v době odhalení sovětškých zločinů v Katyni se přidal na stranu Sovětů. Díky tomu padl mj. tehdy aktuální projekt polsko-českého soustátí a Beneš také definitivně opustil ve  protihilterovské koalici stranu demokratických zemí USA a Británii.

Přesto, že se Beneš dal na stranu vrahů polských vojáků, Poláci přišli jeho zemi na pomoc a umírali v ní. 

Bylo by dobré a slušné si na to tu a tam vzpomenout a říct: Děkujeme, že jsme tu i díky vám.

Autor: Jaroslav Novák | čtvrtek 8.5.2008 18:42 | karma článku: 22,65 | přečteno: 1940x

Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1586x | Diskuse | Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2494x | Diskuse | Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3734x | Diskuse | Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1253x | Diskuse | Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24348x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Velká proměna pražského Strahova. Co má vzniknout na místě legendárních kolejí?

Největší ubytovací zařízení pro studující v Evropě se změní na moderní kampus.
15. března 2026

Areál kolejí na pražském Strahově, který patří mezi největší studentská ubytování v Evropě, čeká v...

GALERIE: Až 80 dělníků denně. Nová spojnice mezi Běchovicemi a dálnicí D1 nabírá tempo

Stavba za 10 miliard
16. března 2026,  aktualizováno  18:53

Současný ráz mírného jarního počasí beze srážek významně přispívá k uspíšení výstavby skoro třináct...

Počet nemocných s akutním respiračním onemocněním ve Zlínském kraji dále klesá

ilustrační snímek
17. března 2026  9:29,  aktualizováno  9:29

Počet lidí s akutním respiračním onemocněním ve Zlínském kraji dál klesá. Na konci minulého týdne...

Olomoučtí lidovci budou vybírat nového předsedu, Slavotínek po 11 letech končí

ilustrační snímek
17. března 2026  9:26,  aktualizováno  9:26

Olomoučtí krajští lidovci budou v první polovině dubna na krajské konferenci vybírat svého nového...

V CHKO Šumava pracuje 17 zaměstnanců, analýza ukáže, zda se bude stav snižovat

ilustrační snímek
17. března 2026  9:04,  aktualizováno  9:04

Správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava možná bude muset snížit počet zaměstnanců. Nyní v...

Metro A - Nemocnice Motol

Metro A - Nemocnice Motol
vydáno 17. března 2026  10:39

Kulaté desáté narozeniny brzy oslaví cedule na WC ve stanici metra A - Nemocnice Motol.

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4124x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.