Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co ČT vynechala: Litviněnka možná zabilo polonium, které pašoval

Zaměstnanec ruského oligarchy a evidentního gangstera Borise Berezovského, Alexander Litviněnko, pravděpodobně zemřel v důsledku záření polonia, které se pokoušel obchodovat v Izraeli.

To je důvod, proč jeho stopy byly v Berezovského domě a v letadlech, kterými Litviněnko letěl  do Izraele a zpět. Chápu ale, že na druhou stranu byla by hrubá propagandistická chyba nehodit na Putina smrt ruského agenta, který přeběhl. Tahle verze má ale mezery:

1) Není uvěřitelný motiv. Litviněnko byl kritikem Ruska, ale jen jeden z ze stovek takových Rusů v západní Evropě a nebyl pro Rusko ani Putina hrozbou. 
2) Proč by Rusko použilo k jeho zabití velmi vzácnou, drahou, lehce vystopovatelnou radioaktivní látku, místo levného jedu, 
3) Proč by ruští agenti riskovali  pašování snadno vystopovatelného radioaktivního materiálu do Británie, což je podle mezinárodního práva válečný akt? Tedy jakékoli šíření takového smrtelně radiokativního materiálu. To je opět neuvěřitelně vysoké riziko a nadměrná cena.
A samozřejmě, proč nikdo nevystopoval cestu polonia do Ruska? 
4) Nepopírám, naopak vím dobře, že jakákoli tajná služba, včetně té ruské, bezesporu nemá ostych kohokoli zabít. Ale řekněme si komu ku prospěchu byla vražda poloniem za miliony dolarů? Podle některých zdrojů by smrtící dávka stgála až miliardu korun). To je jako zadusit někoho diamanty. Samozřejmě tento fakt byl paradoxně důvodem ke spekulaci že naopak jediný kdo to mohl udělat byl bohatý stát - tj Rusko.
Popravu nepohodlného člověka je možné vždy udělat levně a méně nápadně - přičemž ti správní lidé, kterým je třeba dát výstrahu, se to vždy dozví.  Za daleko méně. než miliardu korun, za méně než miliony dolarů by litviněnka jeho mafianští společníci dodali Putinovi  v celofánu a s pozlacenou mašli v jakémkoli pořadovaném stavu. Udělal by to první sám Berezovsky, který byl před finančním krachem a v posledních dopisech žádal Putina o milost.
5) Komu ku prospěchu? Poškodilo to pouze rusko-britské vztahy - což se samozřejmě dalo předpokládat, prospělo to pouze antiputinovské propagandě. Z historie víme, že takové vraždy naopak páchá protistrana - viz nacisté v Gliwicích nebo plán CIA sestřelit vlastní, americké civilní letadlo nad Kubou, aby byl důvod Kubu napadnout. 
6) Putin byl (podle dnešního vyjádření reportéra na ČT) ještě jako šéf FSB naopak proti likdvidaci Litviněnka. Co tak závažného by ho od té doby donutilo změnit názor? 

Poté, co americký a britský tisk obvinil bez důkazů Putina z vraždy, začali vyšetřovatelé sledovat stopy polonia v Británii. Stopy polonia ale našli jen v Berezovského kanceláři, v  Erinsys Ltd ,v jeho  rezidenci a stopy polonia byly také v letadlech British Airways, kterými Litviněnko letěl  do Izraele a zoět. Litviněnko tam navštívit generálního ředitele Jukosu, těsně předtím, než zemřel.  Izrael je jediným místem s jaderným arzenálem bez jaderných zabezpečení či inspekcí. Především množství polonia 210, které mohlo zanechat takové stopy a zabíjet, by stálo miliony dolarů.  je to příliš drahé na odpravení odbytého agenta a příliš velké, aby prošla bez povšimnutí kráděž takového radioaktivního materiálu v běžné zemi. Jediným způsobem, jak získat takové množství, by bylo koupit ho na dobře organizovaném č erném trhu, který má napojení na jaderný reaktor. Ideálni je Izrael. Jediná země vedle KLDR, která nemá jaderný program pod mezinárodní kontrolou.

Alexander Litviněnko, který byl kdysi agentem ruské kontrarozvědky FSB, utekl do Británie, aby se vyhnul soudnímu stíhání v Rusku, a pracoval pro židovsko- ruského oligarchu Borise Berezovského - to že píšu židovského nemá rasový podtext ale o logiku jeho napojení na izraelskoruské podsvětí. Boris Berezovsky žil v Londýně poté, co utekl před ruskými zákony, neboť byl obviněn z řady zločinů, včetně podílu na vraždách ale jen při běžné lustraci internetu byl na Berezovského vydán zatykač i v brazíli a Francii. Zatčení Interpolem předešel zřejmě sebevraždou. Litviněnko pracoval s čečenskými teroristy a izraelsko-ruskými oligarchy, byl ale zárovň informátor západoevropské policie. Litviněnko byl informátorem v případě, který vedl k zatčení devíti gruzínských a ruských mafiánů ve Španělsku, kde mafie, včetně Alexandera Gofsteina, právníka Jukosu,investovala do nemovitostí a vybraných firem a tímto způsobem prali peníze. I tady bychom našli motivy ho zabít - byť ne tak obskurním radioaktivním způsobem.

Stopy polonia byly nalezeny v letadlech, ve kterých Litviněnko byl. Litviněnko krátce před svou smrtí byl v Izraeli a  setkal s Leonidem Nevzlinem, generálním ředitelem Jukosu, což je ten nejlepí  kontakt kde koupit radioaktivní materiál,
Litviněnkovi společníci, Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, kteří se s ním oba setkali v den otravy, byli také hospitalizováni. Nechali stopy po poloniu v Hamburku, když podnikli cestu do Německa před setkáním s Litviněnkem. Zdá se, že všichni tři byli zapleteni do pašovací operace, ale pro koho?

Stručně shrnuto:
Litviněnko byl prokazatelně několikerý agent a informátor. Spolupracoval jak s mafií, s vyšetřujícími orgány. 
Stopy polonia se našly na více místech, kde je nemohli zanechat údajní vrazi z Ruska. 
Tolik fakta a tolik o tom, co česká media úspěšně zamlčují - i kdyby byla verze o ruské stopě sebepravděpodobnější, stále je to jen jedna verze a bohužel jediná o které je umožněno v mainstreamových médiích  mluvit a psát. 
To je svým způsobem také velmi nebezpečný otravný atentát a to na svobodu slova a povinnost objektivně informovat, kterou mají elektronická a tištěná média ze zákona. 

(napsáno s použitím informací z russia-insider.com)

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Novák | čtvrtek 21.1.2016 16:02 | karma článku: 39,50 | přečteno: 2344x
  • Další články autora

Jaroslav Novák

Nejčastější lži o výhodnosti EU a o čem se nemluví

Víte, že členství v EU je podle mnohých ekonomů ze všech zemí nejméně výhodné pro ČR a že cílem projektu podle představitelů Bruselu je oficiálně likvidace národních států?

23.5.2019 v 14:49 | Karma: 31,41 | Přečteno: 1571x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Je problém zhanobený sněmovní pult nebo banda zlodějů v Parlamentu?

Smrt Vondráčovi. Kdyby se svlékl a pořvával v pravoslavném kostele, dostal by medaily Václava Havla jako Pussy Riot. Kdyby zhanobil prezidenstskou standardu, byl by hvězda ČT. Ale zhanobit pultík ve sněmovním sále? To je prasárna.

7.3.2019 v 17:20 | Karma: 42,75 | Přečteno: 2493x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

ČT a ČRo se trumfují, lhaní o Venezele překonalo Majdan

Zdálo se, že lhaní třeba o Ukrajině v časech fašistického majdanu nejde překonat. Ale ČT a Český rozhlas se rozhodli sami sebe trumfnout ve lhaní a překrucování faktů o Venezulele.

5.3.2019 v 15:11 | Karma: 43,52 | Přečteno: 3730x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Krutý vtip Miloše Zemana: Volím ČSSD

Mnoho politiků přemýšlí jak sebrat konkurenční partaji hlasy. Miloš Zeman s genialitou sobě vlastní na to přišel. ČSSD zbývá nějakých 5 procent voličů, kterým nevadí promigrantská politika ČSSD ani podpora banderovců.

1.3.2019 v 15:01 | Karma: 32,05 | Přečteno: 1252x | Diskuse| Politika

Jaroslav Novák

Němci ČR dluží10 000 miliard, vláda je nechce

Německo nám dluží víc než deset tisíc miliard za náhradu válečných škod a tyhle náhrady nejsou promlčené ani odpuštěné. Reparace nijak nesouvisí s majetky odsunutých Němců.

24.1.2019 v 8:30 | Karma: 46,25 | Přečteno: 24311x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Vrátíme věk odchodu do důchodu, přes 65 let nejede vlak, řekl Babiš

28. května 2024  5:59,  aktualizováno  15:02

Přímý přenos Důchodovou reformu podle představ současné vlády Petra Fialy začali na mimořádné schůzi schvalovat...

Německé občanství loni získalo 200 tisíc cizinců. Třetina nových Němců je ze Sýrie

28. května 2024  14:54

Německo loni udělilo občanství zhruba 200 100 cizinců, což je nejvíce od roku 2000, kdy se...

Soudcovská unie vítá rozhodnutí o platech, koalice chce jejich výši řešit

28. května 2024  13:15,  aktualizováno  14:51

Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) k platům soudců respektuje. Je na samotném...

Opilý koloběžkář si jel koupit další alkohol, po vjezdu do řeky havaroval

28. května 2024  14:45

Policisté o víkendu ve Vizovicích na Zlínsku pronásledovali dva řidiče. Oba předtím ve „městě...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 130
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4121x
Politicky aktivní spisovatel, poradce místopředsedy PSP Tomia Okamury