Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

„Sametová“ nevymezila prostor vítězů a poražených

Případ zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS otevřel v naší společnosti téměř po třiceti letech znovu otázky vyrovnání se jednotlivců s totalitní komunistickou minulostí.

Je celkem zřejmé, že KSČM navržením Zdeňka Ondráčka na šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS vypustila „kontrolní balónek“, jímž chtěla zjistit, co si může dovolit a co jí projde. Proto také vybrala velmi kontroverzního člověka, který se jednak v listopadu 1989 jako člen Pohotovostního pluku VB podílel na zmlácení studentské demonstrace, a jednak tím, že svého tehdejšího konání vůbec nelituje a svými současnými názory dokazuje, že jeho komunistické myšlení vězí hluboko v totalitní minulosti. Je jedině dobře, že Ondráček nakonec musel rezignovat a že tohle komunistům neprošlo. On sám také zuřil a zuří celá KSČM. O to mi teď ale nejde.

V souvislosti s „kauzou“ Ondráček, která vyvolala protestní demonstrace, se ale vyrojila po letech řada otázek našeho vztahu ke komunistické minulosti a k působení lidí v rámci totalitního státu. Někteří argumentují tím, že i jiní lidé „sloužili“ totalitnímu režimu a nikdo jim dnes neupírá právo být někam zvolen. Komunisté dokonce operují absurdní demagogickou konstrukcí, že každý, kdo žil a pracoval za bývalého režimu „legálně“, tedy nebyl režimem pronásledován nebo vězněn, vlastně s tím režimem kolaboroval. Navíc prý na zásahu proti demonstrantům v listopadu 1989 nebylo nic špatného, protože proběhl podle tehdejších zákonů (prohlásil to předseda KSČM Vojtěch Filip).

Jako zcela zásadní problém, který i po 28 letech zatěžuje naši současnost, se ukazuje, že sametová revoluce nevymezila „prostor vítězů a poražených“. Vícekrát tento fakt zmiňuje francouzská historička Francoise Mayer, která se znalostí českého prostředí napsala knihu „Češi a jejich komunismus“, jež mapuje českou společnost v prvním desetiletí po sametové revoluci. Vlastně jsme po 17. listopadu 1989 svým způsobem zvítězili všichni a zároveň všichni prohráli. Co je tím míněno? 

Pamětníci jistě vzpomenou, jak bylo napřed těžké vydobýt na normalizačním režimu jakýkoli ústupek, a pak náhle střih, komunisté utekli od moci a rázem bylo dobojováno, aniž by se jednotliví lidé museli nějak vyprofilovat, projít sebereflexí, obhájit svou pozici. To vedlo k tomu, že tehdy společnost téměř „jako jeden muž“ komunismus odvrhla a zavrhla, ale všeobecné lidské hodnoty, jimiž se zavržení ospravedlňovalo, nesměly vést k přezkoumávání minulosti jednotlivců, ale vlastně ani celého 20. století a ke zpochybnění integrity státu. Jelikož měl pád komunismu „multinacionální“ dimenzi, týkalo se to i jiných států střední Evropy, jejichž postkomunistické režimy budovaly svou legitimitu na odvržení komunistické zkušenosti a svou novou identitu založily na mýtu o zániku komunismu.

Avšak Češi, jak napsala Mayer, nemohli už po roce 1945 „kolaboraci“ s komunismem přisoudit „cizincům“ či „vlastizrádcům“, což způsobilo víc než jinde, že odvržení se týkalo jen komunistické zkušenosti, ale ne předcházející doby. V důsledku toho se minulost u nás používá daleko víc k napadání a nařčení jednotlivců, než k reflexi a pochopení toho, co byl komunistický režim. Hned po revoluci se u nás kdekdo hlásil k antikomunismu, zatímco ve skutečnosti byl vztah většiny lidí ke komunismu ambivalentní (dvojsmyslný). Nejlíp to vystihuje normalizační vtip, že komunista v rodině je jako trabant, všichni se za něj stydí, ale zároveň rádi využívají jeho služby.

Po revoluci jsme změnili název státu, státní znak, přejmenovali místa (například Gottwaldov – Zlín), strhávali jsme sochy, a kromě těchto symbolických aktů jsme se snažili vyrovnat s rozchodem s komunismem jakožto s režimem, systémem hodnot a ideologií. V procesu legislativního vyrovnání se s dědictvím minulosti jsme dokonce spolu s Němci šli z postkomunistických zemí nejdál. Vznikl soubor zákonů k vyrovnání se s minulostí, rehabilitaci obětí, materiálnímu odškodnění, odsouzení komunismu coby systému a ideologie, stíhání „komunistických zločinů“. Avšak zároveň jsme si jako jediní ponechali komunistickou stranu, která se nevzdala ani názvu ani své minulosti. Měli jsme nutkavou potřebu distancovat se od minulosti a současně chtěli zapomenout nebo nám byla minulost lhostejná.

Následkem toho došlo i k takovému paradoxu, že třeba lustrační zákon zakázal vykonávat některé funkce ve státních orgánech a organizacích například estébákům, konfidentům StB, členům LM, tajemníkům orgánů KSČ…, ale nic z toho nebylo na překážku, aby titíž lidé mohli kandidovat do Parlamentu, Senátu, zastupitelstev a třeba i na prezidenta apod. Toho všeho po celou dobu od sametové revoluce vždy využívali a zneužívali „novodobí“ komunisté a ti, kterým se buď stýská po minulém režimu, nebo chtějí zakrýt své role, jaké tehdy hráli. A výsledek? Například instalace „komunistické mlátičky“ Zdeňka Ondráčka do funkce šéfa sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Tomu se sice podařilo zabránit, ale marasmus v českém politickém prostoru nadále panuje.

Autor: Jaroslav Kvapil | středa 7.3.2018 18:16 | karma článku: 17,58 | přečteno: 431x
  • Další články autora

Jaroslav Kvapil

Co je dobré pro Zemana a Babiše, musí být dobré i pro Pavla (polemika s Josefem Nožičkou)

Tak, jako každý smrtelník, chyby dělá i učitel Josef Nožička. Je to sice s podivem, protože učitelé by chyby dělat neměli, ale stane se. Například vydává své dojmy za chyby prezidenta Petra Pavla.

11.3.2023 v 11:56 | Karma: 34,11 | Přečteno: 1071x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Mluv znovu k lidu, chybíš nám...

Včera, 3. března 2023, tomu bylo 29 let, kdy umřel legendární písničkář Karel Kryl. Mnoha lidem stále chybí, obdivují jej jako básníka, který za ně, totiž za nás bojoval proti zlu, jako vizionáře, jenž přesně odhadl vývoj v zemi.

4.3.2023 v 18:57 | Karma: 26,62 | Přečteno: 683x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Co teď s tym, když zase bude jako za totáče?

Když si dáte tři týdny mediální půst, tak hned po něm s osvěženou prázdnou, respektive vyčištěnou hlavou spokojeně zjistíte, že svět sice malými krůčky ale neochvějně kráčí každý den o ždibec blíž k novému totáči.

23.2.2023 v 13:30 | Karma: 20,48 | Přečteno: 658x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

O nonkonformních názorech, nebo snad lžích (?)

Herec Marek Vašut měl ve škole z marxismu-leninismu jedničky, jak prozradil 10. listopadu 2019 v rozhovoru na i iDNES-tv. Zároveň však řekl, že profesorovi oponoval. Z toho plyne, že si myslel něco jiného, než říkal při zkouškách.

21.2.2023 v 13:20 | Karma: 16,14 | Přečteno: 570x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Kvapil

Anděl, který sestoupil na zem

„...v městě Betlémě Bůh zrozen dnes, z lásky se člověkem stal...,“ zpívá v jedné české textové verzi známé vánoční písně „Tichá noc, svatá noc“ mladá operní pěvkyně Patricia Janečková. Nejde však o slova, ale jak je zpěvačka zpívá.

13.2.2023 v 18:58 | Karma: 13,20 | Přečteno: 386x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Podporujeme kulturu nahoty. Obec na Sardinii jako první umožní nudistické sňatky

3. května 2024  7:26

Obec San Vero Milis na severu středomořského ostrova Sardinie jako první v Itálii umožní sňatky...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 651
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1022x
Neidentifikuji se s žádnými politickými, profesními, náboženskými, myšlenkovými či jinými směry a skupinami. Pokud se některý můj text nebo části textů shodují s názory takových směrů a skupin, je to buď náhodné, nebo způsobené prostupností myšlenek různě zaměřených lidí. Píšu si, co chci a co mám potřebu napsat. Naopak nepíšu ve jménu ani z pověření nikoho jiného. 

https://kvaj.blogspot.com

Seznam rubrik