Osmadvacetiletý výsadkář kapitán Petr Pavel 17. Listopadu 1989 nezasahoval
Pamětnice brutálního zásahu silových složek v něm připomněla, že zatímco je mlátili, Pavel se na to koukal z okna svého institutu. Skutečně. Sám řek:
„O dění na Národní třídě jsem se dozvěděl pohledem z okna, protože jsem chodil do školy jen pár desítek metrů vedle. Dali nám doporučení se do ničeho nezapojovat. Vzpomínám, jak policie uzavírala příchody na Národní třídu a omezen byl i pohyb v okolních ulicích. Byl pátek odpoledne a kvůli zmatku, výlukám a uzávěrám jsem se na nádraží k cestě za rodinou do Prostějova dostával jen s obtížemi.“
Nevím, co přesně měla pisatelka na mysli. Zda to, že účastník postgraduálního kursu neposílil svou přítomností manifestující studenty vysokých škol, kteří se sešli na Albertově, nebo to, že se nevrhl do vřavy, která se tehdy pro mnohé stala zkušeností s tím, čemu se někdy říká tekutá hrůza. Je dostatečně známo, že odhodlání vzdorovat policistům s pendreky vystřídala panika tváří v tvář nečekané brutalitě. Lidé sevřeni ze všech stran se pokoušeli spasit únikem do průchodů domů, ale i odtamtud je policie vyváděla a bila. Vzdor logicky vystřídal strach o holý život.
Co tehdy mohl výsadkář kapitán Pavel udělat? Jistě by se zapsal do dějin, kdyby například popadl široký deštník typu Chamberlain, jeho konec vložil do ořezávátka, vybrousil jej do smrtonosně ostré špice, poté otevřel okno i deštník a s nevšední elegancí se snesl mezi trýzněný lid jako James Bond.
A pokud by se pendrekáři nerozutekli ještě před jeho přistáním na zem, mohl deštník složit, sepnout přezkou, tasit jej a zkřížit jím zbraně všech povolaných silových složek, co jich tam u všech všudy bylo.
Že tak neučinil, mu nevyčítám. Nového Bonda bychom zřejmě na Hradě neměli. Pravděpodobně by jeho „ozbrojenou“ revoltu ukončily červené barety.
Jaroslav Herda
Němcovou nemá smysl komentovat, pravil.

Však těžko dá se mu to věřit, když přece jen se uvolil přidat se k ostatním a potřebu svou verbální k tématu jmenované konat.
Jaroslav Herda
A co ty, soudruhu, odsoudil jsi už Mirku Němcovou?

Temně hučí Vltava do uší Dimitrije Medveděva. Ten zdá se chtít mnohem víc, než paní Němcovou jen vytahat za uši.
Jaroslav Herda
Blogeři klopí uši jak Columbův basset

A není divu. Ale neuškodí jim pohled nestranného profesionála. Kdo není příliš ješitný, zamyslí se nad sebou.
Jaroslav Herda
Do spisovatelčiny duše navrátil se klid

Spisovatelé bývají nadáni bohatou fantazií, která jim pomáhá spřádat příběhy, o nichž by mnohý z nás řekl - to nevymyslíš.
Jaroslav Herda
Jé, Juro, nic si z toho nedělej

Volně na motivy písně Vladimira Vysockého „Dialog u televizoru“. Určitá sociokulturní prostředí jsou úspěšně osévána vyfabulovanými nesmysly, zvláště tehdy, když dopadají do půdy dobře kypřené a hnojené.
Další články autora |
Pekarová chválila Kingdom Come. Nemáte zásluhu, neparazitujte, sepsul ji autor
Hra Kingdom Come Deliverance 2 od českého vývojáře Warhorse Studios je celosvětový prodejní hit....
„Je to tu peklo.“ Dva dny s narkomany na Andělu, drogovém epicentru Česka
Premium „Já chci umřít. Fakt chci umřít. Rozumíte? Bože, prosím, ať už chcípnu, tohle není život, tohle je...
Masakr ve švédské škole si vyžádal deset mrtvých. Zahynul i pachatel, říká policie
Zhruba 10 mrtvých si vyžádala úterní střelba v areálu vzdělávacího centra v Örebro ve středním...
Šikaně čelila roky, říká matka napadené dívky. Škola pochybení odmítá
Několik desítek dětí v sobotu v Hodoníně přihlíželo nevybíravým útokům na dvanáctiletou dívku. Ta...
Hasič vyjel k nehodě, jejíž obětí byla jeho manželka. Pomáhají kolegové a sbírka
Býval dobrovolným hasičem, nyní už je zkušeným profesionálem. Jenže jeden nedávný zásah skončil pro...
Jeho šaty nosí Lopezová i Beyoncé. Kosovan přepisuje módní mapu
Z Kosova, které je pro řadu lidí synonymem války, až na červený koberec. To je příběh kosovského...
Zdražení Zásilkovny hýbe trhem, obavy mají hlavně malé e-shopy
Premium Zdražení dopravného společností Zásilkovna zvedlo mezi internetovými obchody vlnu negativních...
ANALÝZA: Čína a Rusko zaskočily Západ. Příští válka se rozhodne v Arktidě
Premium Závody velmocí na dalekém severu akcelerují. Jde o suroviny, prestiž i geopolitické výhody. Boj se...
Revoluce v justici. Za mříže i bez soudu. Novela budí obavy z justičních omylů
Premium Jedete pod vlivem alkoholu. Neplatíte alimenty. Vyhrožujete někomu smrtí. Dopustíte se pomluvy....
- Počet článků 376
- Celková karma 10,48
- Průměrná čtenost 530x
https://jaroslav-herda.mozellosite.com/blog/