Proč ještě nemáme vakcínu proti koronaviru a proč je Putin pako

Milý Micíku - dneska si povíme, proč ještě nemáme vakcínu proti koronaviru a taky proč je Putin pěkný pako.

 

Kočičí i lidské tělo je schopno vytvořit protilátky proti téměř jakémukoli viru. Vyvinout vakcínu proti koronaviru se tak může zdát jednoduché. Stačí virus zabít třeba nějakou chemikálií, vstříknout ho do organismu a tělo si vytvoří proti němu protilátky. Jenže ouha, se zabitým virem se do těla dostane i jeho nukleová kyselina, ta se může zrekombinovat s nukleovou kyselinou nějakého neškodného viru a na malér je zaděláno. Ještě větší rizika mohou představovat živé vakcíny obsahující oslabený virus, třeba s chybějícím určitým důležitým genem. V současnosti se do vývoje těchto dvou starších typů vakcín pouští leda dobrodruzi a jistá poslankyně za ANO, nositelka ceny Bludný balvan. Seriózní firmy, které nechtějí kvůli ať již skutečným, nebo jen údajným vedlejším účinkům své vakcíny prosoudit kalhoty, se věnují přednostně vývoji subjednotkových vakcín. Do organismu vpravují nikoli celé viry, ale jen jejich některé složky, jednotlivé proteiny, nebo dokonce jednotlivé kousky proteinů – peptidy, syntetizované uměle v laboratoři. Jenže ani tohle není žádná legrace. Nechme úplně stranou fakt, že není vůbec jednoduché přesvědčit organismus, že pro něj kousky viru představují nějaké nebezpečí a že by proti nim měl začít vyrábět protilátky.

U řady vakcín totiž reálně hrozí, že jejich hromadné nasazení zhorší, nikoli zlepší epidemickou situaci. U sta myších ocásků, jak je tohle možné? Docela snadno. Mnohé vakcíny vyvolají vznik protilátek, které nedokážou zabránit proniknutí viru do organismu, ale dokážou zpomalit jeho zmnožování v napadeném hostiteli. To se může zdát výhodné, ale jen do chvíle, než si uvědomíme, že virus velmi rychle prostřednictvím náhodných mutací opět nastaví rychlost svého množení zpět na optimální hodnotu. Tedy na hodnotu, kdy produkuje co nejvíc potomků, a přitom svého hostitele nechá přežívat, a pokud možno i pobíhat a rozsévat nákazu, po co nejdelší dobu. Tohle mají paraziti včetně virů dobře ošéfované – základní reprodukční konstanta, tedy kolik nenakažených v průměru nakazí za život jeden nakažený v naivní populaci hostitele, je vůbec tím nejdůležitějším parametrem, určujícím, kteří mutanti budou úspěšní a kteří neúspěšní. Prostřednictvím mutací tak populace viru pružně mění rychlost svého zmnožování v hostitelském organismu třeba podle chování hostitele (přísnosti epidemiologických opatření), nebo podle procenta imunních jedinců v populaci. A když bude velké procento jedinců očkovaných nevhodnou vakcínou, převládnou mezi viry ty zlejší, co se ve svém hostiteli množí rychleji. A ty, když nakazí neočkovaného jedince, ho pořádně potrápí a třeba ho i zabijí. Očkovaní tak budou sice částečně chráněni, neočkovaní budou mnohem častěji umírat. Ve výsledku tak nevhodná vakcína natropí podstatně více škody než užitku.

Takže Micíku, jestliže Putin pustil s velkou slávou do výroby naprosto neotestovanou vakcínu, je absolutně nezodpovědné pako a zasloužil by přinejmenším načůrat do ložního prádla. Vím, kočka by s ním nevydržela, ale nedokázal bys to zařídit přes ty jeho čoklíky?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Flegr | pátek 21.8.2020 9:08 | karma článku: 44,95 | přečteno: 4561x