Ministr přemýšlí o začátku vyučování v devět hodin. Konečně řešení pro školství!

Problémy současného školství jsou stále hlubšího charakteru. Říká se, že vzdělávací systém je obrazem společnosti, ten náš jde od listopadu 89 soustavně k horšímu a horšímu. 

Je třeba být vidět, to beze zbytku splnil nový ministr školství Vladimír Balaš (STAN) na sjezdu své strany. Jeho doslova revoluční návrh o tom, že vyučování by mělo začínat až v devět hodin, zcela jistě vyřeší problémy našeho školství. Stejně jako další ubrání látky z osnov. Aspoň jedna inovace, to druhé se děje od revoluce, stále se ubírá, ale žáci jsou stále přetížení. Hrůza. 

Žáci jsou přehlcováni znalostmi, které ale pak neumí aplikovat. Takže se možná omezí počet hodin. Rád bych škrtnul první hodinu. Při změně rámcových vzdělávacích programů k nějaké redukci učiva stejně musí dojít. A je prokázáno, že zejména u pubertálních dětí brzké vstávání narušuje biorytmus a že podávají mnohem lepší výkony, když chodí do školy až v devět hodin. Mnoho z nich navíc dojíždí a musí vstávat o to časněji

Reakce staronového předsedy, který hrdinsky začíná naplno prosazovat EURO na sebe nedala dlouho čekat: „Jako učitel mám na to docela pozitivní názor, protože můj biorytmus byl vždy až od 9 hodiny a i má první hodina v pozici žáka i učitele byla vždy ta nejhorší. Je to teď samozřejmě nějaký ideový výrok, ale mně se docela líbí,

A nakonec vážená návštěva v podobě Petra Fialy hrdě oznámila, že diskuzi na toto téma se nebrání, koneckonců stejně jako všichni zúčastnění. Z vlády za několik měsíců nevypadlo jediné koncepční řešení palčivých problémů této země. Zdravotnictví, důchodový systém, narůstající státní dluh. Vůbec nic. Dá se to snad omluvit obrovskou agendou, kterou se koalice od začátku musí zabývat. Bohužel jen zdánlivě. Ona totiž ministerstva fungují zcela normálně, nezávisle na dění na Ukrajině, příchodu uprchlíků nebo saldu státního rozpočtu. Cena elektriky je také moc nezajímá.

Ta ministerstva, která by měla být plná odborníků na své segmenty. Ta ministerstva, která i přes svá právní oddělení najímají mraky externích právních firem. Ta ministerstva, která by měla hledat způsoby jak ulevit státnímu rozpočtu. Patří mezi ně i ministerstvo školství, které zatěžuje školy, jichž není zřizovatelem (ZŠ a SŠ), neustálými sběry dat. Ale léta nikde není vidět, že by tato data byla účelně využívána. Ministerstvo, které velí České školní inspekci, z níž se stala zpolitizovaná a takřka zbytečná instituce. 

Ani po letech nemám chuť se pustit do hlubší analýzy krize systému a to jsem v něm pracoval 17 let. Společnost celkem výrazně podporovala navyšování mezd učitelům ze strany Andreje Babiše. Ale nikdo už se neptá, komu jsou ty mzdy navyšovány. Neustále se řeší nějaké metody výuky, přesto nadále není síla, která by odstranila stále výrazně používanou frontální výuku (učitelka mluví a děti sedí a mlčí). Žádná vláda se nenamáhala zabývat hlavním problémem školství. A to je naprostý nedostatek kvalitních učitelů. 

Mohu mít sebelepší vzdělávací program (ŠVP), inkluze může být úžasná. Pokud mi za katedrou sedí neschopná učitelka (učitel), nic nepomůže. Jako vedoucí pracovník ve školství jsem měl obrovský problém sehnat kvalitní vyučující. Tečka. Nikdo to nechce dělat. Ti schopní jdou jinam, stále dostanou mnohem více peněz a z toho velmi stresujícího prostředí, které neprošlo skutečnou reformou od komunismu, jdou do mnohem méně stresujících situací. 

Doba se změnila, s dětmi je to těžší, s rodiči také. Spousta z nich funguje na bázi, že jim stačí dobré známky a co dítě umí, není důležité. Ve spoustě škol (neříkám, že ve všech) vládne alibismus a neschopnost. Výběrová řízení na posty ředitelů jsou frašky a stejně to nechce nikdo dělat. Ano, někde je třeba látku ubrat, ale naopak někde přidat. "Biflování" je pomalu slovo, které zavání trestným činem. Přitom první stupeň má především motorickou paměť a nikomu neuškodí, pokud se bude biflovat užitečné věci. Smějeme se Američanům, že pomalu neví, kde leží Německo a kam asi směřujeme my?

Mohl bych psát hodiny na toto téma. Po celou dobu vládě Petra Fialy a především jemu věřím, ale tohle je hřebík do rakve. Stupidní politické prohlášení, mající zakrýt problémy STAN a nepochybně obecně problémy vlády, která se svým (především tedy nespokojenou částí) obyvatelstvem už naprosto zjevně nedostatečně komunikuje. Mám rád ironii, ale tohle se mi ani ironizovat už moc nechce. Díky Bohu za STAN, konečně začali řešit skutečné problémy, do škol se bude chodit od devíti hodin. Hned mám pocit, že vláda řeší, co je třeba. 

Zdroj: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/revoluce-ve-skolstvi-co-kdyby-skola-zacinala-az-od-9-00-premysli-politici-40403815#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=g32ERMO4GQm-202207240452&dop_id=40403815&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest196_discussion_timeline_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslav Červenka | neděle 24.7.2022 7:51 | karma článku: 44,52 | přečteno: 9029x