Dictamus, diktamon, dictam . . .

Zdá se, že krétští bylinkáři to mají velmi jednoduché. Tamnímu herbalismu kraluje totiž jedna jediná bylina, univerzální všelék. Roste exkluzivně pouze na Krétě. Seženete jí napytlíčkovanou snad ve všech supermarketech - místních potravinách. Sypaný sušený diktamon, dictamnus nebo diktam najdete spolehlivě mezi sáčky s kořením na gyros, tzatziki nebo musaku.  S jednotným názvem byliny si však Kréťané starosti nedělají. Dokonce ani s jejím botanickým určením, které na pytlíčcích chybělo úplně.

Třemdava bílá.

Na Krétu jsem dojížděla s přesvědčením, že ochutnám čaj z nejproslulejší místní léčivé rostliny -  třemdavy bílé, Dictamnus albus L. Můj první pytlíček se sušenou drogou pravil něco hodně podobného – bílý dictam.

 „Pravý vznešený diptam čili třemdava neroste ani v Německu, ani v Čechách, nýbrž na ostrově Krétě, odkud se dostává do Benátek a odsud k nám.“ Píše již Mathioli (1501 - 1577) ve svém herbáři. Třemdava bílá však roste i u nás a na Slovensku, patří mezi chráněné rostliny. Navíc její listy, ani květy, byť by se sušením jakkoli zdeformovaly, nemohou vypadat jako ty, které prodávají na Krétě. Teprve dodatečným detektivním pátráním jsem dospěla k jednoznačnému závěru, o který se s vámi ráda podělím.

Origanum Dictamnus.

Krétský čaj dictamus, kterému jsou přisuzovány opravdové zázraky, včetně hojení ran od jedovatých zbraní, je vlastně druh dobromysli.  Patří tedy do čeledi hluchavkovitých. Origanum Dictamnus má velmi zajímavou, svéráznou bylinnou chuť. Je známo rovněž pod jménem Dictamnus creticus, ale to už bych byla opatrnější, protože přestává být jasné, že se opravdu jedná o dobromysl, neboli origanum, a né o třemdavu, neboli dictamnus. Ta už totiž patří do čeledi routovitých, takže jsme úplně někde jinde.

Dobromysl krétský.

Dobromysl krétský patří k endemitům ostrova (roste pouze tam), spolu s dalšími asi 160-ti rostlinami. Zeus, vládce řeckých bohů, který se na Krétě narodil a vyrostl tu, daroval údajně dictamus „svému“ ostrovu jako výraz vděčnosti. Bohyně lásky Afrodité dictamus používala k léčení ran svého syna Aenea, zraněného během trojské války. Afrodisiakální účinky rostliny rovněž nasvědčují jejímu napojení na bohyni. Jméno pak získala podle minojské bohyně Diktynny. Dodnes existuje na Krétě množství řek, hor, soutěsek a zálivů, které jsou také pojmenovány po této bohyni. Svatyni Diktyna, později zasvěcenou Venuši, naleznete na poloostrově Rodopou.

Výborný pravý dryák.

Již staří Kréťané pili čaj z dictamu a proto prý měli zdravé a dlouhé životy. Tradičně se užívá proti stárnutí. Místní ho dodnes používají jako dezinfekční prostředek při léčbě a hojení ran. Stejně, jako to dělal slavný antický lékař Hippokrates. K tomuto účelu se hodí čerstvá šťáva, nebo rozdrcená sušená droga. Zejména je doporučován jako lék na žaludek, bolavý nebo překyselený. Působí jako nervové tonikum. Pije se i při nachlazení. Zmírňuje menstruační bolesti. Usnadňuje porod. Jeho tinktura v raki – místní pálence – se používá jako prostředek k čištění pleti. Dictamus je rovněž využíván při výrobě přírodní kosmetiky.

„Diptam je přirozenosti horké a suché na třetím stupni. Otvírá, ztenčuje a vyhání…hojí jedovaté rány a jest moc této byliny tak silná, že již svou vůní zapuzuje hady a všelijaké jiné žížaly jedovaté a živočichy, jakmile by se jich dotkl, a je dokonce i hubí. Summou je to výborný pravý dryák.“

(Mathioli, Herbář neboli bylinář.)

„Vypráví se, že na ostrově Krétě divoké kozy, které byly postřeleny myslivci, požírají tuto bylinu a tím způsobem z nich vypadávají šipky, střely a špičky.“

(Mathioli, Herbář neboli bylinář.)

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jaroslava Malinová | středa 19.6.2013 7:05 | karma článku: 17,95 | přečteno: 3484x
  • Další články autora

Jaroslava Malinová

Test stylu

10.4.2014 v 11:47 | Karma: 8,87

Jaroslava Malinová

Astrologické narozeniny

2.2.2014 v 18:06 | Karma: 11,07

Jaroslava Malinová

Zlaté kapradí.

2.2.2014 v 13:59 | Karma: 8,80