Proč archivovat víno?

Nabízí se docela samozřejmě tato otázka - proč vlastně nakupovat větší množství a druhů vín do zásoby, když nabídka vín ve vinotékách a jiných obchodech je dnes tak široká.

Nabízí se samozřejmě otázka, proč nakupovat větší množství a druhů vín do zásoby, když nabídka vín ve vinotékách a jiných obchodech je dnes tak široká. To je samozřejmě pravda, ale je několik důvodů k tomu, abyste se jako milovníci vína archivací či spíše "archivací" vína zabývali:

1. Máte operativní zásobu rozličných druhů vín pro různé příležitosti a použití, což se může hodit zejména v případě nečekaných návštěv kolegů vínomilců, nenadálé rodinné či pracovní události - přijde vám potomek představit svého partnera a tak se zdá, že byste ho mohli přestat živit, podaří se vám mimořádně dobrý obchod... Prakticky denně se najde důvod otevřít si láhev vína. 

2. Každé kvalitní víno má svůj unikátní charakter daný ročníkem, odrůdou, původem a také "rukopisem vinaře". Pokud narazíte na víno, které vám obzvlášť chutná, je velkým potěšením mít tohoto vína více láhví a mít možnost víno chutnat v různých fázích zrání. Nemluvě o tom, že víno dalšího ročníku vám nemusí chutnat stejně lahodně. 

3. Přestože v ČR není investování do vína příliš rozšířeno, je velmi potěšitelné sledovat, když hodnota dobře nakoupeného vína stoupá. Aktivity na tomto poli považuji za nesmírně zajímavé a přínosné jak pro investora, tak pro zprostředkovatele a určitě se jim i v rámci mého blogu budeme později více věnovat. Ve skutečnosti kromě Bordeaux a Burgundska organizovaný trh s archivními víny neexistuje. Přeháním jen maličko. 
 

V archivním sklepě v Čejkovicích

Ne vždy ovšem, jak už jsem zmiňoval, platí známé přísloví, že "nejlepší jsou mladé ženy a stará vína". Současným trendem je konzumovat většinu vín relativně mladých, tj. 1 - 3 roky po sklizni. O trendech v partnerských vztazích jsou jiné blogy.

Odhadnout, jak se které víno hodí k archivaci a kdy nastane optimum jeho zralosti, vyžaduje odborné znalosti, zkušenosti i jistou intuici. Existuje ale několik základních faktorů, které vhodnost vína k archivaci ovlivňují.

Odrůda, obsah kyselin, cukrů v původním extraktu a dalších látek. Existují samozřejmě výjimky, ale obecně se dá říci, že k archivaci jsou nejlepší vína vyšších kategorií a z našich odrůdy jako Chardonnay, Rulandské bílé a šedé, Ryzlink rýnský a vlašský, Sauvignon a další; u červených vín např. Rulandské modré, Cabernet Sauvignon, z nových odrůd bych důvěřoval André a Dornfelderu. Naopak odrůdy s nižším obsahem kyselin a extraktu, jako je například Müller-Thurgau či Veltlínské červené ranné zrají rychleji a jsou vhodné ke konzumaci spíše jako mladé a svěží. Příliš aromatické odrůdy jako Irshai Oliver, Tramín červený nebo Pálava budou nejspíš také zklamáním. Čest výjimkám. 

Obsah alkoholu je neméně důležitý. Ten přispívá k celkové "robustnosti" vína a mimo jiné omezuje možný rozvoj nežádoucích bakterií a tedy vývoj špatným směrem. Víno, které chceme delší dobu skladovat, by mělo mít min. 12 % objemových procent alkoholu. Výjimkou jsou přírodně sladká vína, např. ledové víno, u kterých je extrémně vysoký obsah cukru a naopak nižší obsah alkoholu.

Do třetice pak obsah volné kyseliny siřičité. Ta chrání víno před oxidací - víno s nízkým obsahem kyseliny siřičité rychle stárne, případně se může oxidací úplně zkazit.

Při nákupu vína k archivaci je ideální nejdříve koupit vzorky od různých vín po 1-2 láhvích a teprve po důkladném posouzení nakoupit větší množství vybraných vín. Předpokládá to ovšem, že nakupujete víno buď přímo u vinaře nebo u skutečně dobrého obchodníka - vinotéky na úrovni, která vám garantuje, že při opakovaném nákupu dostanete víno ze stejné výrobní šarže, jakou jste kupovali dříve a která věnuje vínu sama při skladování a předtím při převozu náležitou péči. Vína ze supermarketů mají za sebou pravděpodobně natolik dobrodružný život, že archivace je mnohem riskantnější, ne-li vyloučena.

Pro archivování vína je ideální vinný sklep s konstantní teplotou 10 až 12 °C. To je také teplota, která je ideální pro servírování většiny bílých a růžových vín. Při archivaci při vyšší teplotě je nutno počítat s tím, že víno bude zrát, resp. stárnout rychleji. Pokud nemáte k dispozici vinný sklep, je pro uchování na kratší dobu (v řádu měsíců) možno využít i jiný vhodný prostor, např. chladnou komoru či speciální místnost s chlazením. Větším zlem, než mírně vyšší teplota při skladování, je časté kolísání teploty.

Je třeba si dát pozor na to, aby v prostoru pro uchování vína nebyly žádné cizí pachy, které by se přes korek mohly dostávat do vína. Při skladování vína je třeba zabránit přístupu světla. Pokud to nelze udělat jinak, lze tuto podmínku zajistit skladováním láhví v uzavřených originálních kartonech. Dobrým řešením pro uchování je také speciální chladící skříň (vinotéka). Některé vinotéky mají různé zóny s rozdílnou teplotou od červených vín až po sekty, takže při vyjmutí vína z této skříně jej můžete přímo servírovat. Při nákupu lze doporučit nákup raději dražší skříně, u které se nepřenáší vibrace - otřesy z motoru chlazení na celou skříň (a tím i na víno). 

Láhve s korkovým uzávěrem musí být při skladování položeny tak, aby byl korek smáčen vínem a nevysychal.
Pokud vám na vašem víně opravdu záleží, chcete si je uchovat v kondici dlouho a zabránit znehodnocení své investice tím, že je ve slabé chvilce vypijete, doporučujeme nechat si víno uložit do pronajaté kóje u seriozního správce. Máte-li své archivní víno uloženo kdekoliv, kam dojdete v nazouvácích, je v neustálém ohrožení Vašim chtíčem!

Autor: Jaromír Tichý | neděle 2.6.2019 19:07 | karma článku: 10,80 | přečteno: 276x
  • Další články autora

Jaromír Tichý

Dejme šanci míru!

26.4.2023 v 14:38 | Karma: 17,58

Jaromír Tichý

Doba lithiová

11.7.2021 v 15:57 | Karma: 10,38