Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je vlastnictví vinohradu neotřesitelnou jistotou pro investora?

Jako vždy platí - jak se to vezme... Faktem je, že my Češi investice do nemovitostí preferujeme. Zpravidla si však pod tímto pojmem představujeme byty, bytové domy a parcely k výstavbě. Méně už zemědělské pozemky včetně vinic.

Podstatné je, jak se investor majitelem vinice stane a jaké. Cena hektaru zdravé vinice, která rodí se pohybuje okolo jednoho milionu korun, ceny nejlepších tratí jdou však často až o polovinu výše. Nabídka je velmi omezená.
 

Produktivní životnost vinice je zhruba 25 až 30 let. Do mnohých tedy bude třeba investovat, což představuje značné náklady a také znalost oboru a dobrý odhad vývoje spotřeby. Vinici, kterou je nutno brzy vyklučit a znovu osadit sice pořídíte v ceně možná méně než poloviční oproti produkující vinici, ale její současná odrůdová skladba bude odpovídat situaci před třiceti lety, tedy vínům, která tehdy byla v oblibě.
Nejčastěji půjde o odrůdy Muller Thurgau, Ryzlink vlašský, Frankovka, Svatovavřinecké, vhodné k výrobě spíše suchých vín. Aktuálním trendem jsou aromatické odrůdy a vína spíše polosuchá, nezřídka polosladká - Rulandské šedé, Pálava, Tramín červený, Muškát moravský, Hibernal, Cabernet Moravia, Dornfelder... Kdo ví jak tomu bude v příštích desetiletích? Radikální obnova a změna kromě přímých nákladů znamená také nejméně pět let bez výnosu.
 
Vysadit novou vinici jen tak nelze, potřebujete speciální povolení. Evropská unie plochu vinic reguluje a zakládání vinic u nás si zrovna nadvakrát nepřeje. Přesto respektive právě proto, že moravská vína aktuálně zažívají světové úspěchy a odvětví nezanedbatelný ekonomický růst, ba přímo boom.
Zatímco tedy na Moravě víceméně stále platí, že vinohrad je "zlatý důl" a že moudřejší než prodávat je spíše kupovat nebo držet, už kousek za hranicemi to aktuálně nemusí být pravda. Veliké problémy s odbytem své produkce měli letos slovenští vinohradníci neboť se změnami vinařského zákona u nás klesl značně zájem o jejich hrozny ze strany českých a moravských vinařství, neboť dle zákona ze slovenského hrozna již nelze vyrobit moravské víno.
Jen ve slavné vinařské obci Strekov zůstalo letos na 150 tun neprodejných hroznů. Ve výhodě jsou tentokráte vinohradníci soustřeďující se na kvalitu formou redukované produkce a nikoliv na kvantitu a samozřejmě ti, kdo si odbyt zajistili dlouhodobými kvalitními kontrakty, což spolu většinou přímo souvisí.
 
Ideální je úzké spojení mezi vinohradníkem a vinařem. Jedno takové přináší navíc aktuálně zajímavou investiční příležitost právě na slovenském trhu. Vinařství Habsburg z Holíče, založené dvěma mladými bankéři s praxí v České republice - Jurajem Smaženkou a Josefem Rongem, produkuje aktuálně 27 tisíc litrů vína ročně a dosud bylo odkázáno na nákup suroviny od externích dodavatelů, což není nijak ojedinělé. Určitě je však lepší vinohrady vlastnit a surovinu tak mít zajištěnou a navíc v zaručené odpovídající kvalitě. Toto a samotný úspěch vzniku vinařství formou veřejného úpisu akcií přivedlo majitele na myšlenku založení Vinohradnictví Habsburg a opět veřejné nabídky akcií. Akcie v celkovém objemu 5 milionů EUR jsou nyní v prodeji a můžete do nich investovat a stát se tak akcionáři a tedy spolumajiteli vinohradnictví, které si stanovilo cíl nakoupit a obnovit vinohrady o rozloze cca 40 hektarů. 
Aktuálně nejdražší vinicí světa je dvanáctihektarová vinice francouzského vinařství Chateau Petrus na které menšinový podíl letos koupil za rovnou miliardu eur 499. nejbohatší člověk světa dle žebříčku amerického časopisu Forbes pan Alejandro Santo Domingo, občan USA s kolumbijskými kořeny. Pan Domingo je nyní vedle světoznámého vinařství podílníkem dalších dvou ve svých oborech světově proslulých podniků a sice amerického pivovaru Budweiser a Metropolitního muzea umění. Jeho ženou je vévodkyně z Wellingtonu, paní Charlotte Wellesleyová.
 
Jestliže ve středověku zakládali vinice korunované hlavy a nejvyšší šlechta či pod jejich patronací církevní řády, je s ohledem nejen na předchozí odstavec zřejmé, že i pouhé spoluvlastnictví vinohradu přináší vedle majetkového prospěchu též nezanedbatelnou společenskou prestiž.

 

Autor: Jaromír Tichý | neděle 10.2.2019 0:04 | karma článku: 10,97 | přečteno: 795x
  • Další články autora

Jaromír Tichý

Donuťte cizí firmy dát vám vydělat

O výměnném obchodě v časech prvobytně pospolné společnosti se každý z nás učil už na základní škole. Proto snad má většina z nás dodnes barter zařazen v mysli jako cosi zastaralého, překonaného, nemoderního a nezajímavého.

11.3.2021 v 16:11 | Karma: 8,24 | Přečteno: 486x | Diskuse| Ekonomika

Jaromír Tichý

Víno v říši hudební

Nejen v nádherných písních lidových, nejen v populární hudbě středněproudé, folku či rocku opěvuje se víno! Víno bylo v minulosti zcela jistě inspirací vážených skladatelů hudby vážné...

25.8.2019 v 23:22 | Karma: 5,10 | Přečteno: 192x | Diskuse| Kultura

Jaromír Tichý

Vinařské regiony Itálie - 3. díl: Špička a podpatek italské boty atd.

Pokračujeme po vinařských regionech Itálie - pravděpodobně vůbec nejbohatší a nejrozmanitější země světa, co se týče vína a jídla. I když, možná si to myslím jen proto, že neznám Francii. Co vy na to?

7.8.2019 v 22:34 | Karma: 7,26 | Přečteno: 263x | Diskuse| Cestování

Jaromír Tichý

Vinařské regiony Itálie - 2. díl: Severní Itálie

Po historickém úvodu nyní projedeme celou Itálii, abychom navštívili aspoň ty nejvýznamnější italské vinařské regiony. Čeká nás široká škála vůní a chutí a hektolitry radosti...

31.7.2019 v 21:05 | Karma: 7,12 | Přečteno: 505x | Diskuse| Cestování

Jaromír Tichý

Vinařské regiony Itálie - 1. díl - Úvod: Již staří Římané...

Největším světovým producentem vína je statisticky Itálie. Země jaksi odnepaměti zaslíbená radostem všeho druhu - lásce, zpěvu, jídlu, pití a všem druhům zábavy, kterou lidstvo zná. Jen máloco nemá kořeny v antice a starém Římu.

18.7.2019 v 20:46 | Karma: 9,15 | Přečteno: 265x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 63
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 576x
Nejsem znalcem, ale milovníkem a studentem vína. Pilně chodím do tekuté knihovny a poznávám klasiky i začínající autory a rád se podělím o dojmy a informace s Vámi.

Seznam rubrik