Voda zadlužuje občany, nechává v klidu politiky i úředníky.

            Vodárenství v České republice bylo v letech 1970-1990 uznáváno v Evropě natolik, že Německá demokratická republika (Východní Německo) převzala český systém řízení, které zůstalo i po spojení SRN  . Do jakého stavu české vodárenství dostali politici je uvedeno "radeknovotnyradek v blogu idnes „Proč se privatizovala voda v ČR a kdo je za to odpovědný“.  Uvádím následky  z praktického i pro současnost typyckého  případu.    

  

          V roce 2005 se rozhodlo 3,5 tisíce občanů tří obcí Břestek, Tupesy a Zlechov postavit kanalizaci a čistírnu odpadních vod, aby měli v potoce čistou vodu.  Pitnou vodu obcim dodává a,s, Slovácké vodovody a kanalizace   Uherské Hradiště ( provoz i vlastnictví ),která 9 let  se podílela na přípravě stavby skupinové kanalizace 4 roky a její realizaci 5 let.  Kdyby akciová společnost SVAK UH byla v režimu  oddílné a.s  ( zahraniční provozovatel a vlastník  kdokoliv), tak by neposkytovala obcím (investoru) žádné služby. Poznámka: na rozdíl od většiny zemí světa, český zákon 274/2001 Sb stanovuje, že „provozování vodovodů a kanalizací není jím správa majetku ani jejich rozvoj“ !  Z uvedeného vyplývá, že SVAK Uh Hradiště poskytovala pomoc obcím proti zákonně.

Stavba byla uvedena do provozu koncem roku 2014  s navýšením ceny rozpočtu snížením finanční dotace  Ministerstvem životního prostředí o 43 miliony Kč  (33% své dotace). Přehled rozpočtu stavby a  zdroje financování:

 Rok 2009  celkem 205 mil Kč dotace Mžp 138 milKč / rok 2014  231 mil Kč dot. Mžp 95milKč Složitá stavba 14km kanalizačního sběrače si vyžádalo zvýšení ceny o 26 mil Kč. Ministerstva životního prostředí snížilo svou dotaci o 43 mil Kč na což reíagoval Krajský úřad Zlin ,  který uvolnil na stavbu 20 milionů Kč.  Tento stav zahnal obce do situace přijetím půjčky ve výši 116 mil Kč !!!

Poznámka k odstavci: K rozdělení dotací na stavby mělo k dispozici v letech 2007-2013   Ministerstvo  životního prostředí dostatek prostředků, ale z plánovaného objemu dotací  147 mld Kč vyčerpalo 5 mld Kč ,což  jsou 3% .

Politici a státní úředníci asi zapomněli, že transformaci státních podniků VaK v roce 1993 měla být nastolena v rozvoji VaK solidarita městských aglomerací s venkovem“.  Tento případ „dokumentuje jak vláda pečuje o své  občany“ . Výsledkem tohoto případu je srovnání:

Celostátní  dluh na jednoho občana  ČR je  178 tis Kč . Od příštího roku  3.500 občanům  Břestku, Tupes a Zlechova přibude  obecní dluh ve výši 333 tis Kč na jednoho občana,( tedy spolu se státním dluhem bude dlužit každý 511 tis Kč )  Tyto případy v oblasti vodního hospodářství jsou nyní ojedinělé, ale postupně se stanou  břemenem národního hospodářství (hodnota majetku vodního hospodářství se  totiž pohybuje okolo jednoho bilion Kč.).  

Prezident Zeman při inaguraci ministryně Šlechtové (Mpmr)  řekl: Když někdo ukradne ze státní kasy desítky miliardy Kč, tak je zločinec, ale když tytéž desítky miliard do státní kasy nedodá, ať už formou daňových podvodů nebo právě  nečerpáním z EK darovaných dotací, je také zločinec.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jaroslav Januška | pátek 12.12.2014 10:40 | karma článku: 14,31 | přečteno: 830x