U brodu v Vilémem Závadou

V jednom místě na řece Oslavě je brod, a v svého času zde byl příležitostný přívoz. Zcela jistě provozován v 50tých  a 60tých  letech. Co se týče literárních ohlasů doby jsou tato léta například spojena s básníkem Vilémem Závadou. 

literární rozcestník

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. část

U brodu s Vilémem Závadou 

V jednom místě na řece Oslavě je brod, a v svého času zde byl příležitostný přívoz. Zcela jistě provozován v 50tých  a 60tých  letech. Co se týče literárních ohlasů doby jsou tato léta například spojena s básníkem Vilémem Závadou. 

Navíc období budovatelské poezie může být také spojováno se jménem jiného literáta než Vilém Závada - jehož jméno snad někomu může znít podobně - kterým je Jan Zábrana. Omyl ve jméně se přihodí snadno (čehož si lze povšimnout i zde v příspěvku).

 

Vilém Závada

 

Narodil se v rodině valcíře vítkovických hutí, který padl v květnu 1915 na haličské frontě.

Třebaže rodina žila nuzně, byl Vilém Závada jako velmi schopný žák po obecné škole přijat do tercie ostravského gymnázia, kde roku 1923 maturoval. Na Filozofické fakultě UK v Praze studoval slovanskou filologii, češtinu a francouzštinu a ke konci studia připojil i knihovnictví.

 

První Závadovy básnické kroky jsou spjaty s poetismem, ale jen tvůrčí technikou, protože jeho základní životní pocit, formovaný neradostným dětstvím a chmurným Ostravskem, se nemohl změnit veselým viděním světa.

Roku 1927 vychází básnický debut  1927 Panychida -  v němž je patrný vliv poetistické imaginace, ale celkový pocit sbírky je tragický

 

Po ukončení studií v roce 1927 se Vilém Závada stal redaktorem nakladatelství Aventina, kde uveřejnil desítky referátů a recenzí i rozhovorů s významnými autory, např. s F. X. Šaldou, V. Vančurou a K. Čapkem.

 

V roce 1931 se oženil s Jaroslavou Hrejsovou, pocházející z významného evangelického rodu. Kvůli sňatku změnil i svou církevní příslušnost a z katolíka se stal členem Českobratrské církve evangelické.

 

Mimochodem, téhož roku Závada vydal básnickou sbírku Pašijový týden.

Vilém Závada byl členem Devětsilu, V roce 1929 získal doktorát filozofie s disertací Václav Šolc, život a dílo, později vydanou s titulem Václav Šolc, básník Prvosenek. V těchto letech také Vilém Závada navázal přátelství s básníky své generace V. Nezvalem, J. Seifertem a F. Halasem.

 

V roce 1933 odešel Vilém Závada do nakladatelství Melantrich a řídil Listy pro umění a kritiku až do roku 1937.

 

Cesta pěšky - 1937, ve sbírce jsou patrné změny v ladění veršů, apokalyptické vize rozkladu jsou převáženy hledáním nových hodnot, které nalézá v lásce k přírodě, v lidské solidaritě

 

Po roce 1938 začala v tvorbě převažovat  tragická symbolika  reagující na Mnichov, začátek okupace a  válku.

Hradní věž - 1940

Povstání mrtvých - 1946

Brzy po květnu 1945 vstoupil Závada do KSČ, což se brzy odrazilo i v jeho básnické tvorbě. Na redaktorskou a lektorskou práci v nakladatelstvích navázal Vilém Závada dlouholetým působením v Národní a univerzitní knihovně. Řadu let byl činný ve vedení česko-slovenských spisovatelů.

 

 

V roce 1948 byl jmenován ředitelem národní a univerzitní knihovny, o rok později (1949) se této funkce vzdal. Po roce 1953 působil jako redaktor a spisovatel z povolání.

 

Sbírky Viléma Závady z tohoto období:

Město světla - 1950, sbírka je poplatná požadavkům na socialistickou tvorbu

Polní kvítí - 1955, je stejného zaměření jako předchozí sbírka

 

Šedesátá léta přinesla zvroucnění básnického projevu a obrat k zásadním otázkám lidské existence přinesly až tři závěrečné sbírky:

Jeden život - 1962

Na prahu - 1970

Živote díky - 1977

 

Vilém Závada skonal roku 1984 v Praze.

 

***

 

Dále výše zmíněn jiný literát - rovněž spojovaný s budovatelskými léty - Jan Zábrana. 

 

 

2. část

Jan Zábrana

 

Možná tedy někomu může znít podobně i jméno jiného básníka,

kterým byl Jan Zábrana - který pochází z Herálce na Vysočině,

jinak má Zábrana se Závadou řadu společných reálií, rovněž patřil do éry, kdy spisovatelé a básníci byli v hlasateli budovatelského nadšení, často byli propojeni s politikou a někdy se jim to stávalo i osudným.

 

 

Autor: Jan Tomášek | pátek 26.8.2022 6:07 | karma článku: 6,86 | přečteno: 242x