Továrna na škrob z manioku

Poměrně rozlehlé škrobárny bývaly například v Brně. Aktuálně v takzvaném areálu škrobáren sídlí řada firem různého zaměření (pracovní verze).

 

hospodářský rozcestník Brněnsko
maniok jedlý a brambory
továrna na zpracování manioku
1 vstup suroviny ke zpracování - čistící sekce
2 a 4 procesní sekce - podsekce 2.1 "loupání a prosévání"
2 a 4  procení sekce - dílčí podsekce 4 "pražírna mouky garry"
2 a 4  procení sekce - dílčí podsekce 2.2 "vlastní výroba škrobu"
5 sekce sušení a expedice
potravinářský rozcestník 

 

 

 

areál škrobáren + galerie Artikle nedaleko

 

 

ŠKROB

Použití surového škrobu je relativně malé, ponejvíce v potravinářství k přípravě pudiků, karamelu, dezertů, želé a nepřímo je využíván při kvašení (např. piva). Modifikovaný škrob se pak uplatňuje v chemickém průmyslu třeba k výrobě lepidel, nátěrových barev atd...

Škrob se získává z různých druhů zeleniny – například brambor nebo kukuřice. Tato zelenina obsahuje tři základní složky – vlákninu, škrob a šťávu, ale nejen ty – dále například lepek. Například kukuřice se v první fázi ponoří na 30 až 48 hodin do vody – což ji mírně zjemní. Po té je kukuřice rozemleta a po promytí se škrob od vláken odděluje v odstředivkách a na závěr suší. Vznikne tak vlastně škrobový prášek. Využívají se například i další oddělné složky – třeba jako krmivo pro zvířata – nebo k výrobě kukuřičného oleje.

V tropických zemích je zase poměrně rozšířenou surovinou pro výrobu škrobu maniok

Nejprve tedy co vlastně maniok je...

Maniok jedlý

Pochází z tropické Ameriky a je zahrnován mezi klíčové okopaniny. Pěstoval se již 4000 let př. n. l. Vyznačuje se velmi atraktivním látkovým složením, jak pro výživu člověka, tak i hospodářských zvířat, a to hlavně nejen díky přítomnosti škrobu, ale i množství bílkovin. Někdy se manioku podobně jako jamům a batátům přezdívá sladké brambory.

Maniok však nelze dlouho skladovat, proto se obvykle zpracovává na garri, maniokovou mouku, fufu, maniokový škrob a další produkty, které jsou odolnější vůči skladování.

Garri mouka z práškového potravinářského materiálu vyrobená z tuberózních kořenů rostliny kasava, která se v procesu výroby mění na suché jedlé granule.

V jazyce Hausa se tyto práškové granule získávají také zpracováním jiných plodin, například: garin dawa (guinejská kukuřičná mouka), garin masara (kukuřičná mouka) a garin sukkhari (cukr) a zejména smažená tapioka.  Garin magani je práškový lék.

Maniok však nelze dlouho skladovat, proto se obvykle zpracovává na garri, maniokovou mouku, fufu, maniokový škrob a další produkty, které jsou odolnější vůči skladování. Garri je nejčastěji konzumované jídlo v západní Africe. Odhaduje se, že více než 75% manioku je zpracováno na garri v Africe. Proto má zpracování garri obrovské obchodní příležitosti.

 

TOVÁRNA NA ŠKROB Z MANIOKU

možná by byl přesnější název 

TOVÁRNA NA ZPRACOVÁNÍ MANIOKU 
(protože škrob nemusí být vždy jediným - ani  hlavním produktem)

 

areál bývalých škrobáren Brno

Dále ukázka zpracování  maniokového škrobu na základě různých podkladů - hlavně na základě informačních materiálů zahraničních výrobců.

 

 

 

 

 

Takže nyní vlastní továrna na výrobu škrobu z manioku. Vstupní čistící linka (či sekce) se napojuje na hlavní - tedy procesní sekci - jinými slovy výrobní linku. Umístění řídícího a kontrolního centra celého procesu zhruba uprostřed linky souběžně s linkou - jisté výrobní operace se provádí rovněž oddělené a zpracovávaná surovina se pak vrací zpět na hlavní výrobní linku. Poslední částí celého procesu tvoří zařízení ve tvaru jakési věže kde se produkty suší, třídí a připravují k expedici.

1 vstup suroviny ke zpracování - čistící sekce 

Prvním úsekem - či sekcí, nebo u větších továren  na výrobu škrobu i samostatným závodem je čisticí zařízení.

Čistící sekce se skládá ze suchého síta a lopatkové pračky. Suché síto se používá k odstranění většiny připojeného bahna, kamenů a jiných velkých částic. Poté pomocí pračky omyjte jemný písek, nečistoty a jiné drobné nečistoty. Suché síto nevyžaduje vodu, ale dokáže odstranit většinu nečistot a při použití ve spojení s pračkou nejenže spotřebovává méně vody, ale také dosahuje lepšího čisticího účinku. 

 

 

některé stroje - či zařízení

Belt conveyor .- pásový dopravník

Dry sieve - suché síto

Paddle washing machine - pádlová pračka

 

2 a 4 procesní sekce 

2 a 4 procesní sekce - podsekce 2.1 "loupání a prosévání"

Vlastní výroba škrobu.

Po vyčištění suroviny - tedy  manioku následuje vlastní výroba - která začíná loupáním slupky manioku. 

V pracovním postupu dále následuje strouhání a prosévání suroviny - prostřednictvím různých prosévacích zařízení - která už dávno nahradila tradiční ruční síta. Cílem těchto prosévacích zařízení je rozdělit surovinu manioku na různé dílčí složky - jako třeba mouku garry - nebo hmotu určenou pro následnou výrobu vlastního škrobu.

 

Prosévací zařízení moderních strojů je vyráběno z nerezové oceli - čímž je současně zajištěna životnost výrobního zařízení a zároveň hygiéna během procesu.

 

některé dílčí části linky (jednotlivé stroje)

Cutting machine - řezací stroj

Confluence pool - soutokový bazén

 

2 a 4  procení sekce - dílčí podsekce 4 "pražírna mouky garry"

jisté vybočení z posloupnosti linky "2" - proto jiná číslice

V některých provozovnách může být tak odděleně například pražírna mouky Garri.  Po dehydrataci má Garri vysokou vlhkostní konzistenci a pomocí  fritézy se rovnoměrně míchá mokré garri mouka, aby se dosáhla požadované kvality. Dále pražící zařízení  zajišťuje rovnoměrné zahřívání Garri v různých částech, bez lepku. Součástí pražírny může být například řada dílčích zařízení - jako je například odstředivka a tak dále.

 

mimo jiné - výroba škrobu z brambor

Pražírna je propojena z hlavní linkou a některé částice použitelné při výrobě se vrací zpět na hlavní linku "2".

 

Na opačné straně výrobní linky než je pražírna ze možno identifikovat další oddělenou šekci - kterou je

(3 Řídící a kontrolní sekce systému)

paralelně s linkou "2" - zhruba uprostřed

 

 

ale zpět k hlavní výrobní lince

2 a 4  procení sekce - dílčí podsekce 2.2 "vlastní výroba škrobu"

Zde konečně již separována hlavní surovina pro výrobu škrobu - dužina manioku (vláknina - příbuzná hmota napříkad celuóze).

některé dílčí části linky - tedy vlastně jednotlivé stroje

Casaśava residues - zbytky manioku

Hydrocyclone station -hydrocyklónová stanice

Starch milk tank - nádrž na škrobové mléko

Peeler centrifuge - odstředivka se škrabkou

 

 

propojení linky "2" a sekce "5"

pulse tube - pulzní trubice

sekce 2 - druhá část procesní linky  (vlevo) a sekce 5 - tedy expedice

5 sekce sušení a expedice

Exhaust hood - digestoř

Collection bucket - sběrná nádoba

Shifter sleeve - řadící objímka (patrně něco jako třídič)

Packing machine - balící stroj (balení hotových výrobků)

 

 

 

Autor: Jan Tomášek | pátek 21.5.2021 3:09 | karma článku: 5,60 | přečteno: 311x