Kavárna Bellevue na Lažanského náměstí v Brně

Lažanského náměstí v Brně několikrát změnilo název - zejména za obou neskrývaně antidemokratických režimů neslo název poměrně ideologicky vyhraněný. 

 

rozcestník "Lažanského náměstí"

 

Kavárna Bellevue na Lažanského náměstí v Brně (tento příspěvek)

tiskárna Rašínova (Tisk knižní výroba 9. května v Brně) jako Návštěva staré tiskárny - části strojů a mechanismy - rozcestník pro průmysl - Blog iDNES.cz 

 

 

Kavárna Bellevue na Lažanského náměstí v Brně

Aktuální název Moravské náměstí je poměrně hojně užívaný - ale mě osobně  sedí dřívější název Lažanského náměstí. Kavárna Bellevue fungovala za Rakouska i za první republiky - dokonce ještě poměrně dlouho po roce devadesát.

Podle všeho ve své době sehrála podobnou roli jako kavárna Slávia v Praze - tedy jako dostaveníčko intelektuálů. Za první republiky zde třeba vysedával Jiří Wolker nebo Jiří Mahen.

následuje převzatý text

Brno, Lažanského náměstí - kdysi slavná kavárna Bellevue

Znovu se vydáme po stopách zmizelých brněnských kaváren, tentokrát nás kroky zavedou na roh Moravského náměstí a Joštovy ulice. 

Kavárna Bellevue se nacházela v domě, který sloužil jako sídlo pojišťovací Banky Slávie. Slavnostně ji otevřel v roce 1913 známý brněnský kavárník Uřídil, který před tím provozoval kavárnu Na Kiosku. Interiéry nechal upravit podle návrhu V. K. Muchy a již krátce po otevření se z "Belviny" stalo oblíbené místo schůzek významných brněnských osobností, a po vypuknutí První světové války i českých důstojníků. Krásný pohled, což je doslovný překlad názvu Bellevue, si mohli z oken vychutnat Leoš Janáček, Rudolf Těsnohlídek či jiří Mahen. Uřídil odešel v roce 1925 do penze a podnik do rekonstrukce a znovuotevření v roce 1934 vystřídal dva majitele. Půdorys kavárny měl tvar písmene L, přičemž prostor byl rozdělen na kavárnu, čítárnu a hernu. V letních měsících stávala na ulici Joštové i zahrádka. Kavárna byla zařízena jednoduše, ale prakticky. Zdrojem světla byla vysoká obdélníková okna a válcová světla z mléčného skla a chromové oceli. Nábytek byl tmavě čalouněný s chromovanými stolky a deskou z tmavého mramoru. I po modernizaci si kavárna udržela oblibu známých osobností. Chodíval sem třeba majitel nejstaršího brněnského knihkupectví Josef Barvič. Po válce přešla kavárna do majetku Restaurací a jídelen Brno. Pomalu chátrala a její sláva a tradice zanikla, v osmdesátých letech se z Bellevue stala dietní jídelna. Po revoluci ji získala Česká  pojišťovna, která se pokusila vrátit kavárně zašlou slávu, což se jí bohužel nepodařilo. Později zde byla otevřena pivnice, která také ukončila svou činnost a nyní v prostorách  již několik let sídlí banka.

převzatý text
Lucie Tribulová: Zmizelý svět brněnských kaváren

 

kdysi slavná kavárna Bellevue

 

Autor: Jan Tomášek | pátek 15.1.2021 10:54 | karma článku: 9,55 | přečteno: 708x